بایدو از ماشین های خودران الکتریکی خود رونمایی کرد

ماشین خودران بایدو به زودی در خیابان های چین رفت و آمد خواهد کرد. کمپانی بایدو که اغلب در چین به عنوان گوگل چینی شناخته می شود اعلام کرد که قصد دارد تا ناوگان وسایل نقلیه الکتریکی خود را به سیستم خودران مجهز کند. پیش از این قرار بود که برای ماشین خودران بایدو از مدل های سری 3 بی ام دبلیو استفاده شود؛ اما گویا این کمپانی تصمیم گرفته تا این خودرو را با یک مدل هاچ بک تولید داخلی به نام Chery EQ جایگزین کند.

به گفته سخنگوی بایدو، این خودروی الکتریکی در حال حاضر به ناوگان حمل و نقل پیوسته است؛ هر چند تغییراتی که این کمپانی بر روی ماشین الکتریکی خودران خود انجام داده هنوز ناشناخته باقی مانده است. این کمپانی ادعا کرده که ماشین Chery EQ در یک شارژ کامل می تواند مسافتی به شعاع 120 مایل (چیزی حدود 190 کیلومتر) را پوشش دهد و این در حالیست که تنها 9000 دلار قیمت گذاری شده است. استفاده نهایی از ماشین خودران بایدو تنها منوط به آزمایش های بیشتر است و در صورت تاییدیه نهایی به تولید انبوه خواهد رسید. هدف کمپانی Baidu این است که تا سال 2018 ناوگان حمل و نقل خود را راه اندازی کند و این در واقع به معنای آنست که این خودروی الکتریکی بدون راننده باید تا آن هنگام آماده شود. اندازه کوچک این خودروی الکتریکی و همچنین مسافتی را که با یک شارژ کامل پوشش می دهد (چنین مسافتی برای سفرهای درون شهری بسیار مناسب است) می تواند آن را به یک خودروی تمام عیار و محبوب تبدیل کند؛ اما بایدو در این مسیر تنها نخواهد بود.

Nutonomy  کمپانی است که اخیرا سرویس حمل و نقل خودران خود را در سنگاپور راه اندازی کرده است. رقابت این دو کمپانی در این منطقه می تواند بسیار دیدنی باشد. البته بایدو در این مسیر شرکت دیگری همچون Didi را نیز در پیش رو دارد. این کمپانی به تازگی اوبر چین (Uber China) را راه اندازی کرده است. در هر صورت به نظر می رسد که رقابت در این حوزه می تواند بسیار جنجالی و چالش برانگیز شود. بایدو در تلاش برای اطمینان از آن که بتواند در این رقابت باقی بماند، در یک سال گذشته میزان تحقیقات و سرمایه گذاری خود را برای پروژه ماشین های خودران افزایش داده و به همین منظور مرکز تحقیقات و توسعه ای (R&D) نیز در ایالات متحده افتتاح کرده است. جایی که به نظر می رسد این غول موتور جستجوی چینی قصد دارد ماشین های خودران خود را مورد آزمایش قرار دهد. به نظر می رسد که کمپانی بایدو در این مسیر و برای رقابت بهتر با شرکت هایی همچون Nutonomy و Didi دو گزینه پیش رو دارد. اولین گزینه می تواند راه اندازی سریع ناوگان حمل و نقل خودروهای خودران این کمپانی باشد تا بتواند هر چه زودتر سهم خود را از این بازار جدید به دست آورد و یا این که به امید خدمات بهتر و در نتیجه جلب مشتری بیشتر اندکی صبر کند تا بتواند سیستم حمل و نقل بدون راننده خود را به مرز کمال برساند.

هنوز معلوم نیست که بایدو چه استراتژی را در پیش خواهد گرفت. باید اندکی صبر کرد، به زودی همه چیز مشخص خواهد شد.

منبع: تک بوک