پروژه ماشین های خودران اپل تحت عنوان پروژه تایتان (Titan) مدتی است که به دور از هر گونه جنجال خبری در حال توسعه بوده و گویا حتی برای مدتی مسکوت باقی مانده است. چند روز قبل نیویورک تایمز گزارش داد که تست های مربوط به نرم افزار ماشین های خودران اپل مجددا راه اندازی خواهد شد. به نظر می رسد که اپل استراتژی خود را در ساخت ماشین های الکتریکی به سمت توسعه نرم افزار ماشین های بدون راننده تغییر داده است. احتمالا این عرصه برای غول کوپرتینو جذاب تر بوده است!

بدین منظور اپل در این بخش دست به تغییر و تحول های خاصی زده است. باب منسفیلد (Bob Mansfield) یکی از مدیران اجرایی اپل بعد از بازنشستگی سکان هدایت بخش تایتان را به دست گرفته است. مدیر قبلی این قسمت استیون زدسکی (Steven Zadesky ) بود که در اوایل سال جاری این شرکت را ترک کرد. به گزارش نیویورک تایمز و به نقل از وب سایت theverge، منسفیلد پس از رسیدن به این سمت تعدادی از کارمندان این بخش را اخراج کرده و توضیح داد که در ابتدا بسیار سخت است که بخواهیم بر روی ماشین های الکتریکی و توسعه نرم افزار ماشین های خودران به طور همزمان تمرکز کنیم. اولین گزارش های مربوط به این تغییر استراتژی در جولای گذشته توسط بلومبرگ منتشر شد. در این گزارش آمده بود پروژه تایتان بیش از 18 ماه با مشکلات مختلفی دست به گریبان بود و بیش از 1000 نفر از کارمندان این قسمت به بخش های دیگر این کمپانی منتقل شدند.

در حالی که تسلا موتورز ایلان ماسک قدم های خود را برای سرمایه گذاری در هر دو بخش ماشین های الکتریکی و نرم افزار سیستم خودران خود محکم برداشته است، خودروسازان سنتی همچون فورد و جنرال موتورز (GM ) شروع به توسعه نسخه های خود کرده تا بتوانند در هر دو بخش به رقابت بپردازند. کمپانی اوبر نیز سرمایه خود را به پای توسعه نرم افزار خودران ریخته است. این کمپانی اخیرا تعدادی از مهندسان با استعداد دپارتمان رباتیک دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon) در پیتسبورگ را به خدمت خود در آورده است. ماشین های بدون راننده اوبر نسخه های اصلاح شده از ماشین های SUV مدل XC90 ولوو هستند.

بنابراین در حالی که به نظر می رسد اپل برای رقابت با بازیکنان بزرگ این عرصه در حال تلاش است؛ اما دقیقا مشخص نیست که برتری غول کوپرتینو نسبت به کمپانی هایی چون تسلا و فورد چه خواهد بود. با توجه به بی تجربگی این کمپانی در صنعت ساخت خودروهای بدون راننده هنوز معلوم نیست که این کمپانی چه استراتژی را برای پیشبرد برنامه ماشین های خودران خود در نظر خواهد گرفت و همچنین مشخص نیست که این شرکت کوپرتینویی قصد دارد تا چه زمانی به مخفی کاری خود ادامه دهد. مسلما با شروع تست های جاده ای ماشین های خودران اپل، شاید دیگر به سادگی نتوان این محصول را از دید خبرنگاران دور نگه داشت، جای هیچ شکی نخواهد بود که مخفی کردن یک خودرو بسیار سخت تر از مخفی نگه داشتن یک گوشی هوشمند است.

تیم کوک در اوایل امسال برای توجیه مخفی نگه داشتن پروژه تایتان گفت: “آیا به خاطر دارید هنگامی را که بچه بودید و شب کریسمس بود. آیا بسیار هیجان انگیز نبود وقتی که نمی دانستید در طبقه پائین چه کادویی برای شما آماده شده است؟ خوب شب کریسمس بالاخره از راه خواهد رسید.” باید دید تیم کوک برای شب کریسمس چه کادوی هیجان انگیزی را رو خواهد کرد. باید دید!

منبع: تک بوک