۶ ابتکار خارق العاده جذاب برای عبور از راه و بیراه

دکتر براون در فیلم «back to the future» زمانی گفت «به مکانی سفر خواهیم کرد که احتیاجی به جاده نخواهیم داشت» سپس بر ماشین زمان پرنده‌اش سوار شده بود.‌ ولی همه‌ی اشخاص به منظور گذر کردن از مکان‌های صعب العبور نیازمند به ماشین پرنده نیستند! با موتوتلهمراه باشید.

امکان عبور و مرور در منطقه‌های بیرون از شهر که شبکه‌ی جاده‌ای قابل اطمینانی ندارند و در موقعیت‌های حساس که اتفاقاتی مانند سیل یا زلزله راه‌ها را صعب‌العبور یا غیر قابل عبور می‌کنند، حائز اهمیت است. در حال حاضر به خاطر برخی ابتکارات صورت گرفته، عبور و مرور بیرون از جاده‌ای به شکل بی‌نظیری آسان گشته است. بعضی از محصولات پیش‌گام در این عرصه به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که به سادگی می‌توانند از هر مکانی عبور کنند، بعضی دیگر صفحاتی حمل پذیر با خود به همراه دارند که اگر شرایط اضطراری پیش آید، نقش یک جاده موقت را انجام می‌دهند. در هر وضعیتی، خودروهایی محکم و خوب تولید شده‌اند که از پس کار بر‌می‌آیند.

کامیون جابه‌جا کننده‌ی جاده:

کمپانی ولزی Faun Trackway آرزوی محالی را ممکن و واقعی نموده است؛ کامیونی که به خاطر دارا بودن یک جاده‌ی حمل‌پذیر، می‌تواند از محل‌های غیر قابل عبور گذر کند. به جز یک رول نازک از جنس آلومینیوم اکسترود شده در عقب، که اگر باز شود جاده‌ای به طول ۵۰ متر فراهم می‌کند، همه‌ی قسمت‌هایش مثل هر کامیون معمولی دیگری ساخته شده است. این صفحه می‌تواند تا وزن ۷۰ تن را تاب بیاورد و دقیقا به خاطر این قدرت تحمل زیاد قادر است به خودروهای نجات و وسایل نقلیه‌ی حامل بارهای سنگین در دست‌یابی به مکان‌های خارج از دسترس کمک کند. زمانی که کاروان به آسودگی از این جاده آلومینیومی گذر کرد، محصول شگفت آور کمپانی Faun Trackway آن را جمع نموده و به سمت محل بعد به راه می‌افتد.

خودروی برقی عنکبوتی:

محصولی عجیب و غریب و با این وجود کارآمد است که قادر به حرکت روی اکثر سطوح می‌باشد. هر یک از چرخ‌های خودرو مجهز به پیشرانه‌ای مجزا است و به منظور زیاد شدن هر چه بیشتر ارتفاع و ثابت بودن، به چیزهایی شبیه پاهای عنکبوت متصل گشته‌اند. شرایط این محصول و کنترل فوق‌العاده‌ای که برای عبور از مکان‌های صعب‌العبور دارد، سبب می‌شود که مکان‌های ناهموار نتوانند حتی سرعتش را کاهش دهند، چه برسد به این که بتوانند جلوی پیش رفتنش را بگیرند. این محصول به علت تماما برقی بودن، هیچ‌گونه آلودگی ایجاد نمی‌کند و همین مسئله این خودرو را یک گام از سایر محصولات عادی همه جا رو یا «All-terrain» جلوتر قرار می‌دهد.

کامیون تونل ساز«Zipper Truck»:

این کامیون نه فقط قادر به عبور کردن از محل‌هایی است که راه‌سازی در آن‌ها صورت نگرفته است، بلکه می‌تواند به کمک آجرهایی لگو مانند، در مدت زمان ۲۴ ساعت یک تونل به طول ۲۲ کیلومتر فراهم کند. این محصول با غلتک‌هایی قرار گرفته بر روی یک هسته‌ی فلزی و مخروطی شکل تجهیز شده است. بخش پهن‌تر در جلوی این مخروط، موجب می‌شود که بلوک‌های قفل شونده به گونه‌ای قرار داده شوند که کمانی به وجود آید. مثل ساختمان‌های قوس‌دار زمان روم باستان، بلوک‌ها درون یک تونل که به وسیله‌ی Zipper Truck ایجاد می‌شود، بی‌احتیاج به هرجور چیزی مشابه سیمان، سرجایشان ثابت می‌شوند. نکته‌ی جالب توجه‌تر هم این است که اگر احتیاج به تونل برآورده شود، بلوک‌ها به آسانی جدا گشته و می‌توانند به دفعات مورد استفاده‌ قرار گیرند.

نسخه برفی فولکس واگن Billi:

در وضعیتی که بعضی از محصولات آفرود به منظور انجام مسئولیت‌های خطیر و مهم تولید شده‌اند، مثل چند موردی که نام برده شد، بعضی دیگر فقط برای تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این فولکس واگن Bulli پیشرفته، به جای چرخ‌ها، Snowmobile track هایی از جنس لاستیک قرار داده شده‌اند. این ون عجیب‌وغریب در هوای برفی با سرعت حدودا ۴۸ کیلومتر بر ساعت می‌راند و دارای یک ساب ووفر ۱۰۰۰ واتی و ۲ اسپیکر ۳۰۰ واتی است. شما می‌توانید فقط با افزودن یک DJ و اندکی برف، ببینید که این خودرو چگونه یک مهمانی فوق‌العاده و غریب برایتان فراهم می‌کند.

خودروی سنگ فرش خودکار:

این خودروی ساخت آلمان با اسم صنعتی Tiger-stone برای سنگ فرش نمودن خیابان‌ها در نظر گرفته شده است و این کار را با سرعت خارق‌العاده‌ای به انجام می‌رساند. این محصول قادر است هر روز تقریبا ۴۰۰ متر مربع از خیابان یا جاده را با ماکسیمم عرض ۶ متر سنگ فرش نماید. به منظور فراهم نمودن سنگ فرش، آجرها بایستی توسط کارگران داخل این محصول قرار داده شوند. در پایان با کمک نیروی گرانش زمین، آجرها با الگویی که از پیش در زمان چینش روی محصول پیاده شده است، بر روی جاده‌ی از قبل هموار شده، چیده می‌شوند. این خودرو علاوه بر این که از نظر زمان و هزینه‌بر بودن به صرفه است، از سختی‌های این کار نیز می‌کاهد و سنگ فرشی تمیز و جذاب در پیش چشمانتان قرار می‌دهد.

سه‌چرخه‌ی همه‌جا روی Horizon:

این سه‌چرخه‌ی هیبریدی که Horizon نامیده شده است، برای اشخاص ماجراجو با نقص جسمانی این امکان را فراهم می‌کند که به محل‌هایی پا بگذارند که تا قبل از آن، نمی‌توانستند حتی به آن بیندیشند. طبق سخنان Jesse Lee، طراح این محصول، Horizon می‌تواند از بیشتر مناطق و سطوحی که یک ویلچر نمی‌تواند از آن‌جا گذر کند مانند سطوح شنی، خاکی، تپه‌ها و چمن‌زارها عبور کند. نیروی برق حرکت‌دهنده‌ی این محصول می‌باشد و پدال‌هایش قابلیت کنترل شدن هم با دست و هم با پا را دارند که با توجه به قدرت مورد احتیاج، قادر است در ۳ وضعیت گوناگون رانندگی قرار گیرد. باتری لیتیوم ۴۸ ولتی این محصول قدرت طی کردن یک مسیر ۴۸ کیلومتری با ماکسیمم سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت را به Horizon می‌دهد.