اتومبیل‌های خودران تاکنون پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند، اما هنوز برخی دولت‌ها اجازه نمی‌دهند این اتومبیل‌ها بدون راننده در شهر رفت و آمد کنند. به همین خاطر، خودروسازان برای تست این اتومبیل‌ها باید از نیروهای انسانی پشت فرمان استفاده کنند تا در صورت بروز مشکل، دست به کار شوند؛ این یعنی خودروهای خودران هنوز قابل اطمینان نیستند. اکنون خبر رسیده، در ایالت آریزونا امکان رانندگی اتومبیل‌های خودران بدون سرنشین صادر شده است. با موتوتل همراه باشید.

اتومبیل‌های خودران را ماشین‌هایی با ظاهر ساده اما نوآورانه همانند تسلا می‌دانیم که می‌توانند بدون نیاز به کنترل فرمان، دنده و پدال‌ها حرکت کنند و سرنشینان را به مقصد برسانند. البته این خودروها تا اندازه‌ای هوشمند نیست که بتوان به آن‌ها اطمینان کرد بدون راننده حرکت کنند. با این وجود، ایالت آریزونا آمریکا این مجوز را به خودروسازان داده تا برای تست خودروهای هوشمند خود در جاده‌ها اقدام کنند و این خبر هیجان انگیزی برای شرکت‌های خودروسازی است.

در حال حاضر، بیش از 600 اتومبیل خودران در ایالت آریزونا توسط خودروسازانی چون اینتل، وایمو، جنرال موتورز و اوبر، در جاده‌های شهر تست می‌شوند. البته کالیفرنیا در آوریل سال گذشته اجازه تردد خودروهای بدون راننده را صادر کرد و آریزونا اولین ایالتی نیست که این امکان را در اختیار خودروسازان قرار داده است.