تویوتا سوپرا تازه متولد شده، حاصل سرمایه گذاری مشترک غول های خودروسازی دنیا یعنی تویوتا و بی ام دبلیو است که می تواند منجر به ساخت نسل بعدی ماشین های Z4 نیز شود.

در سال های بسیار دور که شاید کمتر کسی آن را به یاد آورد، تویوتا به عنوان یکی از پیشگامان سازنده ی خودروهای لوکس و قابل اعتماد نبود. اگر چه امروزه این کمپانی را با ماشین های بی نظیرش مثل تویوتا کمری و یا پرایوس هیبریدی می شناسند اما در آن ها سال ها، شاید زمانی بین دهه 1970 تا 1980 میلادی، اگر از کسی که این کمپانی را می شناخت از ماشین های تولید شده توسط آن سوال می پرسیدید، به Celica اشاره می کرد که آن هم بیشتر شبیه به یک نسخه ژاپنی از ماشین فورد موستانگ بود. Celica که ماشین اسپورت معروف این کمپانی ژاپنی در آن سال ها بود، با Celica Supra به اوج کمال خود رسید. ماشین تویوتا سوپرا که به عنوان یک ماشین کوپه (دو در) با کارایی و سرعت بالا است که تولید آن تا سال 1998 ادامه داشت؛ البته این ماشین تا سال 2002 نیز در ژاپن تولید می شد و پس از آن به ورطه ی فراموشی سپرده شد.

بر اساس سخنان مدیر ارشد اجرایی و رئیس جهانی تویوتا، آکیو تویودا، اضافه کردن و بازگرداندن جاذبه های عاطفی نوستالژیک به خط تولید ماشین های تویوتا، یکی از اهداف این غول خودروسازی ژاپنی است. با توجه به حجم فروش نسبتا کم و هزینه مهندسی و ساخت نسبتا زیاد ماشین های اسپورت جدید کوپه، به نظر می رسد بهترین راه حل برای ساخت این ماشین های اسپورت دو درب و ایجاد یک پلتفرم مناسب برای آن ها، سرمایه گذاری مشترک بین خودروسازان بزرگ باشد. در سال های گذشته نیز شاهد این سرمایه گذاری های مشترک از جانب تویوتا (و خیلی از شرکت های بزرگ دیگر) بوده ایم که از جمله آن ها می توان به همکاری تویوتا و سوبارو برای ساخت ماشین های Scion FR-S و سوبارو BRZ اشاره کرد.

حال همکاری تویوتا با غول خودروسازی آلمانی، BMW نیز به همین صورت است. تویوتا به واسطه ی این همکاری قرار است برند جدیدی از ماشین های خود را تولید نماید، برندی که باعث تولد دوباره ی افسانه های قدیمی این کمپانی خواهد شد؛ تویوتا سوپرا، نام این افسانه ایست که سرگذشت آن را پیش تر برایتان بازگو کردیم.

BMW نیز در خلال این همکاری نسخه ی جایگزین ماشین Z4 خود را خواهد ساخت، مدل جدیدی که قرار است با نام Z5 روانه بازار گردد. نقطه ی مثبت این نامگذاری BMW می تواند این حقیقت را برای ما آشکار سازد که ماشین Supra/Z5 از ماشین های Z4 امروزی بزرگتر خواهند بود. با توجه به تصاویر گرفته شده از این ماشین، به نظر می رسد علی رغم برندِ با عظمتِ BMW، تویوتا نقش پر رنگ تری در طراحی آن داشته است، چرا که قسمت هایی از بدنه آن و همچنین استایل کلی بخش جلویی ماشین، شبیه به ماشین مفهومی تویوتا FT-1 است.

هر دو حالت 4 سیلندر و 6 سیلندر برای این پلتفرم انتظار می رود که البته احتمالا بین این دو کمپانی مشترک نخواهند بود. احتمالا تویوتا سوپرا در نسخه های مقرون به صرفه تر از یک موتور چهار سیلندر استفاده می کند در حالی که در نسخه های بالاتر احتمالا از یک موتور V6 جدید (با اسم رمز 943F) که توسط یک جفت توربو تقویت شده، بهره خواهد برد که در نهایت قدرتی 400 اسب بخاری و گشتاوری 406 نیوتن-متری ایجاد خواهد کرد.

البته این احتمال هم وجود دارد که یک نسخه در قالب ماشین های پرسرعت و اسپرت با سوخت ترکیبی نیز توسط هر دو کمپانی تولید شود. موارد دیگری که احتمال دارد بین این دو کمپانی به اشتراک گذاشته شود عبارتند از سیستم انتقال، تعلیق و دیگر اجزای شاسی. از جمله رقبایی که می توان برای تویوتا سوپرا نام برد می توان به آئودی TT، برادر ناتنی این ماشین یعنی BMW Z5، شورلت کامارو، شورلت کوروت Stingray، فورد موستانگ، پورشه 718 Cayman اشاره کرد. در مجموع این ماشین می تواند رقیبی سر سخت برای تمام ماشین های اسپورت کوپه و مقرون به صرفه ای که به منظور سرعت ساخته شده اند (و در دسته بندی performance cars جای می گیرند)، باشد.

گزارش ها حاکی از آنند که ماشین های جدید قرار است در اتریش به عنوان کشوری بی طرف تولید و مونتاژ شوند. همچنین گفته می شود تولید سالانه این ماشین ها 60 هزار دستگاه باشد و در سال 2018 آغاز شود و با توجه به این گزارش، انتظار می رود در سال 2019 بتوانیم شاهد عرضه این ماشین ها به بازار باشیم.

همچنین شنیده می شود که کمپانی تویوتا قصد دارد قیمت پایه این ماشین ها حدودا 40 هزار دلار باشد که به مراتب از مدل قدیمی این ماشین در آخرین سال های تولیدش پایین تر است.

نویسنده: رضا اصغرزاده

منبع: caranddriver