گامی دیگر در تکمیل تکنولوژی ماشین های خودران توسط گوگل

با وجود آن که کمپانی های بزرگی مشغول کار بر روی توسعه ماشین های مستقل و بدون راننده هستند؛ اما گوگل نیز مدتی است که در این حوزه ورود کرده و به نظر می‌ رسد که کمپانی جدیدی با ایده های خلاقانه در این صنعت در حال ظهور است. شاهد بر این ماجرا در واقع پتنت جدیدی بوده که به تازگی توسط گوگل به ثبت رسیده است.

این فناوری به ماشین های خودران گوگل اجازه می دهد تا وسایل نقلیه اورژانسی همچون خودروهای پلیس و آمبولانس ها را تشخیص دهد. ایده اصلی پشت این تکنولوژی، هر چه امن تر کردن خودرو های بدون راننده است. در واقع تمامی اطلاعات لازم برای امن تر حرکت کردن این خودروها در برابر ماشین های اورژانس به آنها داده خواهد شد. خودروهای بدون راننده فعلی بین ماشین های خدمات اورژانس و سایر خودروها نمی توانند تفاوتی قائل شوند. چیزی شبیه به یک ماشین پلیس که به سرعت برای رسیدن به صحنه جرم در حال حرکت بوده و چنین حرکت هایی ممکن است به نقض قوانین مختلف ترافیکی نیز منجر شود برای ماشین های خودران قابل تشخیص نخواهد بود.

به همین دلیل گوگل سعی کرده است تا برای این مشکل راه حلی بیابد. غول مانتین ویوو می گوید، این تکنولوژی جدید نه تنها تاخیر ترافیکی را برای این وسایل نقلیه به حداقل می رساند بلکه باعث کاهش خطرات تصادفات احتمالی نیز خواهد شد. این اختراع در واقع بر اساس تشخیص تجهیزات نورپردازی ماشین های اورژانس شکل گرفته است. هنگامی که یک خودروی بدون راننده گوگل یک وسیله نقلیه اورژانسی را با توجه به فلش های قرمز و آبی رنگ آن تشخیص داده، با انجام مانورهای لازم سعی می کند تا به سرعت، بهترین و امن ترین مسیر برای خارج شدن از ترافیک را شناسایی کرده و مسیر را برای خودروی مذکور باز کند. نکته جالب دیگر درباره ماشین های خودران گوگل اینست که آنها می توانند تشخیص دهند که آیا چراغ ها در حال چشمک زدن هستند یا نه! در واقع این خودروها می توانند دریابند که ماشین اورژانس در شرایط اضطراری قرار گرفته یا خیر.

این تکنولوژی یک گام دیگر گوگل را برای تولید ماشین های خودران نزدیک کرده و از سوی دیگر می تواند با امن تر نشان دادن این سیستم به قانون گذاران اجازه دهد که مجوز ورود خودروهای بدون راننده را به جاده های عمومی هر چه سریعتر صادر کنند. گزارش هایی که در اواخر سال 2015 منتشر شد حاکی از آن بود که تولید ماشین های خودران گوگل در سال 2017 میلادی آغاز شده و در سال 2018 نیز راهی بازار خواهد شد. اگر چه ماشین های خودران گوگل در چند وقت اخیر در هنگام پشت سر گذاشتن تست های جاده ای خود در برخی تصادفات درگیر شده اند؛ اما بررسی ها نشان داده است که در بیشتر این موارد ماشین های این کمپانی مقصر نبوده اند.

مسلما گوگل برای امن تر کردن سیستم های خودران خود به انجام آزمایشات بیشتری نیاز دارد؛ اما می توان امیدوار بود که در صورت راه اندازی ماشین های خودران این کمپانی تصادفات بسیار کمتری را شاهد باشیم.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: androidheadlines