8 علت آتش‌سوزی خودروها

به ندرت پیش می‌آید که آتش‌سوزی در خودرو تنها به یک علت به وجود آمده باشد. حتی اگر محققان دلایل به وجود آمدن شعله را بفهمند باز هم این دلایل یکسان نیستند. شواهد به دست آمده بیانگر این است که برای آتش‌سوزی در خودرو مجموعه‌ای از دلایل دست به دست هم می‌دهند. دلایل شیمیایی، دلایل مکانیکی و دلایل انسانی. تمام این دلایل دست به دست هم می‌دهند تا شرایط خطرآفرین را فراهم کنند. با موتوتل همراه باشید. ضمن این که هنگامی که آتش‌سوزی در خودرو آغاز می‌شود، هر کدام از این عوامل می‌توانند بر شدت آتش‌سوزی بیفزایند. بنابراین شناخت عوامل موثر می‌تواند یک کمک بالقوه به مالکان خودرو باشد، البته هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد. به هر حال زمانی که اتومبیل شما آتش می‌گیرد ، پیدا کردن علت آن مهم نیست؛ تنها چیزی که اهمیت دارد این است که اتومبیلتان در حال سوختن است. در این هنگام مهم‌ترین توصیه این است که به سرعت از خودرو خارج‌شده  و تا جایی که امکان دارد از آن فاصله بگیرید.  هر قدر هم که خودروی شما کوچک باشد ، آتش‌سوزی آن کوچک نخواهد ماند.  در این نوشتار به بررسی‌ ترکیبی از علت‌ها‌ی اولیه‌ی آتش‌سوزی خودرو می‌پردازیم.

1-نقص در طراحی

نقص در طراحی عموما به تنهایی باعث آتش‌سوزی در خودرو نمی‌شود و دلیل آن این است که هیچ سوییچی برای روشن و خاموش کردن جرقه در آن وجود ندارد.  هر چند نقص در طراحی خودرو می‌تواند برای آتش‌سوزی شرایط کاملی را فراهم کند. این نقص حتی می‌تواند شرایطی را فراهم کند که  غیرقابل اجتناب است. البته تولیدکنندگان در تلاش‌اند این موارد را قبل از گسترش بیشتر متوقف کنند. مثل هر آتش‌سوزی خودرویی، اولین فاکتوری که می‌تواند در خودرو جرقه ایجاد کند، نقص در طراحی آن است.  هر نقصی در طراحی عامل ایجاد حریق نیست  ولی هر مشکلی می‌تواند آتش ایجاد کند.  در موارد اخیر شاهد این موضوع بوده‌ایم ، خودروسازان هم در تحقیقات خود از این موارد استفاده می‌کنند.

2-ضعف در نگهداری از خودرو

معمولا اشتباهات انسانی مستقیما وسایل نقلیه را به آتش نمی‌کشند. اما مسائلی مانند تنبلی برای منتقل کردن آتش به فتیله‌ی درون ماشین و آتش زدن آن می‌تواند برای  سوختن خودرو کافی باشد. اگر در نگهداری اتومبیلتان بی‌دقت باشید ، خودروی شما با ریسک‌هایی قوی روبرو است که آتش‌سوزی تنها یکی از آن‌ها  است .  اگر در مراقبت از خودروی خود بی‌دقت باشید یا آن را به طور کلی به فراموشی بسپارید، خودروی خود را به صورت غیرمستقیم به سمت آتش‌سوزی سوق می‌دهید. در صورتی که بخشی از ماشین شما دچار شکستگی شده باشد ، یا مهر و موم آن سوخته باشد و یا سیم‌کشی آن دچار عیب و نقص شده باشد، این‌ها  نشان می‌دهد که خودروی شما بسیار مریض است و به سمت آتش‌سوزی پیش می‌رود. ماشینی که موتور آن درزبندی صحیح نداشته باشد با خطر اشتعال مایعات روبرو است.   خطر ایجاد جرقه در  تماس سیم‌کشی ساییده شده و معیوب با مواد اشتعال‌زا بسیار زیاد می‌باشد. بنابراین بهتر است همیشه از وضعیت خودروی خود باخبر باشید.

3-تصادف با یک خودروی دیگر
بر اساس گزارش‌ها ، یک تصادف می‌تواند به آتش‌سوزی‌های بزرگ منجر شود. قسمت‌ها‌ی ضربه‌گیر در اتومبیل‌ها  به خوبی طراحی‌شده‌اند، به همین دلیل جاذب‌ها‌ی فلزی از اتاقک خودرو حفاظت می‌کنند. اما قسمت‌ها‌یی مانند موتور، باتری و مخزن گاز، جزء خطرناک‌ترین قسمت‌ها‌ی خودرو هستند. اگر در خودروی تصادف کرده‌ی خود گیر نیفتید و یا اگر موفق شوید از خودروی در حال سوختن خود دور شوید، بسیار خوش‌شانس خواهید بود.

4-آتش‌سوزی عمدی
به هر حال ممکن است کسی این عمل جنایی را به هر دلیل مرتکب شود و خودرویی را به آتش بکشد. این کار معمولا برای سرپوش گذاشتن بر روی جرم دیگری صورت می‌گیرد، یک ترفند وحشیانه‌ی قدیمی همین تخریب کردن چیزی به خاطر پنهان کردن چیزهای دیگر است. البته گاهی مسائلی مانند فریب دادن بیمه هم می‌تواند انگیزه‌ی این کار باشد. با این حال شناسایی چگونگی این عمل یک چالش بزرگ است . استفاده از‌ترکیبی از کاتالیزگرها می‌تواند یک فهرست از مواد آتش‌زا برای سوزاندن خودرو را در اختیارمان قرار دهد، بنابراین باید از ترکیب این مواد با سایر مواد خودداری کنیم.

5-گرم شدن بیش از حد مبدل‌ها‌ی کاتالیزوری
گرم شدن بیش از حد مبدل‌ها‌ی کاتالیزوری اولین عاملی است که می‌تواند در سوختن خودرو موثر باشد. سیستم اگزوز یکی از گرم‌ترین بخش‌ها‌ی خودرو است که در کل بدنه‌ی خودرو وجود دارد. مبدل‌ها‌ی کاتالیزور عموما خیلی گرم می‌شوند ، علت این موضوع تلاش بیش از اندازه‌ی آن‌ها  برای خارج کردم آلاینده‌ها‌ی خودرو است .  از طرف دیگر ، اگر موتور خودرو نتواند به درستی کار کند، قادر نیست سوخت را به طور کامل بسوزاند و مواد اضافی زیادی از سیستم اگزوز  خارج می‌شوند. دما در این مبدل‌ها  به سادگی ممکن است به 1200، 1600 و یا 2000 درجه‌ی فارنهایت برسد. این مورد می‌تواند مشکلات بسیار زیادی برای خود ماشین و برای محیط اطراف آن ایجاد کند. از آنجایی که خودروها عموما برای دماهای متعارف طراحی می‌شوند، قدرت تحمل دمای بسیار بالا را ندارند، بنابراین اگر مبدل‌ها‌ی کاتالیزوری بیش از میزان استاندارد گرم شوند می‌توانند کف خودرو و عایق حرارتی آن را به آتش بکشند.

6-داغ شدن موتور
داغ شدن موتور که مقدمه‌ای برای هدایت موتور به سوی آتش گرفتن است یک مثال مناسب برای این موضوع است که یک عمل نادرست چطور می‌تواند نتایج بزرگی را رغم بزند. هنگامی که موتور خودرو بیش از حد داغ می‌شود و دمای مایعات درونی خودرو نظیر خنک‌کننده و روغن را بالا می‌برد، در شرایطی خطرناک شروع به نشت از مناطق پرخطر می‌کند که می‌تواند یک حادثه‌ی وحشتناک را به وجود آورد. هنگامی که این وقایع رخ می‌دهند ، این مایعات بر روی اگزوز و موتور خودرو می‌چکند ، بخش‌هایی که  بسیار گرم و بسیار خطرناک هستند.

7-ریختن مایعات درون ماشین
بسیاری از خودرو‌ها  مجموعه از مایعات خطرناک را در زیر کاپوت خود جمع کرده‌اند. این مایعات شامل مواردی مانند مایع خنک‌کننده‌ی موتور، روغن ترمز، مایع فرمان و قدرت، روغن موتور ، سوخت دیزل و گازوییل می‌شود. در زمان روشن بودن ماشین این مایعات در درون خودرو در حال گردش‌اند و می‌توانند در مخزن خود یا مسیر گردششان آتش بگیرند.  از این رو اگر حتی یکی از مایعات مورد نیاز خودرو در حال چکیدن یا خارج شدن از مخزن خود باشند، ماده‌ی دیگری می‌تواند جایگزین آن شود. حقیقت این است که تمامی مواد سوختنی می‌توانند شروع به ایجاد مشکل برای خودرو کنند. در مرحله بعدی با عامل خطرناک دیگری ‌ترکیب می‌شوند و منجر به آتش گرفتن خودرو می‌شوند، این عامل می‌تواند از کار افتادن یک قسمت از خودرو یا تصادف کردن با یک اتومبیل دیگر باشد.

8-از کار افتادن سیستم الکتریکی
یکی از عوامل مهمی که می‌تواند به آتش‌سوزی در خودرو منجر شود، از کار افتادن سیستم الکتریکی آن است . باتری خودرو هم می‌تواند مشکل‌ساز شود. حتی باتری‌ها‌ی استاندارد ماشین‌ها هم این توانایی را دارند که اتومبیل را با مشکل روبرو کنند. خطرات سیستم الکتریکی محدود به بخش زیر کاپوت نیست، بلکه این سیستم در اطراف خودرو، اطراف صندلی‌ها ، زیر کفی‌ها  و درها قرار دارد . بنابراین بهتر است هرچند وقت یک بار از سالم بودن سیستم الکتریکی خودروی خود اطمینان حاصل کنید.