پژو ۵۰۰۸ مدل ۲۰۱۷

گفته می شود که مدل 2017  کارایی یک MPV را همراه با قابلیت جاده خاکی پیمایی دارد. این خودرو به طور ویژه با هفت جای سرنشین تعبیه شده است و برای رقابت با مدل های نیسان ایکس تریل و رنو کولیوس به بازار آمده است. 

طول 5008 جدید در مقایسه با مدل قبل، 19 سانتی متر بلند تر شده و جایگاه چرخ آن 16.5 سانتی متر بالاتر قرار گرفته است اما قد ماشین با  احتساب میله های سقف همان 164 سانت قبلی است. طراحان این مدل با استفاده از پنجره هایی با خطوط صاف و عمود و طراحی خاص و خطی پشت ماشین و خطوط عمیق تر درها بر این هدف بوده اند که ظاهری قوی تر و عضلانی تر برای این ماشین خلق کنند تا شکل و شمایل متمایزی نسبت به ون مسافرتی سیلوئت داشته باشد. 

تکنولوژی و طراحی داخلی:

کابین خودرو به طور کلی متحول شده است و ترکیبی از طراحی پیشین اتاقک پژو  با صفحه نمایش تجهیزات تی اف تی (TFT) 12.3 وصفحه نمایش لمسی  8.0 در کنسول مرکزی است. به طور معمول هر خودروی 5008با 7 صندلی ارائه می شود.در تمامی سه ردیف طول صندلی قابل تنظیم است و زاویه صندلی در 5 حالت ممکن است  و قابلیت نصب صندلی  کودک با سه جایگاه را دارد. سرنشینان صندلی عقب به  پریزبرق ،آفتاب گیر، میز تاشو در پشت ردیف اول ، دستگیره و جای لیوان دسترسی دارند. فضای صندوق عقب ماشین  با برداشتن ردیف سوم افزایش پیدا می کند و بدین منظور وزن آنها از 11 کیلوگرم کمتر است تا بتوان آنها را راحت تر خارج نمود. فضای صندوق عقب 5008 در صورت برداشتن ردیف دوم و سوم1124  لیتر است.این فضا در صورتی که صنوق عقب را تا سقف ماشین پر شود تا 1940 لیتر افزایش پیدا می کند. در شرایطی که تنها ردیف سوم برداشته شود و ردیف دوم سر جای خود باشد ظرفیت صندوق عقب 1060 لیتر که همچنان رقم قابل توجه ای است و در خور ماشین های کلاس اول دنیاست.

مدل های برتر و متمایز خودرو قابلیت باز کردن الکتریکی در صندوق عقب را دارند و در صندوق با قرار دادن پای روی سپر عقب خوردو باز می شود و این قابلیت در این دسته ازخودروها بر طبق اختیار فرد است . پژو در این مدل از  خصوصیات پایه ای و پیشین خود در بازار خرید و فروش انگلستان  فاصله گرفته است. این بدان معنی است که 5008 اولیه از فرم اکتیو و کابین استاندارد پژو برخوردار  است.  علاوه بر این آلور ، سری جی تی و دیگر خودروهای جی تی که بیشتر محوریت عملکرد هستند ارائه شده اند

موتورها و گیربکس:

5008،همانند اجداد خود، دارای موتور توربوشارژ بنزینی و همچنین دیزل است با این حال بیشترین توان خود را از موتور دیزلی 2 لیتری خود می گیرد. کوچکترین موتور  1.2 لیتری است و 128 اسب بخار قدرت  تولید می کند و گیربکس دستی یا اتوماتیک  6 سرعته دارد.در کنار آن موتور 1.6 لیتری قرار دارد که 163 اسب بخار نیرو تولید می کند و با حالت اوتومات در تعامل است. موتورهای دیزل از 1.6تا 2 لیتر هستند و نیرویی معادل 99 تا 178 اسب بخار تولید می کنند.این نهایت توان 5008 GT  است و تنها از طریق گیربکس اوتومات به دست می آید. برخلاف ظاهر تنومندش این خودرو قابلیت دو دیفرانسیله شدن را ندارد و در نتیجه تمامی نیروی موتور ها تنها به چرخ های جلو منتقل می شود

قیمت و تاریخ عرضه:

ظاهرا این مدل جدید در اواسط فوریه در انگستان عرضه می شود. قیمت اولیه این خودرو کمی بیشتر از خودروی مسافرتی است و از حدود 31 هزار دلار شروع می شود. پژو عنوان کرده است که دلیل این افزایش قیمت مدل کوتاه تر خودرو و تکنولوژی به کار رفته در آن است. این بدان معنی است که 5008 از مدل های قبلی مثل کی رایوال ، ایکس ترایال که در محدوده 29 هزار دلار هستند گران قیمت تر است. اما ظاهر جذاب و خدمات منحصر به فرد آن می تواند قیمت بالای اولیه آنرا توجیه کند.

نویسنده: آیدا صبحانی