لوتوس و تولید مدلی محدود از Evora به نام 410 جی چی

شرکت خودروسازی مشهور لوتوس قصد دارد نسخه‌ای محدود را از اتومبیل Evora با عنوان 410 GP به بازار عرضه کند و فقط پنج عدد از این اتومبیل را تولید خواهد کرد. با موتوتلهمراه باشید.

لوتوس آن طوری که به نظر می‌آید قصد دارد جایگاه از دست رفته‌ی خود در بازار اتومبیل آمریکا را بار دیرگ با موفقیت چشمگیر خود در ین صنعت به دست بیاورد. در همین راستا و بعد از اتومبیل نسخه‌ی Evora 400 ساخت لوتوس که در بازار اتومبیل آمریکا هم بسیار موفق بود اکنون لوتوس قصد دارد برای بازگشتن به دوران موفقیت خود دست به طراحی و تولید و در نهایت فروش نسخه‌ای خاص از این اتومبیل بزند و نیز برای بیشتر کردن جذابیت ماجرا این اتومبیل را به صورت بسیار محدود عرضه کند. نکته‌ی مثبت این اتومبیل جدید این است که تغییراتی که بر روی آن اعمال شده است مانند تغییرات ایجاد شده بر روی نسخه‌ی Evora 410 Sport که سال پیش عرضه شد فقط به تغییراتی در سطح تعویض رینگ‌ها و تایرها محدود نمی‌شود و این شرکت تا جایی که توانسته روی کاهش وزن مدل قبلی و تبدیل آن به این اتومبیل یعنی Evora ۴۱۰ جی پی کار کرده است و برای این کار تعدادی از قطعات این اتومبیل را با همان قطعه اما از جنس الیاف کربن جابه‌جا کرده است. از میان این قطعات و قسمت‌هایی که در این اتومبیل جدید از این جنس هستند می‌توان به سقف اتومبیل، اسپیلیتر جلو، پنل بدنه‌ی قسمت عقب اتومبیل، بخش پایینی دیفیوزر عقب و شامل درب صندوق بار اشاره کرد که همه‌ی این اجزا در کنار هم وزن اتومبیل قبلی را به اندازه‌ی پانزده کیلوگرم کم کرده‌اند.
همانطور که واضح است کاهش وزن فقط با این قسمت‌هایی که اشاره کردیم در این اتومبیل جدید رخ نداده است. به عنوان مثال باتری این اتومبیل هم از نوع لیتیوم-یون می‌باشد که وزن آن ده کیلوگرم کمتر از نسخه‌ی پیشین استفاده شده در اتومبیل لوتوس است و نیز شیشه‌ی جلو که وزن آن سه کیلوگرم کمتر از نسخه‌ی قبلی این اتومبیل می‌باشد هم از جمله این قطعات تعویض شده در راستای کاهش وزن هستند. اگر تمامی اجزای تعویض شده را در نظر بگیریم باید بگوییم که شاهد کاهش وزنی معادل شصت کیلوگرمی در این اتومبیل جدید محدود لوتوس هستیم. در این اتومبیل یعنی مدل ۴۱۰ جی پی از نوع دیگری از کیت بدنه بهره برده شده است که میزان نیروی چسبندگی اتومبیل را به عددی برابر با  ۶۴ کیلوگرم می‌رساند در مقام قیاس با نسخه‌ی پیشین تقریباً دو برابر می‌باشد. شاسی این اتومبیل هم دستخوش تغییراتی شده است و نیز قطر رینگ‌ها و میزان بازی فنرها هم در مدل جدید تغییر کرده‌اند. این اتومبیل قدرت مورد نیاز خود را از پیشرانه‌ای 6 سیلندر وی شکل با حجم ۳.۵ لیتر کسب می‌کند که دارای سوپرشارژر هم می‌باشد و این قابلیت را دارد که توانی برابر با ۴۰۰ اسب بخار و گشتاوری معادل ۴۰۸ نیوتون بر متر تولید سازد. پیشرانه‌ی این اتومبیل لوتوس در حالت معمولی به یک گیربکس دستی شش سرعته متصل می‌شود ولی در مدل سفارشی این امکان وجود دارد که گیربکس این اتومبیل از حالت دستی به حالت اتوماتیک تغییر کند. این اتومبیل می‌تواند در عرض ۳.۹ ثانیه به شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت دست یاید و دارای حداکثر سرعت 305 کیلومتر بر ساعت هم می‌باشد. همان طور که اشاره شد از این مدل لوتوس تنها پنج دستگاه تولید و عرضه شده است که همه‌ی آن‌ها هم به صورت همرنگ به رنگ سیاه با خط‌هایی طلایی می‌باشند و در بازار اتومبیل آمریکا با قیمتی برابر با ۱۱۰ هزار دلار به فروش خواهند رسید. ولی آن دسته از افرادی که می‌خواهند اتومبیل Evora 410 Sport را خریداری کنند باید بدانند که شرکت لوتوس می‌خواهد ۱۵۰ دستگاه از آن‌ها را در بازار اتومبیل آمریکا با قیمت پایه‌ای ۱۰۴ هزار دلار عرضه کند.