منتظر تولید پیکاپ سانتاکروز هیوندای در سال 2018 باشید

کمپانی هیوندای تصمیم گرفته است تا پیکاپ سانتاکروز را به محصولات تولیدی خود در سال 2018 اضافه کند. پیکاپ سانتاکروز هیوندای اتومبیلی نخواهد بود که در نمایشگاه لوس آنجلس یا دیترویت به روی صحنه برود؛ اما این کمپانی خودروساز تصمیم دارد تا این اتومبیل را به عنوان مدل 2019 به محصولات تولیدی خود در سال 2018 اضافه کند. دیو زاچوفسکی (Dave Zuchowski) رئیس و مدیرعامل شرکت هیوندای موتور آمریکا درباره این مدل گفت که ما تصمیم گرفته ایم تا این خودرو را بسازیم.

زاچوفسکی می گوید: “ما مشغول کار بر روی سبکی از پیکاپ هستیم که پلتفرم آن با کراس اوور جمع و جور توسان مشترک خواهد بود.” محصول جدید مبتنی بر وانت هیوندای تقریبا شبیه به ماشین Honda Ridegline و یا مدل Subaru Baja خواهد بود که تولید آن چندی پیش متوقف شد. پیکاپ سانتاکروز هیوندای می تواند هم بنزینی باشد و هم گازوئیلی، هیوندای در حال توسعه یک موتور چهار سیلندر دیزلی است تا تحت برند لاکچری جنسیس در چند سال آینده به بازارهای اروپایی معرفی کند. زاچوفسکی می گوید که این ماشین سانتاکروز جدید و همچنین مدل سانتافه نامزد دریافت این موتور گازوئیلی در ایالات متحده هستند.

مطالعات درون سازمانی کمپانی هیوندای نشان می دهد که 50 هزار از مدل پیکاپ سانتاکروز می‌ تواند در یک سال به فروش برسد و برخی از تحلیلگران مستقل معتقدند که این رقم تا 70 هزار دستگاه هم می تواند افزایش یابد. البته مدیرعامل شرکت معتقد است که پیش بینی آنها دقیقتر خواهد بود. تلاش برای ساخت یک خودروی وانت یا پیکاپ توسط کمپانی های خودروساز دیگر نیز با درجات مختلفی از موفقیت همراه بود. هوندا در پی موفقیت های قبلی خود با یک وقفه دوساله نسل دوم Ridgeline را معرفی کرد؛ اما تولید سوبارو Baja از سال 2006 میلادی متوقف شد. خودروسازان دیگری همچون فیات کرایسلر نیز از صحبت هایی درباره ساخت یک مدل پیکاپ داشته اند؛ اما تاکون که هیچ کدام محصولی را به بازار ارائه نکرده اند.

طراحی بدنه جمع و جور این پیکاپ یادآور شورولت کلرادو (Chevrolet Colorado) و یا GMC Canyon است که با استقبال نسبتا خوبی هم در بازار خودرو روبرو شدند. مدل مفهومی پیکاپ سانتاکروز در نمایشگاه بین المللی اتومبیل آمریکای شمالی در سال 2015 به نمایش درآمد و قیمت اعلام شده در آن زمان برای این مدل بسیار بیشتر از قیمتی بود که برای خرید مدل های مشابه پرداخت می شد. شروع قیمت گذاری برای این خودرو 25,000 دلار اعلام شد. زاچوفسکی در اوایل امسال هنگامی که هیوندای برای گسترش بخش ساخت پیکاپ های خود واحد تولیدی مونتگومری در آلاباما را راه اندازی کرد، امیدوار بود تا سانتاکروز به زودی وارد خط تولید این کمپانی شود. او در آن هنگام به این واقعیت اشاره کرد که 62 درصد از صنعت معاملات خودرو در ایالات متحده به پیکاپ ها و مدل های مختلف SUV تعلق دارد؛ اما تنها 25 درصد از سهم بازار مورد نظر از آنِ کمپانی هیوندای است. این کمپانی امیدوار است تا در آینده ای نزدیک با راه اندازی و ترکیب محصولات جدید خود بتواند تا 45 درصد از این بازار پر سود را برای خود به ارمغان آورد.

منبع: تک بوک