اخیراً مطالب زیادی درباره خودروی خودران اپل منتشر شده است. در خردادماه سال جاری خودروهای اپل در حال تست در بزرگراه‌های آمریکا دیده شدند. تیم کوک، مدیرعامل این شرکت نیز اعلام کرد اپل مشغول کار روی نرم افزار ویژه‌ای است که امکان هدایت خودکار خودروها را فراهم می‌کند. با موتوتل همراه باشید.

به‌تازگی "روسلان سالاخوتینوف" (Ruslan Salakhutdinov)، مدیر بخش تحقیقات هوش مصنوعی اپل درباره پیشرفت‌های اپل در حوزه یادگیری ماشینی اظهار نظر کرده است. او در کنفرانس سیستم‌های پردازش اطلاعات عصبی که اخیراً در کالیفرنیا برپا شد، درباره اینکه چرا اپل از یادگیری ماشینی برای تحلیل داده‌های دوربین‌های نصب شده روی ماشین خودکار استفاده می‌کند، توضیحاتی داده است. سالاخوتینوف اعلام کرد از رادار لیزری (لیدار) برای تشخیص عابران پیاده و دوچرخه سواران استفاده می‌شود. او به نرم افزاری اشاره کرد که با تکیه بر داده‌های دریافتی، خودروها، عابران پیاده و خطوط بزرگراه‌ها را تشخیص می‌دهد.

سالاخوتینوف تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد چطور دوربین‌ها وقتی که به دلیل پاشیدن قطرات باران تاری دید دارند، عملکرد خوبی از خود به نمایش می‌گذارند. این تصاویر تائید می‌کند نرم افزار چطور می‌تواند عابران پیاده را وقتی که در پشت یک خودروی پارک شده هستند، تشخیص دهد.

مدیر اپل به تکنیکی با نام "SLAM" اشاره کرد که به نرم افزار امکان جهت یابی می‌دهد. این فناوری در تهیه نقشه‌ها و در واقعیت افزوده نیز کاربرد دارد. او درباره طریقه استفاده از این فناوری‌ها در پروژه خودروی خودران اپل توضیحات زیادی نداد، اما ظاهراً این شرکت به دنبال توسعه‌ی یک سیستم هوشمند برای خودروی خودران آینده خود هستند.

منبع: ورج