تغییرات برند ام‌جی، از گذشته تاکنون

ام‌جی یک برند ایتالیایی بسیار خوب است، یا بهتر است بگوییم یک برند ایتالیایی بسیار خوب بود، ولی آیا تاکنون همین‌طور باقی مانده است؟ تازه‌ترین محصولات ام‌جی دیگر تصور نقش بسته شده در ذهن شما نیستند. با موتوتلهمراه باشید.

در واقع می‌خواهیم بگوییم که سازه‌های این برند به گونه‌ای دل‌فریب و زیبا هستند و به نظر می‌رسد بیشتر سازه‌های ام‌جی که پیش‌تر تولید شده‌اند هم زیبا بوده‌اند، ولی اگر موفق به فراموش کردن استایل‌های بسیار زیبا و قیمت مقرون به صرفه‌ی سازه‌های ام‌جی شوید، با محصولاتی روبه‌رو خواهید شد که در حال حاضر با توقعات شما در یک سطح نیستند. قسمتی از مسئله به این سبب است که برند ام‌جی که هم‌اکنون چینی شده است، مدتی است که سازه‌های خود را بدون اعمال تغییرات عمده، ارائه می‌نماید. در دوره‌ای که این سازه‌ها ارائه شدند از لحاظ جهانی عقب‌تر از زمان خودشان بودند، پس فرض نمایید وقتی که ام‌جی سازه‌های خود را به اسم کاملا به روز روانه‌ی بازار می‌کند، در صنعت به شدت رقابتی این روزها به چه صورت به نظر می‌آیند.
ام‌جی ۶ در سال ۲۰۱۳ در بازار استرالیا ارائه شده و فقط تعداد کمی از آن به فروش رسیده است. مهم‌ترین دلیل فروش اندک ام‌جی این است که وارد بازار نشده و کسی از بازگشت این برند مطلع نیست. حتی ممکن است که عده‌ای حتی نام این برند به گوششان نخورده باشد.
شایان ذکر است که قسمت دیگر کارکرد ضعیف ام‌جی در بازار به علت محصولات به درد نخور آن است. انتخاب خودکاری در کار نیست هر چند که این مسئله با روانه شدن مدل فیس لیفت در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۶ تغییر کرد. هم‌چنین ام‌جی ۶ از لحاظ مرغوبیت تولید و ارزش باقی مانده هم در مقابل رقیبان چیزی برای گفتن ندارد. ام‌جی ۶ با‌ارزش هم هست و ارزش نمونه‌ی پایه‌ی آن از ۲۱۹۹۰ دلار استرالیا شروع شده و در نمونه‌ی فول به ۲۵۹۹۰ دلار می‌رسد. ما با ارزیابی و تحقیق به این نکته دست یافتیم که مدل فول چنین محصولی نبایستی دارای قیمت بیشتر از ۲۲ هزار دلار باشد. ام‌جی برند تازه‌ای برای عده‌ی کثیری بوده و اخبار زیادی درباره‌ی آن در دست نیست. نمونه‌ی ارزان‌تر یعنی ام‌جی ۳ هم با وجود ارزش اولیه‌ی ۱۳۹۹۰ دلار، هنوز هم گران است. آری یک محصول با ارزش پایین‌تر از ۱۴ هزار دلار نیز گران محسوب می‌شود، پس این به شما نشان می‌دهد که با چه محصولی طرف هستید. ام‌جی ۶ چند سال قبل ارائه شده ولی ام‌جی ۳ نمونه‌ی به روزتری است و برای این محصول گیربکس خودکار به عنوان آپشن وجود ندارد. خودتان ببینید! در بازاری که تقریبا ۸۵ درصد مشتریان به دنبال مدل اتوماتیک هستند، هیچ‌ نمونه‌ی اتوماتیکی از ام‌جی به چشم نمی‌خورد.
فقط همین نیست. در محصول ارزان‌تر گزینه‌ی دوربین دید عقب به کار نرفته است و موتوری ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری‌اش به احتمال زیاد افتضاح‌ترین موتوری است که هم‌اکنون ارائه می‌شود، و در شرایطی که بیشتر محصولات به روز دارای گیربکس دستی سواری هستند و راندن آ‌ن‌ها آسان است، این یکی سبب می‌گردد که مثل یک غیر حرفه‌ای برانید. آیا این نکته‌ی مهم که ام‌جی ۳ فقط موفق به کسب ۳ ستاره در آزمایش‌های تصادف یورو انکاپ در سال ۲۰۱۲ شده است را خاطر نشان کردیم؟ فراموش نکنید که آزمایش‌های ایمنی امروزه در مقایسه با آن دوران پیشرفته‌تر شده پس ممکن است در آزمایش‌های کنونی حتی موفق به کسب همان ۳ ستاره هم نشود. ما مطلع هستیم که عده‌ای در بازار خواهان برند ام‌جی هستند و محصولات به روز این کمپانی را خواهند ستود؛ ولی فقط این موضوع را در خاطر داشته باشید محصولاتی که در حال حاضر در بازار استرالیا به فروش می‌رسند، نه تازه هستند و نه به روز. اگر ام‌جی خواهان این باشد که آب رفته را به جوی بازگرداند و تلافی کند، بیشتر از آن که مثل یک توزیع کننده باشد، بایستی تحت کنترل شرکت مادر باشد و محصولات خود را با ضمانت و کمک‌های جاده‌ای ۶ ساله ارائه نماید. این مقدار ضمانت چندان بد به نظر نمی‌رسد و در اصل بهتر از برندهای معروفی مثل فورد، هولدن، هوندا، سوزوکی، نیسان، مزدا و تویوتا می‌باشد، ولی آیا این راه‌کار برای خریدن محصولات ام‌جی کفایت می‌کند؟ به احتمال زیاد خیر، مگر این‌ که شما از ته دل خواهان خودروهای جالب باشید. اگر در جستجوی محصولی ارزان هستید، انتخاب‌های خیلی بهتری نسبت به ام‌جی ۶ یا ۳ هم هستند.