خودروهای فیبر کربنی ارزان‌قیمت در راه هستند

در صورت به کارگیری فیبر کربن در همه‌ی وسایل نقلیه، انقلاب عظیمی در عرصه‌ی تولید خودرو به وجود می‌آید. با موتوتلهمراه باشید.

به کارگیری فیبر کربن را در وسایل نقلیه‌ی لوکس و اسپورت بسیار مشاهده کرده‌ایم. کامپوزیت کم‌وزنی که به خاطر ارزش زیاد و ساخت اندک، بهره‌گیری از آن تا به حال اندک بوده است. کمپانی تولید قطعه‌ی به‌نام مگنا ادعا می‌کند که عرصه‌ی خودرو بایستی به سوی بهره‌گیری هرچه زیادتر از فیبر کربن به پیش برود. مگنا قادر است قطعه‌های عظیم‌الجثه‌ای که تا به حال می‌ساخته را از این به بعد با فیبر کربن تولید کند‌. طبق ایده‌های کمپانی، هم‌اکنون وقت خوبی برای رو کردن به طرف این‌گونه کامپوزیت می‌باشد.

مدیر این کمپانی اذعان دارد که در حال حاضر بازار گنجایش بهره‌گیری از این ماده را دارد و به همان اندازه‌ای که درخواست‌ها برایش زیادتر گردد، طبیعتا ارزش آن در پروسه‌ی ساخت کم می‌شود و اندک‌اندک رقم این ارزش حقیقی‌تر و مقرون‌ به صرفه‌تر می‌گردد.

مگنا پیش‌گام در بهره‌گیری از ماده‌ی فیبر کربن می‌باشد و در همین اواخر یک طرح را با کار مشترک با کمپانی تولید خودروی فورد آغاز نموده است. این طرح با هدف ساخت نمونه‌ای پژوهشی از یک شاسی پی‌ریزی شده است که با بهره‌گیری از فیبر کربن، سنگینی این نمونه در مقایسه با اقسام کاملا فلزی به میزان ۳۴ درصد کم شده است. این کاهش سنگینی با عوض کردن ۴۵ درصد از قطعه‌های فلزی شاسی با ۲ قطعه از جنس کربن و ۴ قطعه از جنس پلیمر روی داده است.

مگنا یک شریک کاری به اسم زولتک دارد که فیبر مورد نیاز این کمپانی را تامین می‌نماید. زولتک فیبرهای با مرغوبیت نه‌چندان زیاد اما با گنجایش خوب برای مگنا فراهم می‌نماید. البته این‌گونه فیبرها دارای مرغوبیت مواد به کار رفته در صنعت‌های هوا و فضا نیستند و مگنا خودش قدرت اجرای فرآیند لازم برای بالا بردن مرغوبیت این‌گونه فیبرها در سطح استانداردهای خودرو را دارد.

کم‌شدن میزان سنگینی محصول، اصلی‌ترین مقصود برای بهره‌گیری از فیبر کربن به حساب می‌آید که بر کم‌ شدن میزان مصرف سوخت خودرو تاثیر می‌گذارد. به جز این، مگنا بالا رفتن قدرت مانور در حین راندن را از مزیت‌های شاسی‌های فیبر کربنی به حساب می‌آورد. مهندسین حین طراحی کردن این‌طور شاسی‌ها، راحت‌تر می‌توانند توزیع وزن را انجام دهند تا یک شاسی با دینامیک باکیفیت‌تر در مقایسه با نمونه‌ی فلزی عرضه نمایند.