خودروساز آمریکایی تسلا حضور قدرتمندی در عرصه تولید خودروهای برقی داشته و توانسته 90 درصد از بازار خودروهای سبز و برقی را به خود اختصاص دهد، اما دیگر خودروسازان بزرگ دنیا نیز در تلاش‌اند تا سهمی از این بازار به دست آورند. اکنون پورشه Mission E به‌عنوان رقیب جدید تسلا معرفی می‌شود. با موتوتل همراه باشید.

مدل مفهومی پورشه Mission E در سال 2015 میلادی، قدم به نمایشگاه خودرو فرانکفورت گذاشت و توانست نظر بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان خودرو را به خود جلب کند.

این خودرو به پیشرانه تمام برقی ساخت پورشه مجهز شده و با قدرت 600 اسب بخاری تا سال 2019 میلادی روانه بازار جهانی خواهد شد. مهندسان پورشه ادعا کردند، بعد از عرضه این خودرو به بازار، هر ساله 15 تا 20 هزار دستگاه خودروی برقی پورشه Mission E تولید خواهد شد.

پلتفرم خودروی جدید پورشه کاملاً جدید است و می‌تواند با تکیه بر پیشرانه قدرتمند خود در 3.5 ثانیه از شتاب 0 به 100 برسد و در 12 ثانیه شتاب خود را از 0 به 200 کیلومتر بر ساعت برساند. پورشه Mission E با یک بار شارژ کامل قابلیت طی مسیر 500 کیلومتری را داشته و حداکثر سرعت آن 250 کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

این خودروی برقی قیمتی برابر با خودروهای پانامرا دارد که حدود 80 تا 90 هزار دلار اعلام شده و نسبت به خودروهای برقی تسلا مدل S P100D که پایین‌ترین قیمت آن به 75 هزار دلار می‌رسد، بسیار پایین‌تر است.

به جز کمپانی پورشه، دیگر خودروسازان چون بی ام و، مرسدس، آئودی، تویوتا و ... نیز به دنبال تولید خودروهای برقی لوکس و اسپرت هستند. این مسئله نشان می‌دهد در آینده مشتریان به خرید خودروهای برقی تمایل بیشتری خواهند داشت. قطعاً در چند سال بعدی شاهد رقابت خودروسازان مطرح در تولید بیشتر مدل‌های مختلف خودروهای برقی خواهیم بود.

منبع: چرخان