کمپانی بزرگ خودروسازی سوئدی، ولوو قصد دارد تکنولوژی ماشین های خودران را به دیگر خودروسازان به فروش برساند. ولوو قصد دارد با یک تامین کنندگان اجزای امنیتی خودروی سوئدی با نام Autoliv یک سرمایه گذرای مشترک انجام داده تا بتوانند تکنولوژی ماشین های خودران خود را توسعه بخشیده و آن را به دیگر خودروسازان به فروش برساند.

این همکاری در نوع خود اولین همکاری مشترک یک خودروساز با یک تامین کننده درجه یک برای توسعه تکنولوژی خودران است. معامله صورت گرفته بین کمپانی های ولوو و Autoliv توسعه نرم افزار ماشین های خودران هر دو شرکت و همچنین مالیکت معنوی آن را به شرکت مشترکی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند، انتقال خواهد داد. این شرکت تازه تاسیس قرار است در ابتدای کار با 200 کارمند کار خود را آغاز کند که در حال حاضر تمامی کارمندان آن را کارمندان فعلی این دو شرکت تشکیل داده اند و گفته می شود تعداد کارمندان آن قرار است به بیش از 600 نفر افزایش یاید.

گفتنی است که این شرکت تازه تاسیس قرار است در زادگاه ولوو یعنی گوتنبرگ در سوئد مستقر شود. تا به امروز شاهد این بوده ایم که اکثر خودروسازان بزرگ دنیا که بر روی تکنولوژی ماشین های خودران خود کار می کنند سعی داشته اند این تکنولوژی را زیر بالشت های خود گذاشته و آن را از دیگران مخفی نگاه دارند. اما اقدام اخیر ولوو و به اشتراک گذاری تکنولوژی خودران خود برای توسعه بیشتر و همچنین تصمیم این کمپانی به فروش این تکنولوژی آینده نگرانه به کمپانی های خودروسازی دیگر، در نوع خود بی نظیر است؛ اقدامی که قرار است سود حاصل از فروش این تکنولوژی را در شرکت تازه تاسیس ولوو و Autoliv وارد کند و در نهایت بین این دو کمپانی تقسیم شود.

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، هر دو کمپانی ولوو و Autoliv مالکیت معنوی تکنولوژی ماشین های خودران خود را به این شرکت تازه تاسیس خواهند آورند و با این عنوان که Autoliv به عنوان تامین کننده انحصاری شرکت های خودرو سازی که این تکنولوژی را خریداری می کنند نقش آفرینی خواهد کرد. شایان ذکر است که ولوو نیز به طور مستقیم در این شرکت مشترک سرمایه گذاری کرده است. ولوو سابقه درخشانی در توسعه نوآوری های امنیتی داشته که در نهایت آن ها را در اختیار خودروسازان دیگر قرار داده است. شاید تصور این کمپانی این است که تکنولوژی ماشین های خودران نیز یکی دیگر از نوآوری های امنیتی مهم و حیاتی است که قصد فروش آن را داشته و تصمیم دارد چشم خود را بر روی تمامی مزایای رقابتی که این تکنولوژی می تواند برایش فراهم آورد، ببندد.

البته برخلاف نوآوری های ولوو مثل کمربندهای ایمنی سه قسمته، تکنولوژی خودران این کمپانی قرار نیست که بدون پرداخت هزینه در دسترس کسی قرار بگیرد.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: theverge