خودروهای فوق‌العاده لوکس نیمه کابریولیت و مقایسه‌ای میان آن‌ها

خودروی لانداولت خودروی بسیار نادر و خاصی است و هر زمان که یک خودرو ساز گونه‌ای از لانداولت را به بازار معرفی می‌کند، توجه مخاطبان را به خودش جلب می‌کند. به تازگی هم کمپانی مرسدس بنز، مایباخ G650 جدید لانداولت را به بازار معرفی کرده‌ است. خودروی مذکور یک آفرودر فوق لوکس است ساخته شده بر اساس مدل G کلاس. معرفی خودروی G650 لانداولت تداعی‌گر مدل قبلی لانداولت است. سال 2007 کمپانی مذکور نسخه‌ی سدان سوپر لوکس S.62 را در تعداد بسیار کمی تولید و به بازار ارائه کرد. حالا ده سال از آن زمان گذشته است و مایباخ یک لانداولت دیگر را به بازار معرفی کرده است که بر اساس ایده‌ی اولیه‌ی ارائه‌ی خودرویی فوق لوکس و نیم کابریولت است، با این تفاوت که G650 با S.62  تفاوت‌های زیادی دارد. در نهایت در این مطلب ما این دو لانداولت فوق لوکس شرکت مایباخ را مقایسه و بررسی خواهیم کرد. با موتوتل همراه باشید.

 پایه و اساس

لانداولت G650 سدان محوری با فاصله‌ی کشیده‌ی S62 دارد که پیشرانه‌ی آن 6 لیتری V12 بای توربو است و با کمک‌های AMG  می‌تواند 612 اسب بخار قدرت تولید کند و 1000 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند‌. هم‌چنین به علت وجود یک سیستم تعلیق باد تطبیقی خودرو در تمامی زمان‌ها به طور کامل راحت است.
لانداولت S62 بر اساس SUV کلاس G ساخته شده است اما فاصله‌ی محوری آن بیشتر از قبل شده است و از سطح زمین هم با کمک اکسل پورتال‌های استفاده شده G500 4×42 و G63 6×6 به نسبت مدل‌های قبل افزایش پیدا کرده است. این مدل هم مثل مدل قبلی از پیشرانه‌ی V12 بای توربو با 1000 نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کند اما موتور مورد نظر قدرت بیشتری تولید می‌کند که معادل 630 اسب بخار است. G650 به لاستیک‌های آفرودی مجهز است که بر روی رینگ‌هایی به ارتفاع ۲۲ اینچ قرار دارند و 45 سانتی‌متر از سطح زمین فاصله دارند که به طور تقریبی هر مسیری را می‌توانند عبور کنند.

صندلی‌های عقب

خودروهای لانداولت بیشتر مناسب سرنشین هستند تا راننده. چون فاصله‌ی محوری کشیده است، هر دو خودروی مورد بررسی فضای بسیاری برای جای گرفتن پای‌ مسافران عقب فراهم آورده‌اند. هم‌چنین بالای سر این سرنشینان سقف پارچه‌ای وجود دارد که قابلیت باز و بسته شدن دارد. هر دو خودرو یک پارتیشن جداساز دارند که حد فاصلی میان سرنشینان عقب و راننده است. هم‌چنین برای آن‌که حریم خصوصی از این بیشتر شود این پارتیشن‌ها با فشردن یک دکمه مات می‌شوند‌.
سرنشینان خودروی S62 زمانی که سقفش باز است به نسبت خودروی دیگر هوای تازه‌ی کمتری دارد، زیرا در S62 بدنه‌ و درها معمولی و بدون تغییرند و تنها سقف خودرو مثل یک فیات 500C  باز و بسته می‌شود. هم‌چنین در G650 صندلی‌ها عقب‌تر قرار گرفته‌اند و کل سقف خودرو به صورت پارچه‌ای در پشت سر سرنشینان جمع می‌شود.
ویژگی‌های مخصوص خودروهای لوکس در این دو مدل بسیار زیاد است. در مدل S.62 صندلی‌ها به شدت راحت هستند و به گرمکن مجهز شده‌اند، در حالیکه در G650 ماساژور هم به صندلی‌ها اضافه شده است. هم‌چنین در لانداولت مدل جدید، برای فنجان‌ها نگهدارنده‌هایی وجود دارد که نوشیدنی را با انتخاب سرنشینان سرد یا گرم می‌کند و در دمای دلخواه نگه می‌دارد. در هر دو نسخه صفحات نمایش وجود دارد که برای هر سرنشین عقب یک عدد از آن وجود دارد که در G650 به DVD player و در S62  به CD Changer شش‌تایی مجهز است و این به دلیل آن است که S.62 در سال ۲۰۰۷ معرفی شده است.

امکانات موجود برای راننده

طراحان این دو نسخه خودرو لانداولت به راننده و سرنشین جلو توجهی نکرده‌اند و به طور کلی همان فضا را در آن لحاظ کرده‌اند که در نسخه‌ی استاندارد بوده است. ولی این نکته‌ی منفی‌ای محسوب نمی‌شود چرا که قسمت جلوی مایباخ S.62 یک مکان جذاب است و راننده‌ی خودروی کلاس جی از این SUV جعبه‌ای شکل لذت می‌برد.

آیا می‌توان آن را خرید؟

اگر به اندازه کافی و به میزان زیاد پول داشته باشید، چرا که نه! S62 لانداولت نخست یک پروژه‌ی تحقیقاتی مطالعاتی طراحی بود اما در سال ۲۰۰۸ مایباخ تصمیم گرفت این خودرو را در تعداد بسیار محدودی تولید کند. در زمان تولید اولیه این خودرو قیمتی معادل ۱.۳۵ میلیون دلار داشت و از پاییز سال ۲۰۰۸ تحویل آن شروع شد. پس از مدتی هم مایباخ خبر داد که همین تعداد محدود خودروی دست ساز لوکسش درخواست قریب به اتفاق خریداران را پاسخگو بوده است.

از لانداولت G650 تنها ۹۹دستگاه ساخته خواهد شد. قیمت این خودرو هنوز هم اعلام نشده است اما انتظار می‌رود قیمتی بسیار بالاتر از مدل G500 4×42 داشته باشد ولی این قیمت از مدل G650 بسیار کمتر است. بنابراین‌ احتمالا این خودرو در آفرودر لانداولت نیم میلیون دلار خواهد بود که قیمت بالایی محسوب می‌شود ولی در عوض شما با خرید یک S کلاس فوق لوکس، یک خودرو با توانایی‌ها و قابلیت‌های آفرود G کلاس و سقف کابریولت دار خواهید داشت