گروه خودروسازی سایپا قصد دارد از اتومبیل تولیدشده‌ی جدید خود به نام کوییک رونمایی کند. این اتومبیل اما پیش از این با نام سایپا 212 شناخته می‌شد. با موتوتلهمراه باشید.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، مدیران سازمان‌های دولتی، مسئولان و کارگران سایپا همراه مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا امروز در مراسمی حضور پیدا کردند تا در طی این مراسم شاهد معرفی اتومبیل جدید سایپا یعنی کوییک باشند. این خودرو بعد از محصولاتی مثل تیبا، تیبا ۲ و ساینا چهارمین اتومبیل جدید سایپا می‌باشد که به بازار عرضه می‌شود.

کوییک اما قبل از این و در طی مراحل طراحی، ساخت و توسعه نام دیگری یعنی سایپا 212 داشت. علت تغییر نام این اتومبیل از سایپا 212 به کوییک توسط سایپا این‌گونه بیان شده است که چون این اتومبیل خودرویی است که باید توجه جوانان را جلب کند و نیز در رده‌ی اسپرت قرار می‌گیرد، بهتر است اسمی داشته باشد که نشان‌دهنده‌ی ویژگی‌هایش باشد و درعین‌حال بتواند توجه مشتریان را نیز معطوف خود کند. علاوه بر این‌ها سایپا برای انتخاب این اسم برای اتومبیل تازه‌وارد خود به بازار از اسم روستای کوچکی در استان کردستان و تپه‌ی کوییک واقع در روستای کوییک در شهرستان جوانرود که جز آثار ملی ایران می‌باشد، استفاده کرده است.اتومبیل جدید سایپا در کلاس کراس با پیشرانه‌ی 1503 سی‌سی وارد بازار خواهد شد و توان خروجی‌ای معادل 87 اسب بخار برای پیشرانه‌ای چهار سیلندری درنظر گرفته شده و گشتاور آن 128 نیوتون بر متر می‌باشد.

اتومبیل سایپا دارای طولی معادل 4005 میلی‌متر، عرضی معادل 1678 میلی‌متر و ارتفاعی برابر با 1492 میلی‌متر است. کوییک وزنی برابر با 1063 کیلوگرم دارد. جعبه دنده‌ی این اتومبیل، پنج سرعته است و جعبه دنده‌ی اتوماتیک CVT در اختیار راننده قرار خواهد گرفت اما در حالتی که جعبه دنده‌ی این اتومبیل دستی باشد در طی مسافتی صد کیلومتری هفت لیتر سوخت مصرف می‌کند. جعبه دنده‌ی اتوماتیک اما کمی بیشتر و در مسافتی صد کیلومتری 7.2 لیتر سوخت را مصرف می‌کند. کوییک دارای باکی 41 لیتری می‌باشد.

از دیگر امکانات و سیستم‌های سایپا کوییک می‌توان به سیستم کمکی ترمز BA، سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو، کروز کنترل به همراه محدودکننده سرعت یا لیمیتر، کنترل صوتی فرمان، سیستم پایش فشار باد تایرها، سیستم کنترل پایداری خودرو SC، سیستم ترمز ABS+EBD، سیستم استارت دکمه‌ای، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، نشانگر تعویض دنده، نمایشگر لمسی ۷ اینچی، مسیریاب، بلوتوث، فرمان برقی، چراغ‌های روشنایی روز، دوربین دید عقب، آینه‌های برقی و سیستم ورود به خودروی بدون سوئیچ اشاره کرد.

سایپا آخرین اتومبیل تولیدشده‌اش را با قیمتی معادل سی تا چهل میلیون تومان به بازار عرضه می‌کند.