مثلث آلونسو، ناکاجیما و بوئمی…
تویوتا سرانجام به قهرمانی مسابقات استقامتی 24 ساعته لمانز دست یافت و فرناندو آلونسو یک قدم به کسب سه‌گانه موتور اسپورت نزدیک شد.


این راننده اسپانیایی که با همکاری راننده اسبق فرمول 1، سباستین بوئمی و کازوکی ناکاجیما پیش از خودروی شماره 7 تویوتا TS050 کاموئی کوبایاشی، مایک کونوای و خوزه ماریا لوپز از خط پایان عبور کرده و پیروز لمانز نام گرفتند.


اگرچه خودروی شماره 8 تویوتا با رانندگی این سه راننده مشهور کار را از پل پوزیشن آغاز کردند اما از همان ابتدا تا آخر مسابقه در رده اول قرار نداشتند. بخش اعظم 6 ساعت اول مسابقه شاهد جابجایی رتبه‌های اول و دوم بین دو خودروی تویوتا بودیم و در ساعت هفتم مسابقه این خودروی شماره 7 بود که بیش از 2 دقیقه از تیم آلونسو پیش افتاده بود.


اما پس از این فاصله بود که آلونسو پشت فرمان نشست. این راننده که دو بار قهرمان فرمول 1 شده از ساعت 1.30 تا 4 صبح رانندگی کرد و معمولاً 5 ثانیه در هر دور سریع‌تر از راننده خودروی شماره 8 تویوتا یعنی لوپز نشان داد. به لطف تلاش‌های آلونسو هم‌تیمی او یعنی ناکاجیما توانست کوبایاشی را در خودروی دیگر تویوتا پشت سر بگذارد.


زمانی که پرچم پایان مسابقه به اهتزاز درآمد این خودروی شماره 8 تویوتا بود که 388 دور را به پایان رسانده بود و دو دور بیشتر از خودروی شماره 7 طی کرده بود.


از آنجایی که بعد از خروج پورشه، تویوتا تنها تیم خودروساز حاضر در کلاس LMP1 رقابت‌های امسال بود بنابراین واضح بود که قهرمانی به این تیم خواهد رسید. دیگر خودروهای حاضر در این کلاس به تیم‌های شخصی تعلق داشتند. خودروی ریبلیون-گیبسون شماره 3 با رانندگی توماس لائورنت، ماتیاس بش و گوستاوا منز رتبه سوم را به دست آورد و 12 دور کمتر از تویوتا را طی کرد.

 


در کلاس LMP2 این جین اریک ورگن، آندره پیزیتولا و رومان روسینف بودند که با تیم جی درایو ریسینگ قهرمان شدند. در کلاس GTE Pro نیز پورشه 911 RSR رتبه‌های اول و دوم را به دست آورد و در کلاس GTE AM نیز پیروزی به پورشه 911 رسید.

 

 

 

 

منبع: پدال