۶ خودرو با بیشتر از ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت در نمایشگاه اتومبیل ژنو

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین وجوه تفاوت سوپر خودروهای کنونی با بقیه انواع خودرو، عدد اسب بخارشان است‌. این غول‌پیکرهای بسیار قوی اغلب با تیراژ اندک و به شکل ویژه در بعضی مواقع خاص ساخته می‌‌شوند، اکثر مواقع تعداد این خودروها از ۱۰۰۰ تا هم کم‌تر است. نما‌یشگاه خودروی ژنو در سال جاری مانند بقیه‌ی مجمع‌های خودرویی جهان نمایش‌دهنده‌ی چند نمونه از این سوپر خودروها است که در نقاط گوناگون جهان تولید شده‌اند. در ادامه به ۶ مورد بسیار مهم با قدرت خروجی بیشتر از هزار اسب بخار می‌پردازیم. با موتوتلهمراه باشید.

آرتگا اسکالو سوپرلترا

آرتگا همیشه با مدل GT شناخته شده است که در سال ۲۰۰۷ ارائه شد و جای بسی تاسف است که سرانجام چندان زیبایی نداشت. این کمپانی اندک گمنام آلمانی، این بار با خودروی اسکالو سوپرلترا پا به عرصه‌ی خودنمایی در نمایشگاه ژنو گذاشته است تا شاید این دفعه موفق به جاودانه کردن اسم و رسم خود در دنیای وسیع خودروها بشود. قوای برقی این خودرو توانی برابر با ۱۰۲۰ اسب بخار تولید می‌کند که بسیار شایان توجه است. طرح و مدل ظاهری تا حد زیادی مشابه مدل‌های قبلی است و فقط اندک تغییراتی به منظور زیباتر شدن و طرفدار پیدا کردن در آن انجام شده است.

رنگ نارنجی سوخته‌‌ای که انتخاب شده و جای دادن صندلی راننده در قسمت مرکزی اتاق خودرو نیز از مشخصه‌های بسیار خوب این خودرو به شمار می‌آید. برخی شنیده‌ها این‌طور گواهی می‌دهند که این خودرو اگر بتواند وارد بازار شود، حدودا ۱.۳ میلیون پوند قیمت خواهد داشت.

کونیگ‌زگ رگرا

کونیگ‌زگ یکی از بهترین‌های تازه‌کار دار و دسته‌ی ۱۰۰۰ اسب بخاری‌ها می‌باشد. نمونه‌ی تولیدی رگرا که در حال حاضر در غرفه‌ی این کمپانی تولید خودرو عرضه شده است و همگان به تماشایش آمده‌اند، دارای قلب ۵ لیتری V۸ توربو ۲ قلو با قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار می‌باشد و بر اساس برخی شایعه‌های ایجاد شده، ممکن است تا مرز ۲۴۸ مایل بر ساعت که معادل با ۳۹۹ کیلومتر بر ساعت می‌باشد، پیشروی کند. البته برای دارا بودن این آمار حداقل بایستی ۱.۹ میلیون دلار پرداخت کنید که خود عددی بسیار زیاد است.

کونیگ‌زگ آگرا RS گریفون

هایپرخودروساز کشور سوئد، به جز رگرا، یک نماینده‌ی خاص هم انتخاب کرده است: آگرا RS گریفون

این مدل، به طور ویژه و سفارشی برای مانی خوش‌بین، تاجر نام‌آور و مشهور ایرانی مقیم کشور آمریکا تولید شده است‌. بدنه‌ی این خودرو به طور کامل از فیبر کربن ساخته شده و بخش‌هایی از آن با طلای ۲۴ عیار پوشش داده شده است. درون اتاق خودرو نیز هماهنگی خیره کننده‌ی آلکانتارا، فیبر کربن و طلا مکانی بسیار زیبا و جذاب را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد. موتور ۵ لیتری V۸ توربو ۲ قلوی گریفون، قوای ۱۳۶۰ اسب بخاری تولید می‌کند که فقط ۳۵ واحد با نسبت قدرت به وزن ۱ به ۱ تفاوت دارد.

تک‌رولز رن

تک‌رولز یک شرکت چینی تازه تاسیس شده و جوان است که تا چند وقت پیش آن چنان معروف نشده بود ولی با عرضه‌ی یک نمونه‌ی وسوسه‌کننده به اسم رن در نمایشگاه ژنو، جای خود را در قلب طرفدارانش باز کرد. این هایپر خودرو‌ی الکتریکی تازه‌کار با ۳ مجموعه باتری ۱۴، ۲۵ و ۳۲ کیلووات ساعتی،۲، ۴ یا ۶ پیشرانه‌ی الکتریکی و ۱ یا ۲ مایکرو توربین داخلی ارائه می‌گردد که خروجی آن‌ها از ۴۲۹ اسب بخار و ۷۸۰ نیوتن متر تا ۱۲۸۷ اسب بخار و ۲۳۴۰ نیوتن متر تغییر می‌کند. ساخت و عرضه‌ی رسمی آن هم در سال ۲۰۱۸ میلادی که معادل با سال ۹۷ خورشیدی می‌باشد، با تیراژ سالانه ۱۰ تعداد خودرو استارت خواهد خورد.

واندا الکتریک دندروبیوم

واندا الکتریک با هایپر خودروی مفهومی اخیرا تولید شده‌اش که همان دندروبیوم است، در نمایشگاه ژنو امسال حضور یافته است. بر اساس خبرهای دست و پا شکسته‌ی به گوش رسیده و هم‌چنین بعضی شایعه‌ها، نمونه‌ی تولیدی دندروبیوم با خروجی بیشتر از ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت، شتاب اولیه‌ی ۲.۷ ثانیه‌ای و ماکسیمم سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت که برابر با ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت است، یکی از پرسرعت‌ترین خودروهای جهان به حساب خواهد آمد.

زنوو TS۱ GT

حتی با وجود شرایطی که زنوو در دهه‌ی پیش، فقط ۱۱ دستگاه ST۱ عرضه نموده است، به منظور بزرگداشت ۱۰ سالگی‌اش یک نمونه‌ی تازه به اسم TS۱ GT در نظر گرفته است و می‌کوشد خودش را در عرصه‌ی سوپر خودروها شناخته شده‌تر کند. TS۱ را در اصل می‌شود نمونه‌ای پیشرفته شده و متمایز با ST۱ به شمار آورد که به علت تغییرات جزئی و کلی انجام شده، زیباتر به نظر می‌رسد. قلب ۵.۸ لیتری ۸ سیلندر این خودروی غول‌پیکر ساخته شده در دانمارک، قادر به تولید ۱۱۶۳ اسب بخار قدرت است و لازم به ذکر است که این خودرو با استاندارد یورو ۶ هم کاملا هماهنگ است. از جمله‌ی سایر مشخصاتش هم می‌شود رنگ بدنه‌ی آبی جرد، رینگ‌های ۲۰ اینچی به روز، تودوزی ویژه و جذاب و جعبه دنده‌ی ۷ سرعته‌ی سکوئنشال مسابقه‌ای را نام برد.