چند روز پیش در جاده‌ی هراز بر اثر به وجود آمدن بهمن، برف و کولاک، تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیزمان دچار مشکل شده و در وضعیت خطرناکی گیر کرده بودند. پس از رخ دادن این اتفاق، تیم کمک‌رسانی جاده‌ای با یک خودروی چند منظوره با امکانات زیاد به کمک این عزیزان شتافت و این گونه توجه بسیاری از اذهان عمومی را به خود جلب نمود. با موتوتلهمراه باشید.

این خودروی فوق العاده بزرگ ۶×۶ محصول کشور روسیه است و به دست یک کمپانی به اسم ترکول تولید شده است. تقریبا ۲۰ سال پیش گروهی از پژوهش‌گران و علاقه‌مندان این عرصه این شرکت را با قصد دیزاین و گسترش خودروهای همه جارو تاسیس کردند و از آن زمان تا به الان مدل‌های گوناگونی با قصدهای مختلف ساخته شده‌اند. اتومبیل TREKOL-39294 در این عملیات کمک‌رسانی استفاده شد و به‌روزترین خودروی ساخته شده توسط این شرکت به حساب می‌آید.

قطعه‌های خودروهای GAZ و UAZ برای تولید این خودروی فوق العاده به کار گرفته شده‌اند و این خودرو هم‌چنین قادر به شرکت در عملیات‌ گوناگون حتی در دمای منفی °۴۵ سانتی گراد است. ۲ پیشرانه بنزینی و ۲ پیشرانه دیزلی برای به حرکت اندازی این اتومبیل در نظر گرفته شده‌اند. نسخه‌های بنزینی را کشور روسیه تولید کرده و دارای قدرت ۱۲۸ و ۱۳۰ اسب بخار هستند. گشتاور این ۲ پیشرانه به ترتیب ۲۰۹ و ۲۰۰ نیوتن متر گزارش شده است. پیشرانه‌های دیزلی TREKOL-39294 با کدهای D4BF و D4BH معروف شده‌اند و تولید شده توسط شرکت هیوندای می‌باشند و قدرتشان به ترتیب ۸۳ و ۱۰۰ اسب بخار گزارش شده است. گشتاور این ۲ پیشرانه‌ی دیزلی هم ۱۹۶ و ۲۴۰ نیوتن متر است. یک گیربکس ۴ یا ۵ دنده هیوندای، نیروی تولید شده به دست این پیشرانه‌ها را به تایرها انتقال می‌دهد.

اتومبیل‌های همه جا روی ساخت روسیه به کمک این موتورها قادرند با ماکسیمم سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنند. البته شایان ذکر است که آن چه که در این خودروها به عنوان مقصود اصلی تلقی می‌شود، این است که این خودروها بتوانند از راه‌های صعب العبور حرکت کنند و عوامل سرعت یا شتاب آن چنان حائز اهمیت نیستند. مسئله‌ی عجیب شایان توجه این است که به خاطر وزن ۲۸۰۰ کیلوگرمی این اتومبیل و افزوده شدن تعداد سواره‌ها و بارهای این خودرو، توان عددی هر چهار پیشرانه اصلا کفایت نمی‌کند.

 برای ساخت بدنه‌ی TREKOL-39294 این خودرو از فناوری پنل‌های ساندویچی و با جنس فایبر گلاس استفاده شده است و به منظور وارد و خارج شدن از آن، به کابینش دو در کناری، یک در پشت و دو دریچه برای مواقع اورژانسی در سقف قرار داده شده است. در کل این اتومبیل قادر است که ۸ سواره را به صورت ۲ نفر در جلو و ۶ نفر در عقب در صندلی‌های نیمکتی حمل کند.

 امکانات خاص در نظر گرفته شده برای این اتومبیل شامل بخاری‌های جدا در قسمت پشت، سیستم کنترل کننده‌ی باد لاستیک‌ها، مخزن‌های زاپاس و صندلی‌های قابل جدا شدن عقب می‌گردند. همان ‌گونه که تولید کننده‌ی این خودرو اظهار کرده است، این خودرو تا مسافت ۶۰ هزار کیلومتر، هیچ گونه احتیاجی به سرویس‌های اولیه ندارد. قابل توجه است که این اتومبیل به خاطر لاستیک‌های بسیار بزرگش و ارتفاع تقریبا نیم متری که از سطح زمین دارد، می‌تواند انواع جاده‌های سنگلاخی، برفی، شنی و حتی برکه‌هایی که عمق زیادی ندارند را به آسانی بپیماید.

قیمت در نظر گرفته شده برای این اتومبیل همه جا روی ساخت روسیه از ۲۹۲۵۰۰۰ روبل که معادل با تقریبا ۱۶۰ میلیون تومان است، آغاز می‌شود.