اتومبیل سال دنیا شاسی بلند F-Pace جگوار است

پرفروش‌ترین اتومبیل جگوار شاسی بلند F-Pace این شرکت مشهور خودروساز است و همچنان هم از سال 2016 میلادی به بعد به میزان فروش این اتومبیل به صورت روزانه افزوده می‌شود. این اتومبیل همچنین توانسته است عنوان اتومبیل سال دنیا را با برترین طراحی به مجموعه افتخارات خود بیافزاید. با موتوتلهمراه باشید. 

به طور سالانه بیشتر از 75 خبرنگار متخصص در صنعت اتومبیل دنیا از 24 کشور جهان در انتخاب بهترین مدل سال همکاری می‌کنند. امسال یعنی در سال 2017 میلادی رقابت اصلی بین اتومبیل جگوار F-Pace ، پورشه کایمن (باکستر) 718، بی ام دابلیو i3 و مرسدس کلاس E دیده می‌شد ولی در نهایت شاهد این بودیم که این افتخار به مجموعه افتخارات و رکورد‌های جگوار اضافه شد. البته این نکته لازم به ذکر است که اتومبیل بی ام دابلیو  i3 موفق شد عنوان برترین اتومبیل جهان را در استفاده شهری به خود اختصاص دهد. مدیر طراحی جگوار یعنی یان کالوم اظهار دارد که نسخه‌ی  F-Pace اولین تجربه‌ی این شرکت در طراحی تولید یک اتومبیل شاسی بلند است ولی با طراحی خاصی که پیدا کرد و استقبالی که از آن شد حالا به عنوان یک جگوار اصیل شناخته می‌شود. او باور دارد که کسب این عنوان نشان دهنده‌ی این امر است که شرکت جگوار در طراحی این اتومبیل با ترکیب یک طراحی زیبا با مشخصات فنی عالی در یک بدنه‌ی تازه توانسته است که کار خود را با موفقیت به پایان برساند. مدیر عامل گروه جگوار لندروور، یعنی رالف اسپث هم باور دارد که کسب این عنوان نشانه‌ی این است که گروه جگوار دارای نبوغ و کار تیمی معرکه‌ای است که همین هم سبب شده است که برترین اتومبیل اسپرت و کاربردی دنیا توسط آن‌ها طراحی و ساخته شود و بتواند به بالاترین فروش هم در میان محصولات شرکت خودروساز جگوار دست یابد.
این مدل جگوار یعنی نسخه‌یF-Pace  به‌عنوان یک اتومبیل کراس اوور کلاس میانه دو سال پیش برای ساخت انبوه در سال 2016 میلادی معرفی شد و توانست با ویژگی‌های خود بسیار سریع توجهات بسیاری را در بازار اتومبیل دنیا معطوف خود کند. این اتومبیل دارای پیشرانه‌های گوناگونی است که در مدل بنزینی دارای توان‌های ۲۵۰ اسب بخار و ۳۸۰ اسب بخار می‌باشد. نکته قابل توجه این است که هر دوی این پیشرانه‌ها پیش از این در مدل‌های دیگر جگوار مورد استفاده قرار گرفته‌اند و به نوعی از آزمایشاتی سر بلند بیرون آمده‌اند. اما مدل قدرتمندتر این اتومبیل دارای گشتاور ۴۵۰ نیوتن بر ‌متری است که این اتومبیل را قادر می‌سازد تا در تنها پنج ثانیه بتواند به شتاب صفر تا صد کیلومتر دست یابد و نیز در 12.8 ثانیه به سرعتی برابر با ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برسد. بیشینه‌ی سرعت این اتومبیل در سرعت تقریبی ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است و با پیشرانه‌ای که توان آن ۳۸۰ اسب بخار است بین ده تا سیزده لیتر در هر صد کیلومتر سوخت مصرف می‌کند. قیمت این اتومبیل جگوار از قیمت تقریبی 43 هزار دلار شروع می‌شود که این مدل دارای پیشرانه‌‌ای با توانی برابر با ۲۵۰ اسب بخار و با توان دست‌یابی به شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت در ۶.۸ ثانیه می‌باشد و نیز در همین مدل پایه‌ای هم دارای سیستم دو دیفرانسیل هوشمند خواهد بود. البته نسخه‌ی کامل این اتومبیل که با تمامی آپشن‌هایش هم به قیمت 72 هزار دلار به فروش می‌رسد در مقایسه با پورشه ماکان با  قیمت پایه‌ای ۴۸ هزار دلار و نیز مرسدس GLC کوپه‌ی ۴۶ هزار دلاری توانسته است در کشور انگلیس فروش بیشتری داشته باشد. در سال 2016 میلادی که سال اول و نخستین فروش این اتومبیل هم بود جگوار توانست بیشتر از ۱۲۲ هزار دستگاه از این اتمبیل را به دست مشتریانش برساند. با فروش این اتومبیل و در کنار فروش اتومبیل‌های دیگر شرکت خودروساز جگوار در سال 2016 میلادی جگوار لندروور توانست رکورد فروش 500 هزار دستگاهی قبل را با سیزده درصد رشد بشکند. ذکر این نکته لازم است که این شرکت خودروساز قدیمی اهل انگلیس اکنون در واقع دارای مالکان هندی است و زیر نظر شرکت تاتاموتورز هندوستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.