خبرهای جدید حاکی از آن است که هوندا ۱۵۰ میلیون دلار در کشور آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است تا گیربکس جدیدی بسازد، این جعبه‌دنده‌ی پیشرفته، ۱۰ سرعته خواهد بود. با موتوتلهمراه باشید.

این جعبه‌دنده اتوماتیک ۱۰ سرعته در ایالت جورجیای آمریکا ساخته خواهد شد و برای اولین بار در مدل هوندا اودیسه 2018 استفاده خواهد شد. پیش از این هیچ شرکتی اقدام به تولید جعبه دنده اتوماتیک ۱۰ سرعته نکرده است، اما در نهایت هوندا این ابتکار را به خرج داد و شروع به ساخت آن کرده، گیربکسی که در ژاپن و به‌تنهایی توسط هوندا طراحی شده است و برای خودروهای محرک جلو کاربرد خواهد داشت.

همانطور که هوندا اعلام کرده است ساخت این جعبه دنده در دو کارخانه در خاک آمریکا انجام خواهد گرفت و ۱۵۰ میلیون دلار نیز برای آن هزینه خواهد شد که ۱۰۰ میلیون دلار آن به ساخت یک خط تولید جدید و اصلاحات تولید در واحد جورجیا اختصاص خواهد یافت. واحد دیگر این شرکت در شهر راسل پوینت ایالت اوهایو نیز با ارائه‌ی کمک ۴۹۹ میلیون دلاری در ساخت این جعبه‌دنده و افزایش ظرفیت تولید مشارکت خواهد کرد.

این جعبه‌دنده‌ها جدید هستند و به زودی سایر خودروسازی‌ها نیز از آن بهره خواهند گرفت. در بین تمام شرکت‌ها همکاری فورد و جنرال موتورز برای ساخت جعبه دنده‌ای ۱۰ سرعته نیز قابل توجه است. این گیربکس در خودروهای فورد F-150 Raptor و شورلت کامارو ZL1 رونمایی شده است. تا همین اواخر این‌طور به نظر می‌رسید که همکاری فورد و جنرال موتورز برای توسعه جعبه‌دنده ۱۰ سرعته خودکار تنها به سود تراک‌های فورد خواهد بود، اما چیزی که در پایگاه داده‌های قطعات یکی از نمایندگی‌های این خودروساز مشاهده ‌شده خلاف این را ثابت می‌کند. فورد موستانگ مدل 2018 احتمالاً از یک جعبه‌دنده ۱۰ سرعته نیز بهره خواهد برد تا حتی تعداد دنده‌هایش هم با شورولت کامارو ZL1 مدل 2017 یکسان باشد.