به تازگی کمپانی توشیبا از مدل جدیدی از باتری‌های لیتیوم یونی خود رونمایی کرده که سه برابر باتری‌های موجود ظرفیت دارد و با 6 دقیقه شارژ امکان 320 کیلومتر رانندگی را فراهم خواهد کرد. با موتوتل همراه باشید.

باتری جدید این شرکت ژاپنی انقلاب بزرگی در صنعت خودروهای الکتریکی ایجاد خواهد کرد. در این باتری جدید از ماده آندی استفاده شده که بعد از 6 دقیقه شارژ بسیار سریع، انرژی لازم برای 320 کیلومتر رانندگی را در خود ذخیره می‌کند. ماده آند جدید همان اکسید نیوبیوم تیتانیوم است که امکان ذخیره دو برابر آندهای گرافیتی باتری‌های لیتیوم یونی موجود را دارد.

توشیبا در باتری جدید خود برای ترکیب و جدا کردن کریستال‌های اکسید نیوبیوم و جایگذاری یون‌ها در ساختار کریستال از روش جدیدی بهره برده تا احتمال رسوب را کاهش دهد، این در حالی است که باتری‌های قدیمی به دلیل رسوب لیتیوم با احتمال خرابی زودهنگام باتری و ایجاد اتصال کوتاه رو به رو هستند.

اکنون این سازنده ژاپنی با آزمایش نمونه‌ی اولیه با ظرفیت 50 آمپرساعت از طول عمر بالا، دمای عملیاتی پایین، ایمیل و فرآیند شارژ سریع آن اطمینان حاصل کرده است. توشیبا مدعی شده باتری جدید قابلیت ذخیره 90 درصد انرژی اولیه بعد از 500 بار شارژ و دشارژ را دارد. لازم به ذکر است، شارژ سریع در دمای مناسب 10 درجه سانتی گراد و فقط در 10 دقیقه انجام می‌شود.

قرار است این باتری از سال 2019 میلادی وارد مرحله تولید انبوه شود. باتری جدید بخشی از خط تولید SCiB توشیبا است که در نیروگاه‌ها، صنایع سنگین، اتوبوس، خودرو، آسانسور و قطار کاربرد دارد.

 

منبع: Toshiba