به‌تازگی مقاله‌ای در هفته نامه اکونومیست منتشر شده که از احتمال ورشکستگی تسلا در آینده‌ی نزدیک خبر می‌دهد. به نظر می‌رسد کمپانی خودروسازی تسلا در آینده نه چندان دور شکست خواهد خورد. با موتوتل همراه باشید.

ظاهراً تسلا به ضرر و زیان مالی هر فصل عادت کرده و با ادامه این روند، مدل تجاری آن اصلاً به موفقیت نخواهد رسید. به گفته تحلیلگران اکونومیست برای موفقیت سه فاکتور مهم از جمله دید وسیع، رشد سریع و منابع مالی نیاز است.

ایده‌های ایلان ماسک برای آینده بسیار رؤیایی و خوب هستند و او از نظر دید وسیع از دیگران جلوتر است. فاکتور رشد نیز بر اساس سودهای زودهنگام در یک بازه زمانی تعریف می‌شود. تسلا به عنوان یک خودروساز تازه کار، باید همه چیز را از صفر شروع می‌کرد، به همین خاطر این شرکت از همان ابتدا به‌طور مداوم برای راه اندازی کارخانه‌ها و ساخت ایستگاه‌های شارژ هزینه کرده است. اکنون تولید انبوه مدل سه می‌تواند این شرکت را به نقطه‌ی عطفی برساند.

کمپانی تسلا همیشه توانسته راهکارهایی برای جذب منابع مالی بیشتر بیابد. این شرکت با پیش فروش مدل 3، در حدود 400 میلیون دلار سرمایه کسب کرد و اکنون ارزش سهام آن در بالاترین سطح قرار دارد؛ اما با این وجود، مقاله اکونومیست، مدل تجاری تسلا را شکست خورده می‌داند.

تحلیلگران مقاله اکونومیست به سرانجام برخی کمپانی‌های بزرگ آمریکایی که هر ساله بیش از 1 میلیارد دلار ضرر می‌کنند، اشاره کرده و می‌گوید موفقیت تسلا تا حد زیادی به مدل 3 و تولید آن با حداکثر ظرفیت بستگی دارد.

در هر صورت اگر تسلا با شکست هم مواجه شود، نمی‌توان از تأثیراتی که این شرکت روی صنعت خودرو داشت، چشم پوشی کرد.

هم اکنون خیلی از شرکت‌های خودروسازی به تولید خودروهای برقی پاک روی آورده‌اند و به‌زودی شاهد عرضه خودروهای با پیشرانه الکتریکی خواهیم بود. پس اگر تسلا شکست هم بخورد، نام و آوازه‌ی آن باقی خواهد ماند.

منبع: autoevolution