پیشرفتی جدید در ارتقا باتری های خودروهای الکتریکی

ماه گذشته هنگامی که تسلا مدل P100D خود را با یک باتری 100 کیلووات ساعتی معرفی کرد، سر فصلی بود برای خودروهای برقی که شعاع وسیع حرکتی، بیش از 300 مایل (480 کیلومتر) را شامل می شدند. ماشین سدان مدل S تسلا با این باتری جدید و تنها با یک شارژ کامل چیزی حدود 315 مایل (حدود 507 کیلومتر) را طی می کند. این ماشین الکتریکی در واقع طولانی ترین محدوده ی حرکتی را در بین وسایل نقلیه برقی دارد؛ اما گویا یک محصول جدید رکورد مسافت ماشین تسلا را در هم شکسته است، آن هم تقریبا با محدوده حرکتی دو برابری نسبت به مدل S تسلا!

شرکت Proterra که یک کمپانی آمریکایی است، تمرکز خود را بر روی ساخت وسایل نقلیه الکتریکی معطوف کرده است. ماموریت این شرکت جایگزین کردن اتوبوس های سوخت فسیلی با اتوبوس های الکتریکی است تا آرام آرام سیستم حمل و نقل جاده ای به سمت یک سیستم پاک و بدون تولید گازهای گلخانه ای حرکت کند. این کمپانی روز دوشنبه (22 شهریور ماه) اتوبوس الکتریکی E2 Catalyst را راه اندازی کرد. آخرین سری از تولیدات کاتالیست، E2  با بسته بندی باتری های 440 تا 660 کیلووات ساعت (بسته به مدل های مختلف) با انرژی بسیار کارآمدی ساخته شده است. این اتوبوس الکتریکی جدید در شرایط آزمایش توانست تنها با یک شارژ کامل چیزی بیش از 600 مایل (965 کیلومتر) را طی کند. این مسافت بیشترین برد یک وسیله نقلیه الکتریکی در جهان است و بدین ترتیب اتوبوس برقی E2 کاتالیست رکورد دار این عنوان خواهد بود.

این کمپانی اشاره می کند که محدوده اسمی آن کمی بیشتر از حد متوسط است. محدوده اسمی حرکتی چیزی بین 194 تا 350 مایل (312 تا 563 کیلومتر) است. این اتوبوس الکتریکی با 40 سرنشین می تواند به حداکثر سرعت 65 مایل بر ساعت (حدودا 105 کیلومتر بر ساعت) دست یابد. این اتوبوس 40 فوتی تنها 5 ساعت زمان برای شارژ نیاز دارد تا بتواند به حداکثر کارایی خود برسد. البته یک مدل از اتوبوس E2 کاتالیست وجود دارد که 28 صندلی بوده و با 3.5 ساعت شارژ به حداکثر عملکرد خود می رسد. Ryan Popple مدیرعامل کمپانی Proterra در مراسم رونمایی از این اتوبوس گفت: “هدف نهایی شرکت ما همواره ساخت یک وسیله نقلیه الکتریکی با عملکرد بالا بوده که بتواند در هر مسیر ترانزیتی در ایالات متحده به خدمت گرفته شود. امروز با رونمایی از اتوبوس های برقی سری Catalyst E2 این امر محقق شده است. کاتالیست ای 2 می تواند به یک جایگزین مناسب برای اتوبوس های سوخت فسیلی تبدیل شود. باتری این وسیله نقلیه الکتریکی در حال حاضر رنج حرکتی بسیار وسیعی را به ارمغان آورده است.” محصولات پوروترا در گرین ویل واقع در کارولینای جنوبی ساخته می شود؛ اما این کمپانی قصد دارد تا به منظور برآوردن نیازهای روزافزون مشتریان، کارخانه دیگری را نیز در شهر صنعتی کالیفرنیا دایر کند.

قیمت گذاری برای اتوبوس برقی Catalyst E2 از 799,000 دلار آغاز می‌ شود. در پایان باید اشاره کرد که مقایسه تسلا و کاتالیست مسلما مقایسه چندان عادلانه ای نخواهد بود. تسلا یک ماشین سدان لوکس را به بازار ارائه داده و این در حالیست که کاتالیست یک وسیله نقلیه بزرگ عمومی خواهد بود؛ اما با تمام این تفاسیر اتوبوس الکتریکی جدید کاتالیست E2 رکورد شکن شعاع حرکتی در بین تمام وسایل نقلیه برقی جهان است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: ibtimes