رییس شورای رقابت ضمن بیان این موضوع که شورای پول و اعتبار باید یک دستورالعمل شفاف برای نرخ سود بانکی تدوین کند، در زمینه‌ی مذاکره با فعالان واردات خودرو به کشورمان نیز تصریح کرد: واردکنندگان باید دارای نمایندگی رسمی در کشورمان باشند و وزارت صنعت، متولی ورود خودروهای خارجی به کشور است. با موتوتل همراه باشید.

در حاشیه‌ی نشستی که باهدف آیین ساماندهی مربوط به طرح سهام عدالت برگزارشده بوده رضا شیوا در جواب پرسش خبرنگاری در مورد وارد شدن شورای رقابت کشور به بازار قیمت خودروهای وارداتی، تاکید کرد: قیمت خودروهای وارداتی بالای 50 میلیون تومان هست و این خودروها باهم رقابت دارند، خودروهای برندهای مختلف در بازار کشورمان به رقابت باهم می‌پردازند و شورای رقابت به این حیطه ورود نداشته است.

آقای شیوا برای پاسخ به این سوال که مذاکرات صورت گرفته میان شورای رقابت و واردکنندگان در چه زمینه‌ای بوده است، توضیح داد: معاون اول رییس‌جمهور برای کنترل منابع ارزی درباره‌ی خودروهای وارداتی دستوری صادر کرد که بر طبق آن تنها افرادی می‌توانند به واردات خودرو بپردازند که صاحب نمایندگی رسمی در کشور باشند، متولی انجام این امر نیز وزارت صنعت است.

آقای شیوا در ادامه خاطرنشان کرد: طبق قانون تمامی کالا‌ها، نه به طور خاص خودرو، برای خدمات پس از فروش باید دارای نمایندگی رسمی باشند، و چون موضوع در این جا قانون است، کار دیگری نمی‌توان انجام داد.

طبق این گزارش، پیش از این نیز نایب‌رییس انجمن واردکنندگان خودرو از این موضوع خبر داده بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت به بررسی دستورالعمل جدید برای واردات خودرو در شورای رقابت می‌پردازد.

رییس شورای رقابت در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌ای برای بازنگری در قیمت خودروهای داخلی در سال 96 وجود دارد یا خیر؟ گفت: قیمت خودروهای داخلی بر اساس چند متغیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که عبارت‌اند از: نهاده‌های تولید، تورم و خودروهای مورد نظر و همین طور متغیر کیفیت و بهره‌وری.

وی با بیان این موضوع که شورای رقابت این موارد را به صورت سالیانه مورد بررسی قرار می‌دهد، تاکید کرد: ما به صورت سالیانه از بانک مرکزی می‌خواهیم تا اطلاعات را در اختیارمان قرار دهد، سپس با دریافت اطلاعات تورم، نهاده‌های تولید خودروهای مورد نظر و همین طور بررسی متغیر کیفیت در صورتی که به این جمع‌بندی برسیم که قیمت خودرو باید بیشتر کمتر شود و یا بی‌تغییر باقی بماند، اقدام خواهیم کرد.

آقای شیوا، رییس شورای رقابت در زمینه‌ی نرخ سود بازار بین‌بانکی و نرخ سود سپرده‌ها توسط شورای رقابت نیز خاطرنشان کرد: شورای رقابت توقع دارد که شورای پول و اعتبار به عنوان رگلاتور در بازار پولی کشور عمل کند و به نحو مطلوب به وظیفه‌ی خود عمل کند، این بدین معنی است که اگر لازم است برای نرخ سود بانکی دستورالعملی تدوین کند و یا اگر اعتقاد به رقابتی شدن نرخ سود دارد بدین گونه عمل کند.

شیوا تاکید کرد: در بازاری که دارای انحصار است، تدوین دستورالعمل تنظیم قیمت به وسیله‌ی رگلاتور آن انجام می‌گیرد، بدین معنی که نباید در چنین بازاری قیمت‌گذاری را به عهده‌ی بازار گذاشت، در صورت انحصاری بودن بازار شاهد افزایش قیمت‌ها در آن هستیم،قیمت‌ها در آن افزایش پیدا می‌کند.

رییس شورای رقابت ضمن تاکید بر این که رگلاتور دستورالعمل تنظیم قیمت را تدوین می‌کند، افزود: در صورتی که به این نتیجه رسیده‌ایم که بازارمان رقابتی است، بانک‌ها باید آزادی داشته باشند و برای نرخ‌ها تنها یک کف و سقف تعیین کنند، به صورتی که بانک‌ها قادر باشند نرخ سود را بین کف و سقف تغییر بدهند و بین وسیله مشتری را جذب کنند.