تغییرات جدید در پروژه ماشین های خودران گوگل 

شاون استوارت، رئیس جهانی امکانات اجاره ای برای تعطیلات Airbnb برای پروژه ماشین های خودران گوگل، به استخدام این غول تکنولوژی درآمد.

گوگل که دیگر یکی از شرکت های تابعه کمپانی مادر خود، آلفابت به شمار می آید، با استخدام رئیس جهانی امکانات اجاره ای برای تعطیلات کمپانی Airbnb، یک گام دیگر به هدف خود در پروژه ماشین های خودران خود، یعنی عرضه یک ماشین خودمختار و مستقل، نزدیک تر شد. روز جمعه، جانی لو، سخنگوی پروژه ماشین های خودران گوگل اعلام کرد که شاون استوارت به عنوان رئیس پروژه ماشین های خودران گوگل به این کمپانی پیوست. نقش استوارت می تواند به فرایند تجاری سازی تکنولوژی خودران گوگل که در طی 7 سال گذشته در دست توسعه و بهبود بوده است، کمک کند. شایان ذکر است که تکنولوژی ماشین های خودران گوگل در 12 ماه گذشته شتاب زیادی گرفته و این موضوع نیز در استخدام استوارت نقش اساسی داشت.

استخدام استوارت پس از خروج کریس اورمسان، رئیس ارشد فنی این پروژه از کمپانی گوگل در اوایل ماه جاری میلادی صورت پذیرفت. اورمسان تا پیش از پیوستن یکی از مدیران ارشد هیوندایی یعنی جان کرافسیک به گوگل در سال 2015، رهبر تیم و همچنین سخنگوی ارشد عمومی پروژه ماشین های خودران گوگل بود. اورمسان سال گذشته پیش بینی کرده بود که تکنولوژی خودران گوگل تا سال 2020 می تواند برای استفاده عمومی عرضه شود. او همچین اذعان داشت که گوگل فعالانه به دنبال ایجاد همکاری های مختلف با خودروسازان بزرگ جهان است.

استوارت یکی از مدیران ارشد فنی باتجربه است که در ساخت و گسترش کسب و کارها تخصص فراوانی دارد. او زمانی به پروژه ماشین های خودران گوگل اضافه شد که در کمپانی سابق خود، Airbnb، ریاست بخش امکانات اجاره ای برای تعطیلات عهده دار بود. پیش از آن، استوارت در یکی از نقش های مدیریتی Jetsetter که توسط TripAdvisor خریداری شد، مشغول به فعالیت بود. استوارت در نقش خود در پروژه های ماشین های گوگل موظف است گزارش های کاری خود را به کرافسیک ارسال کند. کرافسیک به تازگی افرادی از جمله کریس وُسِن، اولین مشاور عمومی پروژه و تیم پاپاندرو، یک مقام سابق سان فرانسیسکو و متخصص در سیاست های حمل و نقل را استخدام کرده است.

همان طور که پیش تر اشاره شد، در طول 12 ماه گذشته، پروژه ماشین های خودران گوگل شتاب زیادی گرفته است. این کمپانی تکنولوژی ماشین های خودرانش را به 4 شهر گسترش داده و در طی یک همکاری با گروه فیات کرایسلر، قصد دارد ناوگان وسایل نقلیه خود را دو برابر کند. گوگل همچنین یک مرکز تکنولوژی مهندسی در میشیگان راه اندازی کرده است. گوگل تا به امروز تقریبا 60 خودروی آزمایشی که به تکنولوژی خودران مجهز شده اند را بر روی جاده ها داشته و این ماشین ها بیش از 1.8 میلیون مایل (حدودا 2.9 میلیون کیلومتر) را به صورت مستقل پیموده اند.

با این اوصاف به نظر می رسد اقدام گوگل در جهت استخدام شاون استوارت درست بوده و شاید دیگر نیاز است این کمپانی به تدریج وارد مرحله تجاری سازی تکنولوژی خودران خود شود. شما اینگونه فکر نمی کنید؟

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: fortune.com