۵۰ خودرویی که موفق به دگرگون کردن دنیا شدند (بخش پنجم)

یقینا صنعت خودرو یکی از اصلی‌ترین و بااهمیت‌ترین صنایع در دنیاست. اگر به سرمایه‌ی در گردش آن توجهی گذرا  بکنیم، میزان اهمیت و تاثیرگذاری‌اش را درک خواهیم کرد. در همین رابطه کمپانی‌های تولید خودرو می‌کوشند با ساخت خودروهای تازه و بی‌نظیر، سبب ایجاد تنوع شوند و قسمتی از بازار را از آن خودشان نمایند. با موتوتلهمراه باشید. 

۱۹۹۹- BMW X۵

بی‌ام‌و، شاسی‌بلند X۵ را خودرویی برای تفریح کردن نام‌گذاری کرد و حقیقتا هم نخستین محصول آفرودی بود که می‌توانستید آن را برای سرگرم شدن و کسب هیجان برانید. این هیجان زمانی بیشتر خواهد شد که مطلع باشید که این خودروی شاسی‌بلند دارای یک موتور ۸ سیلندر ۴.۸ لیتری است. با ارائه‌ی پورشه کاین، جگوار F-Pace بنتلی بنتایگا، مازراتی لوانته و در سال‌هایی نه چندان دور شاسی‌بلندهای استون مارتین و لامبورگینی، طرح شاسی‌بلندهای تولید شده برای تفریح و سرگرمی هم‌اکنون در بازار پذیرفته شده است. ولی در قرن ۲۰، این فکر یک تحول عظیم محسوب می‌شد.

۲۰۰۳- Rolls-Royce Phantom

پس از واقعه‌ی فاجعه‌آفرین مدل روور، تعداد زیادی معتقد بودند یک رولزرویس تجهیز شده با موتور بی‌ام‌و، پایان کار بهترین و اصل‌ترین برند خودرو را رقم خواهد زد. ولی در آخر، تقدیر به شکل دیگری رقم خورد. فانتوم بهترین خودروی ساخته شده تا آن دوران بود و یکی از شیک‌ترین و رمانتیک‌ترین فضاهای داخلی قابل پیش‌بینی را به همگان نشان داد. فانتوم سفر لوکس را از نو تعرف کرد و شهرت رولزرویس را پس گرفت.

۲۰۰۴- Toyota Prius

با این شرایط که پریوس نخستین مدل هیبریدی جهان نبود، دومین نسل این محصول حال و هوای صنعت خودرو را در دهه ۲۰۰۰ میلادی کاملا متحول کرد. فناوری موتورهای هیبریدی که در آغاز تنها یک ابتکار محسوب می‌شد، در این دهه کاملا تکامل یافت و پریوس این فناوری را به جریان اصلی تبدیل نمود. در زمانی که ارزش نفت به پایین‌ترین حد خود رسید، این محصول هیبریدی که با استفاده از باتری، مصرف سوخت را تا حدی کاهش می‌داد، اثبات نمود کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های هوا هنوز هم حائز اهمیت بسیاری است.
پریوس با مدلی به شیوه‌ی خودروهای بدون صندوق و فضای درونی زیبا، از مالکان چیزی برای قربانی کردن نمی‌طلبید و با مصرف سوخت اندک و بی‌نظیر و خرج‌های نگهداری کم خود، فرمول جابه‌جایی ارزان قیمت و قابل اطمینان  را که ۴۰ سال قبل به وسیله‌ی کرولا مشخص شده بود، از نو تعریف نمود. از زمان شناخته شدن پریوس، تا به الان بیشتر از پنج میلیون دستگاه از این محصول فروخته شده است. سامانه‌ی هیبریدی پریوس در چند نمونه‌ی دیگر تویوتا و لکسوس، در بر گیرنده‌ی خودروهای شاسی‌بلند، به کار گرفته شد و بر بقیه تولیدکنندگان خودرو به منظور دنباله‌روی از این شیوه تاثیر به‌سزایی بر جای گذاشت.

۲۰۰۵- Bugatti Veyron 

آیا تولید کردن خودروی جاده‌ای که قادر باشد به سرعت ۴۰۷ کیلومتر بر ساعت هم برسد جدا ضرورت داشت؟ معلوم است که پاسخ منفی خواهد بود. این پرسش را اگر درباره فرستادن فضانوردان به ماه یا بنا کردن تاج محل مطرح کنید، جواب تغییری نخواهد کرد. این‌چنین شگفتی‌هایی به منظور جواب‌گویی به یک نیاز شکل نمی‌گیرند؛ بلکه بشر با عملی کردن این ایده‌های عجیب و غریب، توانمندی‌های خود را به همگان اثبات می‌کند.
ویرون به وسیله‌ی گروه فولکس‌واگن در کشور آلمان ساخته و گسترش داده شد و در کارخانه‌ی بوگاتی فرانسه ساخته شد. نمونه‌ی استاندارد ویرون دارای یک موتور ۱۶ سیلندر ۸ لیتری با توان ۱۰۰۰ اسب بخار است. نمونه‌ی سوپر اسپورت ویرون موفق شد با رسیدن به سرعت ۴۳۱.۰۷۲ کیلومتر بر ساعت، رکورد پرسرعت‌ترین محصول جاده‌ای گینس را از آن خود کند.

۲۰۰۶- Audi R۸

این احتمال وجود دارد حمایت کننده‌ی این عقیده باشید که بی‌ام‌و نهایتا توانست نخستین مقام درخور را برای پورشه ۹۱۱ رقم بزند؛ یا حتی مرسدس بنز توانسته باشد این کار را انجام دهد. ولی محبوبیت آئودی در همه‌ی نقاط دنیا، در دگرگون کردن مرزها و قله‌ها می‌باشد. آئودی R۸ یک جرقه‌ی بلند و جذاب از آسمان و دم‌دست‌ترین سوپرخودروی پیشرانه وسط از دوران ساخت NSX به حساب می‌آمد.

۲۰۱۱- Chevrolet Volt

شورلت با ولت، پرش عظیم بعدی را از هیبریدهای کم‌مصرف به سوی محصولات کاملا برقی کاربردی تکمیل نمود. ولت با دارا بودن سامانه هیبریدی با باتری‌های بسیار عظیم‌تر که قابلیت حرکت خودرو فقط با به کار بردن نیروی الکتریکی را ممکن می‌نمود، در کنار یک موتور بنزینی که راننده‌ها را از معضلات زمان تمام شدن شارژ باتری خلاص می‌کرد، فناوری هیبرید را یک قدم به سمت جلو سوق داد. این یک محصول تماما کاربردی می‌باشد که با مسیر قابل پیمودن کفایت کننده با به کارگیری نیروی الکتریکی، احتیاج بیشتر راننده‌ها را برآورده می‌نماید و خریداران قادرند آن را با ارزشی پایین‌تر از خودروهای برقی بخرند. حتی هنوز هم با وجود تسلا مدل S و محصول باصرفه‌تر شورولت بولت با برد ۳۲۰ کیلومتر که زمانی تا ارائه‌اش باقی نمانده، ولت گزینه‌ی خوبی برای مشتریان است قادرند با این محصول مزه‌ی فناوری را حس کنند.

۲۰۱۲- Tesla Model S

احتمالا در صورتی که مدل S به وسیله‌ی مرسدس‌بنز، بی‌ام‌و و یا آئودی تولید شده بود، به آن عنوان تحولی در خودروهای برقی قرن داده می‌شد. ولی واقعیت امر این است که این محصول ساخته‌ی کمپانی‌ای است که در اصل ۵ سال پیش از مدل S واقعی نبود. تسلا اثبات کرد که خودروهای برقی قادرند جذابیت زیادی داشته باشند و به منظور کسب جذابیت نیازی نیست که حتما بنزین سوزانده شود. دومین سازه‌ی کمپانی کوچک و تازه تاسیس شده‌ی تسلا، مدل S، اثبات نمود که یک خودروی برقی قادر است مقداری از مسیر را با به کارگیری نیروی الکتریکی طی کند و بسیار برای استفاده‌ی روزانه کارآمد باشد.
دریافت علل موفق شدن مدل S کار چندان دشواری نیست؛ اضافه کردن تجمل، کمی فضای بیشتر و شتاب بسیار زیاد. البته این محصول به هیچ وجه ارزان قیمت نمی‌باشد؛ ولی نخستین محصولی است که به خاطر مسیر قابل پیمودن حقیقی زیادش، می‌شود بدون دلواپسی از تمام شدن شارژ باتری‌ها، با آن رانندگی کرد.
این محصول به سرعت توانست به پرطرف‌دارترین محصول لوکس کلاس بالای آمریکا مبدل گردد و معادله‌های بازاری را که زمانی مرسدس‌بنز و آئودی با فکر آسوده در آن خودنمایی می‌کردند، مشوش کند. اکنون همه‌ی کمپانی‌های کلاس بالا من‌جمله جگوار، محصولات تمام برقی را به عنوان تکمیل کننده‌ای برای نقشه‌های آینده خود در ذهن دارند. تسلا مدل S که بیشتر از هر نوع محصول دیگری در ۱۰ سال پیش صنعت خودرو را متحول نموده، آیینه‌ی تمام‌ نمای سال‌های آتی است.

۲۰۱۳- BMW i۳

احتمالا توقع داشتید که نیسان لیف به عنوان نخستین محصول تمام الکتریکی در این جدول قرار داده شود، ولی شیوه‌ی انجام این نظر و ابتکارهای بی‌ام‌و در اندازه‌ی گوناگونی بود که حاصلش یک خودرو با ساختمان فیبر کربن، کم‌وزن، هیجانی و پرسرعت بود که هرگز به آرزوهای نشان پره‌ی هواپیمای بی‌ام‌و بر پیشانی خود بی‌وفایی نکرد.

۲۰۱۳- Porsche ۹۱۸ Spider

دوباره حدس می‌زنیم توقع داشتید فراری لافراری یا مک لارن P۱ را در این جدول مشاهده کنید، ولی گفته‌های پورشه در بیشترین ابتکار و اجرای احسنت نظر هایپرخودروهای هیبرید انکار نشدنی است. حتی ۳ سال بعد از رونمایی، احتمالا پیچیده‌ترین محصولی به حساب خواهد آمد که وارد بازار شده است. این محصول یک بسته‌ی تمام عیار از اجرا، فناوری و کارآمد بودن است که پیش از عرضه‌ی آن، فکر کردن درباره‌اش غیر ممکن به نظر می‌رسید.

۲۰۱۵- Ariel Nomad

ساخت مدل کاملا تازه‌ای از خودرو، پدیده‌ای عادی و همیشگی نیست و این همان علتی است که آریل نوماد در این جدول قرار داده شده است؛ محصول اسپرتی که در هر وضعیت و هر مکان کارتان را راه می‌اندازد، از جاده گرفته تا زمین مسابقه و از سواحل شنی گرفته تا قعر جنگل‌های دور افتاده. نوماد ممکن است نخستین محصول از این مدل باشد، ولی حتما آخرین آن‌ها نخواهد بود.