کارما ریورو ؛ خودرویی که از انرژی خورشیدی قدرت خواهد گرفت

کارما ریورو (Karma Revero) یک خودروی اسپرت الکتریکی – هیبریدی است که ادعا می شود پیشرانه آن از انرژی خورشیدی کمک خواهد گرفت. 

جیم تیلور (Jim Taylor)، مدیر بخش امور مالی کارما در مصاحبه‌ای با Autocar توضیح داد که این خودروی اسپرت هیبریدی آخرین تست های خود را پشت سر گذاشته و ماه آینده در ایالات متحده به نمایش در خواهد آمد. او خاطر نشان کرد که این ماشین قرار است یک سال بعد از رونمایی در آمریکا، برای ورود به بازارهای اروپایی و آسیایی آماده شود. این مدل هیبریدی – الکتریکی در واقع جانشین مدل کارما است که توسط خودروساز منحنل شده فیسکر ساخته شده بود. طرح کلی خودرو و طراحی نمای ظاهری آن تقریبا بدون تغییر باقی مانده است؛ اما یکی از ویژگی های جالب توجه این مدل، پنل های خورشیدی جدید است که بر روی سقف کارما ریورو نصب شده است. تیلور تایید کرد که این سقف خورشیدی انرژی مورد نیاز پیشرانه الکتریکی این سدان را تامین می کند.

تیلور در این باره می گوید: “انرژی جمع آوری شده از این پنل های خورشیدی مستقیما به باتری ولتاژ بالای کارما ریورو منتقل شده و این انرژی به نوبه خود باعث قدرت دادن به موتور الکتریکی آن می شود. پانل های خورشیدی ما تا دو برابر قدرتمندتر از دیگر پنل های خورشیدی رایج است. ”

او در ادامه توضیح می دهد که شارژ این خودرو زمانی نخواهد برد. مدیر مالی خودروسازیKarma Automotive  پیشنهاد می کند که مالکان این خودرو در کالیفرنیا می توانند در طول روز به خاطر نور شدید خورشید در این منطقه، خودروی خود را در فضای باز پارک کنند و هنگام بازگشت، خواهند دید که این خودرو به خوبی شارژ شده است. او می گوید : “ما هنوز برای این که این خودرو بتواند در چند ساعت شارژ قابل توجهی را دریافت کند، راه درازی را در پیش خواهیم داشت؛ اما اگر ماشین خود را به عنوان مثال در پارکینگ فرودگاه برای چند روز پارک کنید، مسلما انرژی بیشتری ذخیره کرده اید. ”

مقدار انرژی خورشیدی دریافت شده بر روی نمایشگر سیستم سرگرمی Revero نمایش داده می شود. بدین ترتیب راننده حتی در حال حرکت نیز می تواند مقدار شارژ ذخیره شده را ببیند. این یکی از آن ویژگی هایی است که قبل از این در هیچ وسیله نقلیه ی این چنینی دیده نشده بود. بیشتر خودروهای مجهز به پانل خورشیدی مانند Nissan Leaf  از نیروی ذخیره شده از انرژی خورشیدی برای روشنایی خودرو یا لوازم جانبی استفاده می کنند؛ اما کارما ریورو از این طریق قدرت حرکتی خود را فراهم می کند. در ساخت Karma Revero از مدل ارتقا یافته ی پیشرانه و سیستم باتری مدل قدیمی خودروی کارما به همراه قطعات جدید ساخته شده توسط بی ام دبلیو، استفاده شده است. ماشین فیسکر کارما (Fisker Karma)  اصلی از بدنه ای آلومینیومی ساخته شده بود و یک موتور توربوشارژر 2 لیتری 4 سیلندر و دو موتور الکتریکی به آن قدرت می داد. از این پلاگین هیبریدی می توان تا شعاع 30 مایلی (48 کیلومتر) استفاده کرد.

گرفتن سفارشات کارما ریورو از 8 سپتامبر (18 شهریور ماه) آغاز خواهد شد. گفتنی است این مدل در کالیفرنیا در سال اول با تولید 1000 دستگاه کار خود را آغاز می کند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autocar