فولکس واگن، غول خودروساز آلمانی به تازگی از یک همکاری عظیم با یک شرکت حمل و نقل جاده ای ماشین های سنگین مستقر در ایلینویز ایالات متحده با نام Navistar خبر داد. کمپانی مذکور کامیون های بین المللی نیز در اختیار دارد که شامل انواع مختلفی از کامیون های بزرگ و متوسط می شود.

این تفاهم نامه همکاری می تواند کمپانی فولکس واگن (Volkswagen) را به مرحله جدیدی سوق داده و با عبور از رسوایی آلایندگی خودروهای این کمپانی آلمانی، تمرکزشان را به پیشرفت برنامه هایشان معطوف کند. فولکس واگن در خصوص همکاری اخیرشان با کمپانی Navistar اعلام کرد که در خلال این معامله اخیر، به جز همکاری در بخش کامیون، آن ها قرار است در تولید ساخت اتوبوس های مدرسه و موتورهای بزرگ مقیاس نیز همکاری داشته باشند. در این معامله که نخستین بار رویترز آن را روایت کرد گفته می شود که غول خودروسازی آلمان 16.6 درصد از سهام این کمپانی به ارزش 256 میلیون دلار را در اختیار گرفته است که البته برای باز کردن جای پای خود در صنعت حمل و نقل ماشین های سنگین در ایالات متحده نیز بسیار لازم و ضروری به نظر می رسید.

براساس گزارشات منتشر شده در Automotive News، هنگامی که از رئیس ارشد اجرایی فولکس واگن، آندرس رنشلر در خصوص اینکه آیا فولکس واگن می تواند مابقی سهام Navistar را به دست آورده و یا اینکه بخش کامیون سازی آن را از شرکت مادر جدا کند سوالاتی پرسیده شد، او در جواب اذعان داشت که "تمامی گزینه ها روی میز است". همچنین این همکاری می تواند قدم های آتی Navistar را استوار تر گرداند. همان طور که در فوربس نیز به این موضوع اشاره شد، این کمپانی مستقر در ایلینویز پیش از این میلیاردها دلار برای ساخت یک موتور دیزلی که در نهایت نیز نتوانست پارامترهای زیست محیطی آژانس حمایت از محیط زیست را به درستی رعایت کرده و به تصویب این آژانس برسد، هدر داد.

ماه گذشته، تنظیم مقررات ایالات متحده قوانین جدیدی به منظور کاهش انتشار کربن در کامیون های بزرگ اعلام کرد و تمامی این اتفاقات Navistar را برای پیدا کردن یک همکاری تکنولوژیک تحت فشار قرار داد. در همین حال، فولکس واگن نیز می تواند با اتهامات جنایی فدرال در ایالات متحده مواجه شود که ناشی از رسوایی های اخیر این کمپانی آلمانی است. گفته می شود فولکس واگن و گروه دادستان های دیوان عالی در حال مذاکره برای حل و فصل این پرونده تا پیش از انتهای سال جاری میلادی هستند. در ماه ژوئن سالی جاری میلادی کمپانی فولکس واگن به دلیل رسوایی آلایندگی خودروهای خود (که به Dieselgate نیز شهرت دارد) در خلال مذاکراتی که با تنظیم کننده های فدرال داشت مقرر شد جریمه ای 14.7 میلیارد دلاری پرداخت کند. علاوه بر آن، پیشنهاد بازخرید برای هزاران وسایل نقلیه معیوب و آسیب دیده نیز مطرح شد. تنها چند هفته بعد نیز چندین ایالت آمریکا از این کمپانی به دلیل نقض انواع قوانین زیست محیطی ایالتی شکایت کردند.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: theverge