گمرک ایران به تازگی اعلام کرده است که صدور پروانه ورود موقت برای آن دسته از اتومبیل‌هایی انجام خواهد شد که مالکان آن‌‌‌‌ها مقیم خارج از کشور باشند و شش ماه اقامت متوالی را در کشور داشته باشند. با موتوتل همراه باشید.

اینطور که پیداست مسافران می‌‌‌‌توانند با تهیه کردن جواز عبور از کانون‌های جهانگردی کشورهای ملحق به (کارنه دوپاساژ) و ارائه دادن آن به گمرک، متناسب با مهلت ویزا و حداکثر تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار جواز عبور بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تأدیه وجه‌الضمان به گمرک، خودروی خود را وارد خاک جمهوری اسلامی ایران کنند، ورود و خروج چند باره در مدت تعیین شده نیز بلامانع است.

ورود موقت خودروی سواری شخصی به همراه مسافر به صورت‌های زیر امكانپذیر است:

مسافران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند با دریافت دفترچه تردد (کارنه‌دوپاساژ یا تریپ‌تیک) و تطبیق نام دارنده کارنه مندرج روی جلد دفترچه کارنه با واردکننده خودرو و همچنین تطبیق مشخصات خودرو با مندرجات کارنه از کانون‌های اتومبیلرانی کشور مبدأ که برای ایران معتبر بوده - با لحاظ کردن مندرجات پشت جلد دفترچه مبنی بر اعتبار آن برای ایران و همچنین عدم قید ایران در مهر بیضی شکل ضرب شده روی کارنه – و منقضی نشدن تاریخ اعتبار ایران نسبت به ورود موقت خودرو به کشور اقدام کنند.

کارنه دو پاساژ يك نوع جواز ورود خودرو به كشور مي‌‌‌‌باشد كه توسط كانون‌‌‌‌هاي جهانگردي كشورهای‌‌‌‌ ملحق به قرار داد گمركی‌‌‌‌ (سال 1954 نيويورك) صادر مي‌‌‌‌شود که با همراه داشتن آن به راحتی می‌‌‌‌توان به ایران سفر کرد.

خودروهای وارده متناسب با مهلت ويزا حداکثر تا سه ماه می‌‌‌‌توانند در داخل کشور تردد داشته باشند و پس از اتمام مهلت تعیین شده، خودرو باید از کشور خارج شود و تمدید آن بسته به شرایطی است که گمرک جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌‌‌‌کند.

خودروهای‌‌‌‌ شخصی‌‌‌‌ كه به صورت موقت و برای‌‌‌‌ تردد وارد كشور مي‌‌‌‌شوند جهت اخذ پلاك موقت پس از اخذ گواهی‌‌‌‌ مربوطه از گمرك مرز ورود بايد به اولين واحد شماره گذاری‌‌‌‌ راهنمايی‌‌‌‌ و رانندگی‌‌‌‌ كه در گواهی‌‌‌‌ صادره از گمرك مرز ورود مشخص شده، مراجعه نمايند.

افرادی که به هر علتی موفق به دریافت دفترچه کارنه‌دوپاساژ یا تریپ تیک نشده‌اند، این امکان را دارند که با در مرز ورودی به طور نقدی و با ضمانت‌‌‌‌نامه‌‌‌‌ای بانکی یا تضمین بیمه‌نامه نسبت به اخذ پروانه ورود موقت با رعایت شرایط مقرر اقدام کنند که این روش به دلیل طولانی بودن مراحل اداری توصیه نمی‌شود.

ورود موقت خودرو سواری‌‌‌‌ شخصی‌‌‌‌ به همراه مسافر به صورت‌‌‌‌های‌‌‌‌ زير امكان پذير است :

- به استناد ماده 788 قانون امورگمركی‌‌‌‌ مسافرين غير مقيم ايران مي‌‌‌‌توانند وسيله نقليه شخصی‌‌‌‌ خود را با رعايت مقررات مربوطه طبق رويه ورود موقت به قلمرو گمركی‌‌‌‌ كشور وارد نمايند. ايرانيان مقيم خارج از كشور در صورتی‌‌‌‌ مي‌‌‌‌توانند از مقررات اين ماده استفاده نمايند كه قبل از ورود به ايران حداقل سه ماه در خارج از كشور اقامت داشته باشند.

تبصره 1- وسيله نقليه در مدت اعتبار پروانه ورود موقت، مي‌‌‌‌تواند بعد از ثبت تاريخ و كنترل‌‌‌‌های‌‌‌‌ لازم از راه-های‌‌‌‌ مجاز خارج و وارد گردد.

تبصره 2- چنانچه ثابت گردد وسايل شخصی‌‌‌‌ يا وسيله نقليه شخصی‌‌‌‌ مسافران غير مقيم ايران كه ورود موقت شده خسارات كلی‌‌‌‌ ديده است مرجوع كردن آن به شرط واگذاری‌‌‌‌ به گمرك لزومی‌‌‌‌ ندارد.

مدت مجاز تردد خودروهايی‌‌‌‌ كه به صورت ورود موقت توسط ايرانيان مقيم خارج از كشور و اتباع خارجی‌‌‌‌ با دفترچه كارنه دوپاساژ به كشور سه ماه، به استثنای‌‌‌‌ خودروهای‌‌‌‌ وارده از امارات متحده عربی‌‌‌‌ يك ماه خواهد بود و پس از مدت فوق بايد از كشور خارج شود. تمديد مهلت‌‌‌‌های‌‌‌‌ مذكور منوط به موافقت قبلی‌‌‌‌ گمرك ايران (دفتر واردات) خواهد بود.

مدارك لازم:ارائه دفترچه كارنه دو پاساژ معتبر برای‌‌‌‌ كشور ايران 

توجه داشته باشید که می‌‌‌‌توان یک راننده هم هنگام گرفتن جواز معرفی کرد.