خودروهای برقی در بازار فعلی طرفداران زیادی ندارد و به دلیل گران بودن این خودروها نسبت به مدل‌های دیزلی و بنزینی با رکود مواجه هستند؛ اما اخبار جدید از کاهش قیمت خودروهای سبز نسبت به خودروهای با سوخت فسیلی در کمتر از 7 سال آینده خبر می‌دهد. با موتوتل همراه باشید.

برخی از خودروهای برقی قیمت یکسانی با خودروهایی با سوخت فسیلی تا سال 2024 میلادی خواهند داشت و یک سال بعد از آن نیز خودروهای برقی با قیمت کمتری روانه بازارهای جهانی می‌شوند. امروزه تقاضا برای فلز و فولاد افزایش یافته، اما قیمت بسته‌های باتری رو به کاهش است. به خاطر اینکه در سال‌های اخیر شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا به دنبال تولید انبوه باتری‌های لیتیوم یونی هستند. در این راستا کارشناسان با توجه به آمار و ارقام موجود پیش بینی کرده‌اند تا سال 2030 میلادی قیمت هر بسته باتری با ظرفیت تولید هر کیلووات ساعت فقط 70 دلار خواهد بود. این در حالی است که سال گذشته برای تولید هر کیلووات ساعت انرژی به هزینه 208 دلار نیاز بود.

امروزه خودروسازان هزینه‌ی زیادی برای تولید خودروهای برقی می‌پردازند؛ پس کاملاً قابل توجیه است که چرا خودروهای برقی قیمت بسیار بالاتری نسبت به خودروهای با سوخت فسیلی دارند. در صورتی که هزینه تولید بسته‌های باتری کاهش نیابد، قیمت خودروهای برقی هر ساله بیشتر خواهد شد و در نتیجه تقاضا برای خرید این خودرو پایین خواهد آمد اما با برنامه‌های تشویقی که دولت های چین، هند و دیگر کشورها برای خرید خودروهای سبز دارند می‌توان انتظار کاهش قیمت خودروهای برقی را داشت. خودروهای سبز می‌تواند بیش از 14 هزار شغل جدید در صنعت خودروسازی دنیا ایجاد کند. به نظر شما کاهش قیمت خودروهای برقی تأثیری در میزان استقبال این خودروها خواهد داشت؟