سرمایه گذاری یاندکس در پروژه اتوبوس خودران

به‌تازگی شرکت‌های پیشتاز درزمینهٔ فناوری به تولید خودروهای خودران با شتاب بالا تمایل بیشتری پیداکرده‌اند. گوگل به‌عنوان یکی از اصلی ترین شرکت‌ها در این صنعت شناخته می‌شود. بدین‌صورت گوگل تنها یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات جستجوی اینترنتی نیست، بلکه به‌عنوان یک شرکت تولید کننده خودروی خودران هم شهرت دارد. حتماً می‌دانید موتور جستجوی یاندکس اصلی‌ترین جستجوگر در کشور روسیه است. کمپانی یاندکس به‌تازگی پروژه تازه‌ای را با همکاری شرکت خودروسازی دایملر، شرکت کامیون سازی کاماز و موسسه پژوهشی NAMI کلید زده است. با همکاری این شرکت‌ها، اتوبوس خودران و بدون راننده‌ای با تعداد سرنشین 12 نفر ساخته می‌شود که با هر بار شارژ تا مسافت 200 کیلومتر را طی می‌کند.


هر چند یاندکس در سال‌های اخیر سهم خود را در بازار اینترنتی روسیه ازدست‌داده و در رقابت با جستجوگر گوگل دچار مشکل شده، اما ظاهراً این کمپانی نمی‌خواهد خیلی زود میدان را به سود گوگل خالی کند. یاندکس در پروژه تولید اتوبوس خودران، فناوری‌های مرتبط چون هوش مصنوعی، تشخیص صدا و دید کامپیوتری را ارائه می‌دهد. برای طراحی رابط کاربری این اتوبوس نیاز به این فناوری‌هاست، زیرا مسافران برای اعلام مقصد خود به اتوبوس از یک اپلیکیشن مخصوص استفاده می‌کنند. آزمایش این اتوبوس خودران به عهده موسسه پژوهشی NAMI است، به این صورت از سال 2017 اتوبوس در مسیرهای غیرعمومی تردد خواهد کرد و در صورت رضایت‌بخش بودن، اتوبوس خودران به خیابان‌های روسیه وارد خواهد شد تا مسافران را جابه‌جا کند.
البته پیش‌بینی می‌شود اتوبوس خودران تنها در کشور روسیه استفاده شود، اما گفته می‌شود فناوری‌های به‌کاررفته در آن در دیگر خودروها استفاده خواهد شد.

منبع : engadget