کمپانی پورشه اعلام کرد به تولید مدل‌های مجهز به موتور دیزلی پایان می‌دهد. این تصمیم وقتی اتخاذ شد که این خودروساز از تولید مدل جدید کاین دیزلی پشیمان شد. در این راستا، پورشه اعلام کرد تولید ماکان دیزلی و پانامرای دیزلی متوقف خواهد شد. با موتوتل همراه باشید.

خیلی از کارشناسان می‌گویند این تصمیم به خاطر رسوایی خودروهای دیزلی فولکس واگن است اما سخنگوی پورشه این تصمیم را تحولی در زمینه تولید خودروهای دوست دار محیط زیست می‌داند و گفته است پورشه تمام تمرکز خود را روی خودروهای سبز مانند پانامرای پلاگین هیبریدی و Mission E می‌گذارد.

برخی تحلیلگران معتقدند پورشه با این تصمیم می‌خواهد خود را با مقررات جدید اروپا هماهنگ کند. یکی از دلایل توقف تولید خودروهای دیزلی پورشه فروش پایین و محبوبیت ناچیز این مدل‌هاست. مدل دیزلی ماکان اس فروش بسیار پایینی نسبت به دیگر مدل‌های این خودرو دارد و پانامرا 4S دیزلی نیز تنها 15 درصد از فروش پانامرا را به خود اختصاص داده است.

یکی از مسئولین پورشه گفت این تصمیم خیلی هم لازم نبود اما مدیر اجرایی پورشه اولیور بلوم گفته است خودروهای دیزلی برای پورشه اهمیت چندانی ندارند زیرا تنها 15 درصد از فروش جهانی پورشه را به خود اختصاص می‌دهند.

مدیر اجرایی پورشه همچنین گفت خودروهای دیزلی محبوبیت زیادی در اروپا دارند و پورشه موتورهای دیزلی موردنیاز را از شرکت‌هایی چون آئودی تأمین می‌کرد. هر چند تصمیم پورشه برای توقف تولید خودروهای دیزلی منطقی به نظر نمی‌رسد اما مدیر اجرایی پورشه اعلام کرد کاین دیزلی اهمیت بسیار زیادی برای مشتریان اروپایی دارد اما با این حال پورشه موتورهای دیزلی را کنار گذاشته و به سراغ مدل‌های با آلاینده کمتر مانند نسخه‌های پلاگین هیبریدی می‌رود.

منبع: چرخان