تقابل دایملر و تسلا با رونمایی از ۶ خودرو الکتریکی دایملر

دنیای این روزهای خودروها دیگر به سمت برقی و خودران شدن پیش می رود. اخبار ماشین های الکتریکی با پرچمداریِ کمپانی تسلا روز به روز بیش از پیش داغ تر شده و دنیای ماشین های خودران نیز با سرمداری گوگل به دوران بلوغ خود نزدیک می شود.

اما در این بین همواره به تعداد شرکت هایی که قصد راه اندازی ماشین های الکتریکی و یا خودران را دارند افزوده می شود که یکی از آن ها، دایملر است. خودروساز آلمانی دایملر به تازگی با تسلا، غول سازنده ی ماشین های الکتریکی اعلام جنگ کرده و به نظر می رسد این کمپانی آلمانی از آنچه که می توان فکر کرد نیز بلندپروازانه تر خود را برای تولید ماشین های الکتریکی آماده می کند. منابعی موثق در رویترز به تازگی مطلع شده اند که دایملر قصد دارد بر روی حداقل 6 ماشین الکتریکی کار کند که البته گفته می شود تعداد این ماشین های الکتریکی می تواند به عدد 9 نیز برسد.

هنوز لیست نام این ماشین های الکتریکی به بیرون منتشر نشده است اما برند اصلی دایملر یعنی مرسدس بنز پیش از این اعلام کرده بود که قصد ساخت دو ماشین سواری (سدان) و دو ماشین شاسی بلند (SUV) الکتریکی را دارد. همچنین منابعی آگاه در Automobilwoche ادعا کرده اند که تمرکز اصلی آن ها بر روی کراس اورها و ماشین های شاسی بلند است اما بر روی ماشین های سدان و کوچک نیز کار خواهند کرد. علاوه بر آن، براساس گزارشات منتشر شده در رویترز شنیده می شود که یک ماشین شاسی بلند اتصال برقی دوگانه سوز (که با نام Plug-in Hybrid یا PHEV نیز شناخته می شود) نیز وجود دارد که زمانی که شارژ الکتریکی آن پس از مسافت 30 مایلی (حدودا 48 کیلومتری) به پایان رسید، از سلول سوختی هیدروژنی استفاده می کند.

از لحاظ نظری، این حالت به محدوده مسافتی ماشین سوختی شده اضافه می کند، آن هم بدون آنکه تاثیرات و آلودگی های زیست محیطی داشته باشد. اما به نظر می رسد برای اینکه بتوانید یکی از این ماشین های الکتریکی غول خودروساز آلمانی را تهیه نمایید باید چند سالی صبر کنید، چراکه بر اساس گزارشات Automobilwoche، این ماشین های الکتریکی احتمالا بین سال های 2018 تا 2024 به بازار راه پیدا کنند. به نظر می رسد بزرگان صنعت خودروسازی دنیا به خوبی از بازار ماشین های الکتریکی در آینده ای نه چندان دور مطلع هستند. دایملر نیز همچون همتایان خود به این موضوع به خوبی پی برده که نباید بر روی 1 یا 2 ماشین الکتریکی تمرکز کند، شاید در آینده ای نه چندان دور، همین ماشین های الکتریکی باشند که به داد آن ها خواهند رسید. هنوز هیچ چیز معلوم نیست، باید برای تحقق چنین وعده ای چند سال صبر کرد.

اما تا آن زمان شما بگویید، آیا فکر می کنید در آینده ای نه چندان دور، صنعت خودروسازی جولان گاه ماشین های الکتریکی خواهد شد؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: engadget