اخیراً شاهد افزایش تعرفه‌های قیمت خودرو بوده‌ایم. در این بین انتظار داشتیم تعرفه خودروهای هیبریدی افزایش پیدا نکند؛ اما اکنون با گرانی 100 درصدی تعرفه واردات این خودروها رو به رو شده ایم. جدیدترین اخبار از گران شدن 60 میلیون تومانی تاکسی‌های هیبریدی خبر می‌دهد. با موتوتل همراه باشید.

در راستای انتشار اخباری پیرامون گران شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی، مدیرعامل یک کمپانی واردکننده این خودروها، از رشد 9 برابری تعرفه به دلیل افزایش مصرف بنزین خبر داد و گفت: اعمال تعرفه‌های جدید، قیمت تاکسی‌های هیبریدی را 60 میلیون تومان افزایش داده است.

محمدجواد محمدی زاده با انتقاد از افزایش قابل توجه تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به کشور اظهار کرد: بنا بر این مصوبه، تعرفه واردات خودروهای بنزینی با حجم موتور 1500 تا 2000 سی‌سی که پیش از این 32 تا 35 درصد بود، اکنون 2.5 برابر شده و به رقم 75 درصد رسیده است؛ اما تعرفه خودروهای هیبریدی با حجم موتور 1500 تا 2000 سی‌سی که قبلاً 5 درصد بود، با رسیدن به رقم 45 درصد، 9 برابر شده است.

به گفته‌ی او، 95 درصد بازار خودروی کشورمان به خودروهای داخلی اختصاص یافته است. محمدی زاده گفت: سازندگان داخلی در 6 ماه اخیر با کمپانی‌های رنو، سیتروئن و پژو وارد همکاری شده‌اند و در قرارداد آن‌ها تنها تولید خودروهای بنزینی لحاظ شده است. پس خودروسازان داخلی به سمت تولید خودروهای بنزینی و فاصله گرفتن از خودروهای هیبریدی روی خواهند آورد.

خودروهای هیبریدی با هدف کاهش آلودگی هوا، حفظ هوای سالم و محیط زیست تولید می‌شوند؛ خصوصاً برای شهر آلوده‌ی تهران که هیچ دریچه‌ی امیدی رو به روی آن وجود ندارد.

اکنون سؤال مطرح می‌شود با افزایش قابل توجه تعرفه خودروهای هیبریدی و گرانی تاکسی‌های پاک، راهکاری برای داشتن هوای سالم، حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان به کار گرفته می‌شود؟

منبع: مجله دیجی کالا