یک گوشی جدید با ایده طراحان لامبورگینی در راه بازار

اگر چه به نظر می رسد که بازار گوشی های هوشمند در حال اشباع شدن است؛ اما این بازار همچنان از جذابیت های زیادی برای کمپانی های بزرگ جهان برخوردار است. بسیاری از شرکت های جدید از صنایع غیر مرتبط به دنبال ورود به این عرصه پر سود هستند و امیدوارند تا بتوانند سهمی از این بازار را به خود اختصاص دهند. از شرکت بزرگ خودروسازی لندرور گرفته تا ابزار سازی دیوالت (Dewalt) و از سازنده سخت افزار و لوازم جانبی بازی Razr تا توسعه دهنده نرم افزار Cheetah Mobile همه و همه در تلاش هستند تا بخشی از سهم بزرگ بازار گوشی های هوشمند را در سیطره خود درآورند. جاذبه های این بخش به حدی زیاد است که گویا برای بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا نادیده گرفتن آن کاری سخت خواهد بود.

اکنون به نظر می رسد که غول خودروساز ماشین های اسپرت جهان، لامبورگینی که دیگر جز مایملک گروه خودروسازی فولکس واگن آلمان به حساب می آید، در همکاری با شرکت تجهیزات مخابراتی کره، Dasun Networks  قصد دارد تا گوشی های هوشمندی را تحت برند خود به بازار عرضه کرده و بر روی توسعه پایانه های IoT (اینترنت اشیا) نیز کار کند. در حالی که همکاری برند های تجاری بزرگ در این صنعت بی سابقه نیست؛ اما به ندرت پیش می آید که یک شرکت خودروساز بخواهد تا این اندازه از هسته اصلی کسب و کار خود فاصله گرفته و به عرصه ساخت لوازم الکترونیکی مصرف کننده این چنینی روی آورد. البته در اوایل سال جاری نیز کمپانی لندرور چنین ادعایی را مطرح کرد؛ هرچند که تاکنون هیچ گوشی تحت برند Land Rover دیده نشده است.

در هر صورت جزئیات مربوط به این معامله هنوز ناقص بوده و ماهیت همکاری بین لامبورگینی و شرکت کره ای Dasun  کاملا ناشناخته است. بنابراین این که آیا لامبورگینی قصد دارد تا تنها در این عرصه به عنوان یک سرمایه گذار وارد شده و یا خود مستقیما مبادرت به طراحی و ساخت گوشی های هوشمند کند؛ امری است که در حال حاضر مشخص نشده است. این دو کمپانی گویا قصد دارند تا در هشتم ماه جاری (18 شهریور ماه) بیانیه مشترکی را منتشر کنند. مسلما در آن روز جزئیات بیشتری آشکار خواهد شد. در عین حال کمپانی Dasun در اوایل امسال دستبند هوشمند خود را راه اندازی کرد و اعتقاد بر این است که در کسب و کار دستگاه های اینترنت اشیا نیز تا حدودی به جلو حرکت کرده است. در اوایل سال جاری این شرکت تجهیزات مخابراتی همچنین هدستی را به بازار عرضه کرد که برند لامبورگینی را با خود یدک می کشید؛ پس کاملا واضح است که این دو از قبل نیز همکاری هایی را با یکدیگر داشته اند و گویا به مذاق هر دو نیز خوش آمده است. صدور مجوز و استفاده از برندهای بزرگ دنیا برای ساخت دستگاه هایی لوکس امری تقریبا متداول است. خودروسازان معروفی همچون پورشه، فراری و لامبورگینی در طول زمان به این نوع تجارت ها روی آورده و مجوز استفاده از برند خود را در هر چیزی از عطر گرفته تا لوازم جانبی صادر کرده اند. در واقع حتی نسخه های محدودی از گوشی های بنتلی، پورشه، فراری و لامبورگینی با برچسب های قیمتی نجومی نیز به بازار عرضه شده اند؛ اما اکنون باید دید که لامبورگینی قصد دارد چگونه ورود خود را به این عرصه اعلام کند.

یک گوشی جدید با ایده طراحان کمپانی لامبورگینی پا به بازار خواهد گذاشت یا تنها یک سرمایه گذاری مشترک در این حوزه صورت خواهد گرفت. تنها گذر زمان است که این مساله را حل خواهد کرد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: androidheadlines