فیلم‌های مختلف و مقاله‌هایی که از بررسی و تحقیق درباره خودروهای شاسی‌بلند وارد بازار می‌شوند، باعث به وجود آمدن این طرز تفکر در مخاطبان شده‌اند که این خودروهای چهارچرخ کاملاً شکست‌ناپذیر بوده و می‌توانند در همه‌ی سطوح و جاده‌ها به‌راحتی برانند، درحالی‌که وقتی شما در یک جاده‌ی لغزنده، برفی یا بارانی، قرار می‌گیرید، دیگر هیچ فرقی نمی‌کند که سوار بر یک خودروی تک‌محور محرک یا چهارچرخ محرک باشید و با اولین اشتباه ممکن است دچار یک حادثه‌‌ی به‌شدت تلخ و سهمگین شوید. بنابراین در این‌گونه شرایط، صرف‌نظر از هرگونه خودروی تک‌محور محرک و یا چهارچرخ محرک (حتی خودروهای سنگین‌وزن) که ممکن است داشته باشید، بهتر است که حتماً از به همراه داشتن زنجیر چرخ اطمینان حاصل کرده و آن را هر چه سریع‌تر بر روی لاستیک‌های خودرو نصب کنید. حالا این سؤال پیش می‌آید که آیا بستن زنجیر چرخ به همه‌ی چرخ‌های یک ماشین 4×4 الزامی است یا بستن زنجیر به فقط یک محور محرک نیز کفایت می‌کند؟ با موتوتلهمراه باشید.

مهم‌ترین عامل ضروری برای یک اتومبیل در جاده‌های لغزنده این است که قابلیت‌های کشش برای شتاب و شتاب منفی یا همان ترمز در خودرو وجود داشته باشد تا حرکت خودرو در این‌گونه جاده‌های لغزنده و خطرناک، عاری از هرگونه حادثه‌ی ناگوار برای سرنشینان خودرو باشد و مایه بسی خوشبختی است که به‌وسیله‌ی زنجیر چرخ می‌توان چنین وضعیتی را فراهم کرد. اما وقتی این شرایط صدق می‌کند که از زنجیر چرخ بر روی تمامی چرخ‌ها استفاده کرده باشید و بین تمام لاستیک‌ها و زمین، نیروی اصطکاک موردنیاز برقرارشده باشد تا خیال شما هم از بابت شتاب‌ گیری و حرکت بی‌خطر به همراه یک ترمز گیری مطلوب راحت باشد. اگرچه در این بین نباید عامل فرمان پذیری یا هندلینگ را هم از یاد برد زیرا لزوم نصب زنجیر چرخ را قطعی می‌نماید.

بنابراین درنهایت به این نتیجه دست می‌یابیم که با استفاده از زنجیر چرخ فقط برای یک محور متحرک، تنها همان محور است که کارکرد خوب و بهینه‌ای را در جاده‌های لغزنده از خود نشان خواهد داد و شما شاهد خواهید بود که سایر چرخ‌هایی که بدون زنجیر چرخ هستند، حتی اگر مانند خودروهای 4×4 محور محرک باشد هم هرز گردی یا لغزش از خود نشان خواهند داد و این مسئله درحرکت بهینه‌ی اتومبیل تأثیر به سزایی خواهد گذاشت یا مثلاً هرگاه ترمز می‌گیرید، خودروی شما پس از طی یک مسافت نسبتاً طولانی خواهد ایستاد. بنابراین اگر سوار بر یک خودروی چهارچرخ محرک هستید و در حال رانندگی در جاده‌ای لغزنده می‌باشید، عاقلانه نیست که فقط به یک جفت زنجیر چرخ برای محور حرکتی جلو یا عقب اکتفا کنید بلکه بهتر است که با پرداخت اندک هزینه‌ی بیشتر و کارگذاری زنجیر چرخ بر روی هر چهارچرخ اتومبیل، شاهد کارکرد بهتر و ایمن‌تر خودروی خود باشید و خیال خود را از هرگونه خطر محتمل به خاطر هرز گردی یا لیز خوردن لاستیک‌ها راحت کنید.