حضور رنوهای برقی در نمایشگاه خودروی تهران

یکی از نقاط قوت نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران، حضور زیاد تولیدات الکتریکی کمپانی رنو در این نمایشگاه بود. حاضر شدن این خودروها در این نمایشگاه با وجود فقدان زیرساخت‌های مورد نیاز برای استفاده از این خودروها در ایران، بیانگر اشتیاق این کمپانی برای ارائه‌ی چنین خودروهایی در بازار کشور ما است.ابتدا به بررسی مدل الکتریکی فلوئنس می‌پردازیم. نسخه‌ی بنزینی این خودرو دارای موتوری 4 سیلندر با حجم 2 لیتر است از ورود این خودرو به بازار کشورمان چند سالی می‌گذرد و در این سال‌ها توانسته در بازار کشورمان به محبوبیتی نسبی درست یابد. نسخه‌ی الکترونیکی این سدان فلوئنس  ZE نام دارد. فلوئنس ZE دارای یک موتور الکتریکی است که می‌تواند قدرتی معادل 94 اسب بخار را به همراه گشتاوری 226 نیوتون‌متری تولید نماید. این گشتاور از دور صفر دور بر دقیقه‌ی موتور در دسترس راننده قرار می‌گیرد. باتری این خودرو از نوع لیتیوم-یونی است که ظرفیت آن برابر با 22 کیلووات ساعت می‌باشد. این باتری با هر بار شارژ می‌تواند مسافت 185 کیلومتر را بپیماید. طول نسخه‌ی الکترونیکی این خودرو 13 سانتی‌متر بیشتر از نسخه‌ی بنزینی است که علت آن جای دادن باتری در مدل الکتریکی است.فلوئنس ZE هم چنین موفق شده 4 ستاره‌ی ایمنی را کسب کند و از این منظر می‌توان آن را یک خودرو با ایمنی بالا قلمداد کرد.


رنو Twizy
دیگر خودروی برقی رنو، مدل Twizy است. این خودروی شهری به صورت یک یا 2 نفره ارائه می‌شود. Twizy را می‌توان بیشتر یک موتورسیکلت دانست که یک سقف و چهارچرخ دارد. عرض این خودرو فقط 1.1 متر است. طول آن نیز 2.3 متر است بنابراین این خودرو را می‌توان در هر فضای کوچکی پارک کرد. Twizy به طور کامل برای استفاده‌ی شهری طراحی شده است. درب‌های این خودرو به صورت آپشنال هستند و امکان خریداری خودروی بدون درب نیز وجود دارد. خودروی Twizy ساخت رنو موفق شد در سال 2012 عنوان پرفروش‌ترین خودروی جهان را از آن خود کند. باتری این خودروی 450 کیلوگرمی از نوع لیتیوم-یونی و 6.1 کیلوواتی است که با هر بار شارژ می‌تواند مسافتی به اندازه‌ی 001 کیلومتر را بپیماید.بیشینه سرعت این خودرو تقریبا 80 کیلومتر در ساعت است. این خودرو با توجه به قابلیت‌هایی که دارد در صورتی که در بازار کشورمان عرضه شود و قیمت‌گذاری مناسبی داشته باشد می‌تواند به یک گزینه‌ی خوب برای سفرهای تک نفره‌ی درون‌شهری تبدیل شود و خودرویی بسیار کارآمد باشد چرا که علاوه بر نداشتن آلایندگی در زمینه‌ی جای پارک هم هیچ مشکلی ندارد.


رنو Zoe
آخرین مدل از خودروهای برقی حاضر در نمایشگاه تهران، خودروی رنو Zoe نام داشت. این هاچبک برقی جمع و جور دارای طراحی زیبایی است. Zoe دارای یک موتوربرقی است باقدرت 90 اسب بخار است که می‌تواند گشتاوری 226 اسب بخاری ایجاد نماید. این گشتاور برای یک هاچبک ریزنقش برقی یک عدد بسیار بزرگ است. باتری این خودرو 22 کیلوواتی و ساعتی است که با هر بار شارژ می‌تواند مسافت 210 کیلومتر را طی کند. البته بعدها رنو برای Zoe یک باتری 44 کیلوواتی ارائه کرد که برد آن را به 400 کیلومتر می‌رساند. این خودرو در سال 2015 و 2016 موفق شده در بین 10 خودروی پرفروش برقی باشد. Zoe هم چنین دارای 5 ستاره‌ی ایمنی نیز هست.