اکنون در آستانه نوروز هستیم و بسیاری در اندیشه تعویض خودرو هستند. بهتر است بدانیم که بهمن سال ۹۵، سالی که رو به اتمام است عملا تولید پنج مدل وانت در کشور به صفر رسید. به عبارتی با کاهش ۱۰۰ درصدی همراه بوده است. زمانی همه تلاش می‌کردند که تولید پیکان وانت را متوقف کنند اما اکنون شاهد افتادن این اتفاق برای اکثر وانت بارها هستیم. با موتوتلهمراه باشید.

در طول این سال‌ها تولید وانت آریسان دوگانه‌سوز ایران خودرو تبریز متوقف شد و از ۲۷۳۴ دستگاه در سال ۹۴ به صفر کاهش یافت. همچنین تولید وانت وینگل دو کابین تک دیفرانسیل شرکت سازه‌های خودرو دیار نیز جزو این دسته از وانت‌ها بوده و با کاهش ۱۰۰ درصدی همراه بوده است و از پنج دستگاه در بهمن ماه سال گذشته به صفر رسیده است.

وانت‌های تک و دوکابین وینگل (GW Wingle)  جدیدترین محصولات مشارکت دیار خودرو با گریت وال بودند. خط مونتاژ این دو مدل با ظرفیت اسمی ۵۰ هزار دستگاه برای سال ۹۱ شروع به کار کرد. در این مدت تولید وانت مزدا تک کابین دوگانه‌سوز گروه بهمن نیز متوقف شده و از ۷۶ دستگاه در بهمن ماه سال گذشته به صفر رسیده است. شرکت دیار خودرو نامی جدید در بازار خودرو نیست . این شرکت از سال ۲۰۰۴ بصورت جدی همواره دنبال معرفی اتومبیل‌های مناسبی بخصوص وانت در کشور بوده است. کارخانه دیارخودرو در شهرستان گلپایگان از استان اصفهان و در فاصله ۳۸۰ کیلومتری جنوب غربی تهران واقع است. این کارخانه بزرگترین واحد صنعتی و تولید خودرو در شهرستان بوده و اولین خودروسازی در مقیاس انبوه در استان اصفهان می باشد.

تولید وانت مزدا دو کابین دوگانه‌سوز دیگر محصول گروه بهمن نیز ۱۰۰ درصد کاهش یافته و از ۵۷ دستگاه در بهمن ماه ۱۳۹۴ به صفر کاهش یافته است. شرکت تولیدکننده مزدا در ایران در سال ۱۳۳۱ تحت عنوان «شرکت سهامی ایران خلیج کو» با سرمایه اولیه ۶۰۰ هزار ریال با نوع فعالیت حمل و نقل از جمله حمل و نقل دریایی و حق‌العمل کاری نمایندگی‌های تجاری تأسیس و شروع به‌کار نمود.