اخیراً خودروهای وارداتی بازار باثباتی ندارند، به طوری که شاهد افزایش قیمت 20 تا 100 میلیون تومانی این خودروها هستیم. با موتوتل همراه باشید.
با توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی و عدم امکان عرضه برخی از آن‌ها، قیمت خودرو به طور نجومی بالا رفته، به طوری که این افزایش قیمت در برخی مدل‌ها در حدود 40 تا 100 میلیون تومان بوده است.
در بازار خودروهای وارداتی، کیا سورنتو با افزایش قیمت 100 میلیون تومانی رو به رو شده و در طول چند ماه از قیمت 235 میلیون به 335 میلیون تومان افزایش یافته است.
البته این موضوع تنها به خودروهای صفر کیلومتر اختصاص ندارد، بلکه خودروهای وارداتی کارکرده هم از این موضوع مستثنی نبوده و روند صعودی را دنبال می‌کنند. اکنون قیمت هیوندای وراکروز 2013 از 210 به 245 و هیوندای گرنجور 2013 از 190 به 215 میلیون تومان رسیده است.
سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو اعلام کرد: از دو سال قبل خودرو از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شد اما اکنون با توقف ثبت سفارش واردات خودرو، خودرو به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده و برخی‌ها با ایجاد بازار سیاه، باعث افزایش نجومی قیمت خودرو شده‌اند.
اکنون برخی نمایندگی‌های خودروسازان خارجی نسبت به توقف عرضه محصولات قبلی خود اقدام کرده‌اند و قیمت برخی از محصولاتشان را افزایش داده‌اند که این موضوع تأثیر قابل توجهی روی بازار داشته است.
در این میان برخی نمایندگی‌ها با تکیه بر بی‌ثباتی بازار و نبود دستگاه نظارتی، قیمت محصولاتشان را به طور چشمگیری افزایش داده و باعث تشدید این بازار سیاه شده‌اند.

منبع: ماشین3