امسال در نمایشگاه بینالمللی خودروی تهران، تعداد قابل توجهی خودروی الکتریکی ساخت شرکت رنو به نمایش گذاشته شد. با وجود اینکه زیرساختهای لازم و اساسی برای بهرهبری از این خودروها در ایران وجود ندارد، نشان میدهد که شرکت خودروساز مایل است اینگونه خودروها را به بازار کشور ما معرفی کند‌. با موتوتلهمراه باشید.

شرکت فرانسوی رنو از سه محصول الکتریکی خود در نمایشگاه مذکور رونمایی کرد: تویزی، زویی و فلوئنس ZE.

فلوئنس ZE

اولین خودرویی که آنرا نقد و بررسی خواهیم کرد، فلوئنس ZE است که دو نسخهی الکتریکی و بنزینی دارد و در نسخهی بنزینی آن موتور دو لیتری، چهار سیلندری دارد که در چند سال اخیر موفقیت و محبوبیت خوبی در بازار ایران کسب کرده است. اما نسخهی الکتریکی آن سدان فلوئنسZE است. خودروی مذکور موتور الکتریکی با قدرت ۹۴ اسب بخاری و گشتاور ۲۲۶ نیوتن متری داراست که از دور موتور صفر دور بر دقیقه در اختیار رانندهی خودرو قرار میگیرد. ظرفیت باتری لیتیوم یونی ZE، معادل ۲۲ کیلووات بر ساعت است که با هر بار شارژ میتواند ۱۸۵ کیلومتر راه طی کند. اما چنین باتری‌ای برای جایگرفتن در خودرو به نسبت مدل بنزینی جای بیشتری معادل ۱۳ سانتیمتر فضای بیشتر نیاز داشت. این خودرو بسیار خودروی ایمنی هست و چهار ستارهی ایمنی را کسب کرده است.

رنو Twizy

مدل رنو  Twizy یک خودروی مناسب رانندگی در شهر است که به صورت یک یا دو نفر سرنشین به بازار معرفی شده است. این خودرو عرض بسیار کمی معادل ۱.۱ متر دارد و به همین سبب یکموتور سیکلت چهار چرخی سقف دار به نظر میرسد تا یک خودرو. از طرفی طول زیادی هم ندارد این خودرو و تنها ۲.۳ متر طول دارد که پارک کردن آن را در هر فضای به شدت راحت کرده است. درهای خودروی Twizy انتخابی هستند و شما انتخاب خواهید کرد که آنها را داشته باشید یا خیر.

در سال ۲۰۱۲ میلادی Twizy  پرفروش ترین خودروی الکتریکی در اروپا بود. وزن آن تنها ۴۵۰ کیلوگرم بود و یک باتری ۶.۱ کیلووات ساعتی لیتیوم یونی داشت که با هر بار شارژ آن ۱۰۰ کیلومتر راه را میشد با آن طی کرد. همچنین بالاترین سرعت این خودرو هشتاد کیلومتر بر ساعت است و اگر اینخودرو با قیمت گذاری درستی در کشورمان عرضه شود حتما برای سفرهای کوتاه درون شهری خودروی مناسبی است که هیچگونه آلایندهای تولید نخواهد کرد.

رنو Zoe 

هاچ بک برقی کوچک مذکور آخرین مدل ارائه شده در نمایشگاه خودروی تهران است که بسیار طراحی زیبایی دارد. این خودرو به موتور با قدرت ۹۰ اسب بخاری و گشتاور ۲۲۶ نیوتن بر متری مجهز است و این عدد برای یک هاچبک کوچک شهری عدد بزرگی به نظر میرسد. این خودروی رنو همچنین باتری ۲۲ کیلووات ساعتی دارد که با هر بار شارژ کردن آن ۲۱۰ کیلومتر میتواند حرکت کند ولی پس از مدتی شرکت رنو باتری آن را به باتری ۴۴ کیلوواتی ارتقا داد که برد آن را ۴۰۰ کیلومتر کرده است. رنوی  Zoe از ده خودوری پرفروش سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ است که پنج ستارهی ایمنی کسب کرده است و بر این اساس خودرویی ایمنی است.