به تازگی شرکت خودروسازی پورشه، مدل الکتریکی خودروی اسپرت کیمن را به تولید رسانده و قرار است این خودرو با نام کیمن ای-ولوشن معرفی شود. با موتوتل همراه باشید.

شرکت پورشه در خودروی الکتریکی خود تغییرات زیادی اعمال کرده، به طوری که از مقایسه آن با خودروی اسپرت کیمن استاندارد تعجب خواهید کرد.

خودروی کیمن ای-ولوشن دارای برد الکتریکی 125 مایل بوده و می‌تواند در مدت زمان 3.3 ثانیه از سرعت صفر به 60 مایل در ساعت برسد.

شاید ظاهر زیبا و عملکرد فوق‌العاده این خودروی الکتریکی شگفت زده‌تان کند، اما خبر بد این است که شرکت پورشه نمی‌خواهد مدل الکتریکی خودروی اسپرت کیمن را به مرحله تولید برساند. شاید این پروژه یک بازنمایی از خودروی الکتریکی جدید شرکت پورشه با نام میشن ای باشد.

میشن ای پورشه، در اوایل سال جاری میلادی رونمایی شد که رقیبی قدرتمند برای خودروی تمام الکتریکی تسلا مدل اس به حساب می‌آید. هم اکنون مدل اس تسلا در بازار خودروهای الکتریکی، بی‌رقیب است اما میشن ای می‌تواند رقیبی سرسخت برای آن باشد.

این خودروی الکتریکی با ورود به بازار فروش دارای برد الکتریکی 300 مایل خواهد بود و 80 درصد از باتری آن می‌تواند در عرض یک ربع، از طریق یک شارژر سریع، شارژ می شود. دارندگان وسایل نقلیه الکتریکی به مدت زمان شارژ مجدد بسیار اهمیت می‌دهند، پس امکان شارژ سریع میشن ای پورشه، می‌تواند آن را از دیگر رقیبان جلو بیندازد. ظاهراً این تکنولوژی شارژ سریع در خودروی کیمن ای-ولوشن به کار رفته است، پس احتمال دارد خودروی اسپرت الکتریکی کیمن هم‌زمان با نسخه جدید خودروی میشن ای رونمایی شود.

سیستم به کار رفته در این دو خودرو، به‌عنوان سیستم توربوشارژینگ پورشه معرفی می‌شود که گفته شده می‌تواند قدرت هر خودرو را معادل با 320 کیلووات افزایش دهد. لازم به ذکر است، سیستم 800 ولت شرکت پورشه تقریباً دو برابر ولتاژ سیستم 480 ولتی خودروهای سوپر شارژر شرکت تسلا است.

به نظر می‌رسد خودروسازان مشهوری چون مرسدس بنز، فولکس واگن، بی ام و و فورد به دنبال تولید سیستم مشابه هستند و باید منتظر بمانیم تا خودروهای بعدی این شرکت‌ها با این سیستم سازگار شود. در حال حاضر، سیستم توربوشارژینگ پورشه در جاده‌های شلوغ و پرترافیک اروپا قابل استفاده است.

منبع: چرخان