در دنیای اقتصاد، آمار صادرات ۱۱ ماه امسال در کشور در شرایطی اعلان شد که بر اساس آن، صادرات اقسام گوناگون اتومبیل و قطعات به بازارهای خارج از کشور با نزول شایان ذکری از نظر ارزش و وزن مواجه شده است. با موتوتل همراه باشید.

بر اساس ارقام اعلام شده توسط گمرک تا اواخر ماه بهمن در سال جاری، در کل ۲۴ هزار تن اقسام گوناگون اتومبیل و قطعات به بازارهای خارجی صادر گشته که قیمت آن ۳۵۶ میلیارد و ۳۷۸ میلیون تومان بر آورد شده است. این در شرایطی است که در طول ۱۱ ماه در سال قبل، ۳۷ هزار تن اتومبیل و قطعه با قیمت ۵۲۲ میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومان صادر گشته بود.

با این وجود، نرخ صادرات اتومبیل و قطعه در طول ۱۱ ماه در سال جاری و به نسبت همان موقع مشابه پارسال، تقریبا ۳۵ درصد رکود از نظر قیمت به دلار را تجربه نموده است.

طبق این موضوع، ارزش به دلار صادرات اتومبیل و قطعات وابسته در طول ۱۱ ماه امسال به مقدار ۱۱۳ میلیون و ۶۴۴ هزار دلار رسیده است. این در شرایطی است که در زمان مشابه پارسال، تقریبا ۱۷۷ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار اتومبیل و قطعاتش به خارج از کشور صادر شده بودند.

این ارقام حاکی از رکود در حالی است که کاهش صادرات اتومبیل‌ها و قطعه‌های داخلی طی سال‌های قبل و دولت پیشین هم پیش آمده و این مسئله حاکی از وجود مشکلات زیر ساختی در زمینه‌ی صادرات صنایع اتومبیل و قطعه کشور می‌باشد.

طبق عقیده‌ی صاحب نظران این عرصه، مشکلات عمده در زمینه صادرات اتومبیل و قطعات، به میزان قیمت و کیفیت خودروها مربوط است، به گونه‌ای که گران بودن اتومبیل در کنار کیفیت نه چندان زیاد خودروهای ساخت داخل کشور، از یک طرف منجر به از دست دادن بازارهای صادرات پیشین و دست نیافتن به بازاهای جدید گشته است.

با این وجود، این گونه به نظر می‌آید که به خاطر واردات اتومبیل‌های تازه به خط‌های تولید سازندگان خودرو در طول ماه‌های آینده، امکانش هست که صادرات را طی سال‌های آتی زیادتر کرد. شایان ذکر است که این مسئله در نظر کمپانی‌های تولید خودروی خارجی موجود در ایران هم هست، به گونه‌ای که اندکی قبل تر مدیران ارشد پژو بیان کردند که در پی صادرات محصول از ایران با تکنیک «کیفیت بسیار زیاد و قیمت بسیار پایین» می‌باشند. هم اکنون کشور عراق دارای اصلی‌ترین بازار صادرات خودروهای داخلی محسوب می‌شود که در حال حاضر به خاطر قوانین تازه‌ی دولت در آن کشور در عرصه‌ی تعرفه، این بازار هم بسیار ضعیف گشته است.