شرکت تویوتا در طی دیداری با سلمان‌بن‌عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در کشور ژاپن تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر تولید خودروهای این کمپانی در عربستان سعودی امضا کردند. با موتوتلهمراه باشید.

با این کار کشور نفت‌خیز عربستان از تنها تکیه‌گاه خود تا حدودی دور می‌شود و در نظر دارد با توسعه صنعت کشور خود، در جهت پیشرفت قدم بردارد. از این رو در ابتدا با صنعت خودرو کار خود را آغاز کرده است و اراده کرده است که خودروهای این برند ژاپنی را در داخل کشور تولید کند تا از هزینه‌های واردات بکاهد، چرا که نتایج تحقیقات سالانه نشان می‌دهد که ملت این کشور سالانه هزینه‌ای را به خرید خودرو اختصاص می‌دهند و این ارقام هر سال نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است طوری که در سال ۲۰۱۵، ۸۸۰ هزار دستگاه خودرو به فروش رفته است. از طرفی ۳۰ درصد بازار عربستان به کمپانی تویوتا تعلق دارد و سهم بزرگی در این میان به حساب می‌آید.

از سوی دیگر ژاپن برای ۳۰ درصد از واردات نفت خود به عربستان متکی است. بنابراین دولت ژاپن قصد دارد به توسعه فعالیت تویوتا در این کشور کمک کند. شرکت ایسوزو موتورز نیز از سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی وانت تولید کرده است. اما باید توجه داشت که فعالیت چنین شرکت‌هایی در این کشور شاید با سختی‌های زیادی همراه باشد زیرا صنایع حمایت‌کننده در این کشور مانند قطعه‌سازان وجود ندارد، با این حال به طور حتم کمپانی تویوتا برای این شرایط نیز تدبیراتی را اندیشیده است.