معرفی لوتوس اگزیج ۳۸۰ کاپ

سازه‌ی اخیر لوتوس از سری اگزیج با کد Cup ۳۸۰، یک محصول جمع و جور با توانمندی یک سوپراسپورت تولید شده‌ است. با موتوتلهمراه باشید.

برند کمپانی لوتوس از سال ۱۹۵۲ در کشور انگلیس شروع به کار کرده است و بیشتر از بیست سال گذشته که به وسیله‌ی گروه پروتون مالزی مدیریت می‌شود. این کمپانی در سال ۱۹۹۴ از پا در آمد و تا آغاز این قرن خیلی کم کار می‌کرد. از سال ۲۰۰۰ تا به حال، بااهمیت‌ترین سازه‌ی لوتوس، خودروی اگزیج می‌باشد که بر اساس دومین نسل مدل معروف الیزه ساخته می‌شود. سری تازه‌ی اگزیج، پرسرعت‌ترین سازه‌ی لوتوس در سال‌های کنونی محسوب می‌شود. موتور شش سیلندر ۳.۵ لیتری با نمونه‌ی پیشین چندان متفاوت نیست و هم‌چنان توان ۳۷۵ اسب بخار و گشتاور ۴۱۰ نیوتن متر ایجاد می‌کند که تنها با جعبه دنده‌ی شش سرعته‌ی دستی و به شکل دیفرانسیل عقب ارائه می‌گردد. بدنه‌ی نمونه ۳۸۰ به خاطر بهره‌گیری از فیبر کربن، دچار برخی دگرگونی‌ها گشته است و دارای سنگینی ۱۰۵۷ کیلوگرم می‌باشد. شتاب ۰ تا صد کیلومتر در ساعت این نمونه از اگزیج، ۳.۶ ثانیه بوده و ماکسیمم سرعتش ۲۸۲ کیلومتر در ساعت برآورد می‌شود.
ظاهر این محصول زیاد با نمونه‌ی پیشین فرق ندارد؛ ولی با افزودن بالچه‌ی پشت، توان عمودی بیشتر از چهل درصد زیاد شده است و به ۲۰۰ کیلوگرم بر سطح دست یافته است. شاسی نمونه‌ی ۳۸۰ بر اساس رسم همیشگی لوتوس از جنس آلومینیوم تولید شده است؛ ولی با لوله‌های استیل ارتقا یافته تا مانع از واژگون شدن خودرو شود. سامانه تعلیق و فنربندی این محصول در قسمت عقب و جلو به نوبت از برندهای نیترون و ایباک برگزیده شده است؛ هم‌چنین اگزوزهای تیتانیوم با وزن ده کیلوگرم سبک‌تر را می‌توان برای اگزیج ۳۸۰ سفارش داد. لاستیک‌های این محصول از به‌روزترین نمونه‌ی پایلوت چاپ میشلن می‌باشد که روی رینگ‌های هجده اینچ نصب گشته و دارای ۲۸۵ میلی‌متر پهنا می‌باشند. در قسمت درونی، آپشن‌های شیک و صفحه نمایشگری وجود ندارد؛ ولی سامانه پخش صدا، گرمایش و سرمایش موجود است. فرمان و صندلی‌ها از جنس چرم باکیفیت آلکانترا هستند. بیرون قرار گرفتن قسمتی از جعبه دنده احساس فوق‌العاده‌ای به سرنشین این لوتوس می‌بخشد. به کار گیری فیبر کربن در کابین هم حس می‌شود؛ اگرچه فقط قسمتی از درب‌ها را در بر می‌گیرد.
مدیر عامل لوتوس بیان کرده است: «استاندارد بودن این نمونه به منظور به کارگیری در راه‌های درون شهری، طرف‌داران این گونه محصولات را راضی خواهد کرد؛ اگرچه وزن کم و توانمندی‌های فنی زیادی را دارا است.» بر عکس نمونه‌های مشابه در این رده، اگزیج ۳۸۰ قادر است به درون پیست داخل شود و رکورد‌های بی‌نظیری به ارمغان بیاورد، پس از آن مثل یک محصول عادی به خانه برگردد. این نمونه، با وجود کارآمدی، بسیار پرسرعت عمل می‌کند. به نظر می‌آید مدیر لوتوس به محصولات کم‌حجم و اسپورتی مانند کاترهام ۳۰۰، آریل اتم و بک مونو اشاره می‌کند. این نمونه‌ها با بدنه‌ای کم وزن و موتورهایی با توان ۴۰۰ تا ۷۰۰ اسب بخار، پرسرعت‌ترین محصولات دنیا با وجود قیمتی شبیه لوتوس می‌باشند؛ ولی نمی‌شود از آن‌ها به طور روزمره بهره گرفت. از لوتوس اگزیج کاپ ۳۸۰ تنها شصت دستگاه ساخته و عرضه خواهد شد و حدودا دارای ارزش ۱۱۷ هزار دلار خواهد بود. با این وجود که سفارش اگزیج تازه با آپشن‌های زیادتر و فضای درونی شیک، قادر به افزودن ۲۵ درصد به ارزش پایانی‌اش است.