ارزیابی هاوال H۶ لوکس ۲۰۱۷

هاوال H۶ ۲۰۱۷ چهارمین محصول شاسی‌بلند این کمپانی است که در استرالیا ارائه می‌گردد. قبل از این نمونه‌های H۸، H۲ و H9 هفت نفره در این بازار عرضه شده بودند. این محصول در سال‌های اخیر به شکل انبوه به بازار ایران هم ورود کرده است. با موتوتلهمراه باشید.

در حال حاضر هاوال با ارائه‌ی H۶ سایز متوسط قصد دارد با پرطرفدارهای این بخش مانند هیوندای توسان، مزدا CX-۵، نیسان X-Trail و تویوتا راو ۴ به رقابت بپردازد. هاوال H۶ به خاطر طرفدارهای بسیار زیادش در بازار خودروی چین، پرفروش‌ترین شاسی‌بلند جهان لقب گرفته است. ۳۳ هزار مهندس در این کمپانی در حال فعالیت هستند و این محصول به وسیله‌ی Pierre Leclerq طراح بی‌ام‌و و X۵ تولید گشته است. تریم‌های خودرو ساده در نظر گرفته شده‌اند. ۲ مدل مشخصات را می‌توان برای بازار استرالیا تقاضا نمود که نمونه‌ی پایه‌ی پریمیوم ۲۹۹۹۰ دلار استرالیا قیمت دارد و مدل کنونی که Lux نامیده شده و دارای ارزش ۳۳۹۹۰ دلار می‌باشد. با این پرداخت بیشتر چهار هزار دلاری شما چیزهایی مثل رینگ‌های ۱۹ اینچی، سان‌روف پانورامیک، صندلی‌های چرمی، صندلی‌های جلو با امکان تنظیم الکتریکی، دوربین پارک، سامانه‌ی صدا با ۸ بلندگو( به جای سامانه صدای ۷ بلندگویی نمونه پریمیوم) و چراغ‌های جلوی زنون قابل تنظیم را از آن خود خواهید کرد.
هر دو نمونه مجهز به امکانات ایمنی مانند کنترل نقطه‌های کور و دوربین عقب با سنسورهای جلو و عقب و همین‌طور امکاناتی مانند سامانه تهویه‌ی ۲ قسمتیبا دریچه‌های پشتی، رکاب‌های ضد زنگ، کروز کنترل، صندلی‌های عقب تاشو، سیستم کنترل فشار باد لاستیک‌ها و... می‌باشند. این دو نمونه همین‌طور به موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوی یکسانی مجهز شده‌اند که به وسیله‌ی گیربکس ۶ سرعته‌ی ۲ کلاچه جفت گشته و توان را به لاستیک‌های جلویی منتقل می‌کند. نمونه‌ی ۴ چرخ محرک این محصول هم تولید شده است ولی فقط با گیربکس دستی ارائه می‌گردد پس امکان ارائه‌ی آن در استرالیا بسیار پایین است. این محصول با اولین نگاه جذابیت راضی کننده‌ای را از خود نشان می‌دهد. تناسب‌های طرح این محصول بادقت برقرار شده است و شکل و طرحی جذاب و اندکی قطبی دارد. از پروفایل کناری می‌شود تاثیر پذیری از بی‌ام‌و و در طرح کاپوت و چراغ‌های جلویی دید در صورتی که قسمت پشتی هم رنجروور اووک را به یاد شما می‌آورد. با طول، عرض و ارتفاع به نوبت ۱۷۰۰، ۱۸۳۵ و ۴۵۴۹ میلی‌متری،این محصول سایزی شبیه به رقیبانش دارد و ارزش فعلی‌اش هم به بعضی شاسی‌بلندهای میدسایز ۲ دیفرانسیل مانند رنو کولئوس و کیا اسپورتیج نزدیک است. برند هاوال به رنگ نقره‌ای و با صفحه زمینه‌ای به رنگ قرمز و دقیقا بالای جلوپنجره‌ی بزرگ محصول قرار داده شده است. در عقب این محصول هم برند هاوال پایین شیشه‌ی پشتی دیده می‌شود. عاقلانه‌تر است که این کمپانی به دنبال یک لوگوی بهتر باشد.
کابین این محصول طرح و مرغوبیت ویژه‌ای دارد. بیشتر سطح‌های در معرض دید از اجناس مرغوب و جنس خوب تولید شده‌اند و حتی سوئیچ‌ها و دکمه‌ها نیز ارزان و سبک وزن نیستند. در همه‌ی قسمت‌های گوناگون کابین بسیار خوب در هم چفت گشته‌اند. این طرح و مدل بااصالت نیست و تاثیر پذیری از آئودی و فولکس‌واگن را در عرصه‌ی شکل و طرح کنسول مرکزی و کابین می‌شود دید. مواد به کار گرفته شده از جنس نرم هستند و جایگاه رانندگی محصول نیز بالا است و به خاطر صندلی راننده‌ای که در ۸ طرف قابلیت تنظیم دارد، یافتن مکان مناسب آسان است و البته این صندلی‌ها آن‌قدر نرم و راحت هستند که احساس آسایش خواهید نمود. چرم قرار گرفته بر روی در خودرو روی پانل درها هم ادامه پیدا کرده و به سبب کروم و چوب موجود در کابین، حس سوار بودن بر محصولی باارزش‌تر را خواهید داشت. هاوالH۶ مجهز به صفحه تاچ LCD هشت اینچی خوبی است. این سامانه افسانه‌ای‌ترین مدل دیده شده به حساب نمی‌آید و البته ساده‌ترین کارکرد را هم ندارد. این سامانه مجهز به بلوتوث و اتصال صدا و خروجی AUX و USB SD کارت می‌باشد. در وقت ارائه این محصول دارای سامانه ناوبری ماهواره‌ای نبوده ولی تا اواخر سال این مشخصه به H۶ افزود خواهد گشت. خصوصیت‌های دیگری که سبب می‌گردند احساس برتری این محصول افزایش یابد، شامل وارد شدن و استارت بدون کلید، صندلی‌های جلو و عقب گرم شونده، روشنایی عالی کابین می‌شوند ولی نمونه‌ی شیک‌تر کابین کاور جذاب و مرغوب سان‌روف می‌باشد.
همان‌گونه که قبل از این هم گفته شد، صندلی‌های عقب تاشو و گرم شونده طراحی شده‌اند و دارای کاور چرم مانند صندلی‌های جلو می‌باشند. دومین ردیف بسیار فضای باز و راحتی دارد و جای کافی برای سر، پا و زانو فراهم می‌کند. البته گنجایش مخزن بار محصول در مقایسه با آن چه که در ذهن شماست، اندکی کم‌حجم می‌باشد. بنا بر سخنان روسای چینی H۶ پیشین دارای مخزن بار ۸۰۸ لیتری بوده است. ما هنوز قادر نیستیم رسما گنجایش مخزن بار این محصول را تایید نماییم. با وجود نقطه مثبت‌های بسیار زیاد H۶ در کابین، با راندن در جاده نقطه منفی‌های عمده‌ی این محصول خودشان را نشان می‌دهند. موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوی این محصول توان ۱۹۵ اسب بخار و گشتاور ۳۱۵ نیوتن‌متر دارد و در صورتی که این مقدار گشتاور ایجاد شده زیاد کم نیست اما در بعضی مواقع طاقت خودرو کم می‌شود. ایده‌آل‌ترین وضعیت این است که در سرعت میانه بدون عجله برانید و پدال گاز را آهسته فشار دهید‌. در بیشتر موارد گیربکس ۲ کلاچه‌ی خودرو به خوبی کار می‌کند ولی در هنگام گذر از تپه‌ها اندکی معطل می‌کند. در زمان آغاز کردنت حرکت به صورت ناگهانی و با فشار زیاد لاستیک‌های جلو بستگی به موقعیت هرزگردی دارند. ما در وقت سعی برای راندن در شانه‌ی چمنی راه این هرزگردی‌ها را تجربه کردیم. در آخر تنها چاره‌ی ادامه این بود که دنده عقب گرفته و مسیر را دنبال کنیم. چه این کارکرد به خاطر چرخ‌ها و چسبندگی باشد چه منشا گرفته از سامانه‌ی سواری خودرو، راه‌های رطوبت دار و لغزنده سبب ایجاد مخاطره و چالش برای H۶ خواهند گشت.
سامانه تعلیق محصول حس کنترل فوق‌العاده‌ای داشته و در راه دارای تعادل خوبی است. این سامانه کاملا به هنجار و آرام کار می‌کند و ما جدا توقع نداشتیم تا این حد عالی خودش را نشان دهد. اگرچه صدای موتور زمخت و آزار دهنده است. حسی که فرمان برقی دارد اندکی ساختگی بوده و سبب می‌گردد که رابطه‌ی میان راننده و جاده به هم خورده و از بین برود. مقدار دید عقب محصول خوب نیست اما قسمت دید کناری و جلو تقریبا خوب است. وضعیت‌های رانندگی استاندارد، اکو و اسپرت در H۶ به چشم می‌خورند که البته به طور پیش‌فرض محصول از وضعیت استاندارد بهره می‌گیرد. با وجود سعی بسیار برای نشان دادن کارکرد خوب در وضعیت اکو، در رانندگی شهری ما مصرف سوخت تقریبا شانزده لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را تجربه کردیم. بعد از ۱۶۰ کیلومتر راندن در بزرگراه ما به میزان مصرف ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دست پیدا کردیم. مصرف سوخت ترکیبی این محصول طبق سخنان هاوال ۹.۸  لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌باشد ولی احتمالا در وضعیت واقعی مصرف سوخت تقریبا ۱۲ لیتر را حس خواهید نمود. هاوال همین‌طور ضمانت فوق‌العاده‌ی ۵ ساله/ ۱۰۰ هزار کیلومتر را در کنار کمک جاده‌ای ۵ ساله عرضه می‌نماید. هاوال H۶ محصولی با ارزش رقابتی، کابین با طرح زیبا و مرغوب و امکانات عالی می‌باشد. شاید این محصول تاکنون نتوانسته باشد به جایگاه پیش‌گام‌های این قسمت از بازار دست یابد ولی حتما محصولی رو به پیشرفت به حساب می‌آید. بی‌توجه بودن به برند‌های مشهور و باکیفیت موجود در این رده بسیار دشوار است ولی در صورتی که برای کابین شیک و امکانات بسیار زیاد ارزش قائل هستید، هاوال H۶ موردی است که ارزش اندیشیدن را دارد.

برتری‌های هاوال H۶

کابین و راحتی آن: ۸

اجرا و بازده: ۵.۵

فناوری و ارتباطات: ۷

ارزش و امکانات: ۷

سواری و هندلینگ: ۶

امتیاز کل: ۶.۵