با سریع‌ترین خودروی کارتینگ دنیا آشنا شویم

معمولا کسانی که علاقه زیادی به خودرو دارند و با خودروی جدیدی از کمپانی‌های دنیا روبه‌رو می‌شوند اولین سوالی که می‌پرسند این است: شتاب صفر تا صدش چند ثانیه است؟ با موتوتلهمراه باشید.

این موضوع آنقدر پراهمیت شده که یکی از معیارهای شناخت قدرت و بازدهی خودرو همین ماجرا است. در این میان خودروهای اسپرت همان‌گونه که از نامشان پیداست اهمیت بیشتری به این موضوع می‌دهند چرا که تنها اختلاف یک ثانیه می‌تواند فردی را در مسابقه‌ای قهرمان کند. برای مثال مدل‌های مجهز به پیشرانه‌های برقی مثل تسلا، توانسته‌اند رویای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در کمتر از ۳ ثانیه را به واقعیت تبدیل کنند.
از طرفی خودروهای کارتینگ نیز از این قاعده مستثنی نیستند اخیرا شرکت دیماک اعلام کرده است که نسخه‌ی آلتیمیت از خودروی C5-Blast توانایی این را دارد که در ۱.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. هرچند پیش تر از این تسلا ادعای داشتن پرشتاب ترین خودرو را داشت اما خودرویی شبیه کارتینگ به نام گریمسل تا کنون به صفت پرشتاب‌ترین در دنیا شناخته می‌شود. گریمسل با وزن خالص ۱۶۸ کیلوگرم، سال گذشته در دانشگاه زوریخ ساخته شد و توانست با ثبت زمان ۱.۵۱۳ ثانیه، سریع‌ترین خودروی چهارچرخ دنیا در رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت باشد. با این حال، مدل C5-Blast می‌تواند به رکورد گریمسل نزدیک شود. حضور ۴ فن درست در پشت راننده و ۸ فن دیگر در قسمت‌های مختلف سبب می‌شود که خودرو حرکت بهتری داشته باشد. این فن‌ها در حالت عادی توانایی جابه‌جایی ۲۰۰ کیلوگرم را دارند، این در حالی است که وزن C5-Blast تنها ۱۰۰ کیلو گرم می‌باشد. فن‌هایی که ۲۰۰ کیلوگرم را به سادگی به حرکت درمی‌آورند قدرت بیشتری برای حرکت ۱۰۰ کیلوگرم وزنه دارند و نیرو محرکه خوبی به حساب می‌آیند. البته آلدو پایوچی این را نیز افزوده که می‌توان این توان را افزایش داد، اما در صورت افزایش خودرو دیگر بر روی زمین نخواهد ماند و پرواز خواهد کرد، البته در این شرایط ایجاد بال را نیز بایستی در نظر گرفت. آلدو پایوچی همچنین گفته است که حتی رسیدن به زمان صفر برای شتاب‌گیری برای ما کار دشواری نیست. این طرح همچنان در ابتدای راه است و به طور حتم تغییراتی اساسی در آن به وجود خواهد آمد و همین تغییرات انقلابی را نیز در جهان به همراه خواهد داشت. مدل استاندارد این خودرو کارتینگ ظرف  ۳.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و قیمت آن نیز ۱۰ هزار دلار خواهد بود. قیمت نسخه فن‌دار آن نیز با قیمت ۶۰ هزار دلار به فروش خواهد رسید. البته در نظر داشته باشیم تنها افرادی حاضر به پرداخت این مبلغ هستند که علاقه زیادی به این دست از خودروها دارند چرا که با پرداخت چنین مبلغی پیشنهادهای فراوان دیگری نیز برای خرید وجود دارد.