تسلا و پرونده آتش گرفتن خودرو منجر به فوت سرنشین

مدتی است که تصادفات خودروهای تسلا، خواب را از چشمان ایلان ماسک، رئیس ارشد اجرایی کمپانی تسلا ربوده و این کمپانی را به زیر سوال برده است. بسیاری از مردم انگشت اتهام را به سمت سیستم خودران این کمپانی نشانه گرفته اند و معتقدند که این سیستم ناکارآمد از آب درآمده است.

حال تصادف وحشتناک دیگری از ماشین مدل S تسلا خبرساز شد؛ اما این بار راننده نتوانست از مهلکه بگریزد و متاسفانه درگذشت و این حادثه باعث شد یکی دیگر از تلخ ترین روزهای ایلان ماسک رقم بخورد! صبح روز چهارشنبه یک راننده هلندی هنگامی که مشغول رانندگی در ماشین مدل S تسلا خود بود با یک درخت تصادف کرد. این خودرو پس از برخورد با درخت دچار حریق شده و آتش می گیرد و راننده نیز در دم جان می دهد. یک پیرمرد 53 ساله هنگامی که در ماشین مدل S تسلا در حال رانندگی در اطراف شهر بارن (Baarn) در کشور هلند بود، ماشین وی به سمت چپ جاده منحرف شده، با یک درخت به شدت برخورد کرده و آتش می گیرد. این راننده قبل از رسیدن پرسنل اورژانس در ماشین در حال سوختن جان می دهد. آتش نشانان پس از رسیدن به محل حادثه به دلیل ترس از برق گرفتگی توسط این خودروی الکتریکی، بدن راننده را به سختی از داخل ماشین بیرون می کشند. یک سخنگوی اداره اتش نشانی می گوید: "اگر ماشین بر روی هر چهار چرخ خود بود تیم آتش نشانی معمولا مشکلی برای خاموش کردن باتری ندارند؛ اما این خودرو به طور کامل نابود شده بود و همین مانع از اقدام سریع آتش نشانان شد. در چنین وضعیتی شما اصلا نمی دانید که چه اتفاق خواهد افتاد."

هنوز مشخص نیست که در هنگام این تصادف سیستم اتوپایلوت روشن بوده است یا خیر! کمپانی تسلا به مانند حادثه های قبلی موضع خود را حفظ کرده و تکنولوژی سیستم اتوپایلوت خود را مقصر ندانسته و سرزنش نمی کند. NOS  که یک ایستگاه خبری در هلند است گزارش داده که پرسنل کمپانی تسلا در جهت پیدا کردن علت واقعی این حادثه سریعا به محل اعزام شدند. سخنگوی تسلا درحالی که از مرگ یک شهروند هلندی ابراز تاسف می کرد به خبرنگار Business Insider می گوید: "پرسنل فنی در محل هستند. ما در حال کار بر روی علت واقعی این حادثه هستیم و خوشبختانه مقامات محلی نیز با ما همکاری های لازم را بعمل آورده اند."

پلیس و کارشناسان تسلا همچنان در حال بررسی این پرونده هستند. تسلا وعده داده است که به محض روشن شدن عوامل موجود در این حادثه، اطلاعات مربوطه را در اختیار خبرگزاری های مختلف قرار دهد. امیدواریم تسلا به این وعده عمل کند. ماشین های الکتریکی این کمپانی در طول چند ماه اخیر، چندین مورد تصادف مشکوک داشته اند و قطعا این کمپانی برای از دست ندادن اعتبار خود باید تلاش بیشتری کند.

با این حال آیا شما نیز همچون ایلان ماسک، سیستم اتوپایلوت تسلا را مقصر نمی دانید و فکر می کنید این بار نیز مقصر اصلی، خود راننده است؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: thedrive