جدیدترین اخبار اعلام می‌کند، خودروهای دوبی از ماه آینده به طور آزمایشی به پلاک دیجیتالی مجهز خواهند شد. براین اساس، دوبی اولین شهری خواهد بود که خودروهایی با پلاک دیجیتالی هوشمند را پذیراست. با موتوتل همراه باشید.

از چند سال قبل اخباری درباره پلاک‌های دیجیتالی به گوش می‌رسد. اکنون دوبی برای اجرای این طرح اقدام کرده است. مسئولین حمل و نقل دوبی برای عملی کردن آزمایشی این طرح می‌گویند در شرایط اضطراری مانند تصادفات یا سرقت خودرو، واکنش سریع‌تری از خود نشان خواهند داد. با عملی شدن این طرح، سرویس‌هایی چون تمدید خدمات، عوارضی و جریمه‌های بیمه با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد و در مدت زمانی کوتاه از حساب دارنده‌ی خودرو کسر می‌شود.

لازم به ذکر است، پلاک‌های دیجیتالی به GPS مجهز می‌شوند و این مسئله نگرانی‌هایی برای حریم شخصی رانندگان به وجود آورده است؛ به طوری که این پلاک‌ها قابلیت تغییر توسط سیستم راه و ترابری را دارند. در صورتی که این سیستم هک شود، سوءاستفاده‌ها و پیامدهای نامطلوب زیادی به بار خواهد آمد. هیچ گاه نمی‌توان با اطمینان درباره امنیت کامل سیستم برای جلوگیری از هک شدن حرف زد.

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد، شرایط جوی گرم و شن و ماسه می‌تواند سبب بروز مشکلاتی برای پلاک‌های هوشمند شود. دولت کالیفرنیا در سال 2013 رسماً اعلام کرد به زودی پلاک‌های هوشمند را برای خودروهای این ایالت عملی خواهد کرد. اکنون کالیفرنیا هم قصد دارد طرح پلاک دیجیتالی را اجرا کند. بر این اساس، کالیفرنیا و دوبی به زودی برای عرضه پلاک‌های هوشمند اقدام خواهند کرد.